Kiedy my świętujemy, Straż Pożarna musi czuwać. Okres Bożego Narodzenia i zabaw sylwestrowych bywa dla strażaków wyczerpujący. Łatwiej wtedy o pożary, których przyczyną były fajerwerki i lampki choinkowe. W tym czasie sporo jest również wypadków, ponieważ wielu z nas odbywa dalekie podróże samochodem, a nie brakuje również pożarów kominów i pieców – ponieważ trwa okres grzewczy. Niestety – w ciągu ostatnich dwóch tygodni strażacy z powiatu wołomińskiego nie próżnowali.
Pora wyciągnąć wnioski i od tej pory uważać na drogach, w domowych kotłowniach, a zwłaszcza – unikać fajerwerków… jak ognia.
Wołomin
Najbardziej napracowali się strażacy z dwóch wołomińskich placówek: OSP oraz Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej. Zazwyczaj ochotnicy i zawodowcy pracowali ramię w ramię, czasami wyjeżdżali osobno do różnych zdarzeń. Nie mieli ani chwili wytchnienia.
– Od 22 grudnia zainterweniowaliśmy 97 razy – podsumowuje kpt. Jan Sobków, zastępca dowódcy JRG w Wołominie i wylicza niektóre zdarzenia: – 22 grudnia wybuchł pożar budynku jednorodzinnego w Trojanach, spaliła się część dachu i 2 pomieszczenia. 30 grudnia w miejscowości Stryjki spalił się budynek stodoły. W okresie świątecznym było kilka pożarów wiat śmietnikowych. W sam wieczór sylwestrowy przeprowadziliśmy 19 interwencji: gasiliśmy pożary samochodów, wiat śmietnikowych, pojemników na ubrania. Rok 2023 zakończyliśmy liczbą 3204 interwencji. Jedynym miłym akcentem przed świętami była pracownicza wigilia z kapelanem i komendantem.
Wołomińscy strażacy w tym czasie interweniowali także podczas pożaru pustostanu w Wołominie, przy ul. Żółkiewskiego, walczyli z zadymieniem na klatce schodowej w bloku przy ul. Kazimierza Wielkiego, gasili pożar samochodu przy ul. Kobyłkowskiej, pomagali podczas wypadków, m.in. w Mostówce, usuwali konar znad jezdni przy ul.Granicznej.
fot: OSP Wołomin
Lasków
Nie odpoczywali strażacy z OSP Lasków.
„Dnia 22.12.2023 o godzinie 03:26 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Wołominie zadysponowało nasz zastęp do pożaru wiaty wypełnionej drewnem na ulicy Widokowej, a 28.12.2023 o godzinie 14:04 – do pożaru samochodu osobowego miejscowości Wszebory” – zdradzają funkcjonariusze.
Turze
OSP Turze również nie próżnowała. 29 grudnia wybuchł pożar sadzy w przewodzie kominowym w miejscowości Turze. Paliła się stolarnia połączona z domem jednorodzinnym. Akcja zakończyła się sukcesem bez strat materialnych po stronie właściciela i strażaków którzy brali w niej udział.
Dzięki szybkiej rekcji strażaków komin nie uległ uszkodzeniu.
Nadma
Jednostka OSP z Nadmy potwierdza, że oprócz jednego wyjazdu przedświątecznego ostatni czas obył się bez interwencji i dzieli się jedną pozytywną wiadomością. Dzięki dofinansowaniu ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników w kwocie 4400 zł oraz ze środków własnych udało się zakupić deskę ortopedyczną i dwie radiostacje nasobne cyfrowe.
Słupno
W Słupnie święta minęły spokojnie bez żadnych interwencji. W Nowy Rok za to wybuchł pożar busa. Samochód spłonął doszczętnie, na szczęście obyło się bez ofiar. Strażacy usuwali też plamę ropopochodną i – niestety – interweniowali w sprawie, która okazała się fałszywym alarmem. Na szczęście nie byli wtedy potrzebni w innych miejscach, skończyło się na samych emocjach i niepotrzebnym zużyciu paliwa.
Jadów
W Jadowie Straż Pożarna miała pracy co niemiara. 1 stycznia tuż po północy wybuchł pożar opakowań po fajerwerkach. Mniej więcej w tym samym czasie nastąpiła kolizja drogowa w miejscowości Dębe Duże. Wcześniej, 20 grudnia jednostka została zadysponowana do wypadku drogowego w miejscowości Wójty, a 21 grudnia do pożaru sadzy w miejscowości Adampol. Kolejny pożar sadzy wybuchł w Wigilię rano w Jadowie. W drugi dzień świąt strażacy usuwali powalone drzewo w miejscowości Warmiaki.
Poświętne
OSP Poświętne w okresie poświątecznym pomagała gasić pożar sadzy w przewodzie kominowym w miejscowości Turze. 27 grudnia została wezwana do wypadku drogowego, podczas którego zderzyły się dwa pojazdy. Tuż przed świętami natomiast uwagę strażaków zajął złamany konar na jezdni w Poświętnem.
Jasienica
OSP Jasienica ma się czym pochwalić. 28 grudnia policjanci przypadkowo przejeżdżali obok miejsca, gdzie chwilę wcześniej zasłabł 72- letni rowerzysta i przewrócił się do rowu. Doszło u niego do nagłego zatrzymania krążenia. Młodszy aspirant Artur Gąsiorek i starszy sierżant Damian Styś zareagowali natychmiast. Dzięki wspólnej akcji policji, strażaków i ratowników medycznych, a także dzięki użyciu defibrylatora, udało się uratować zagrożone życie mężczyzny. Sytuacja miała miejsce przy ulicy Głównej w Jasienicy (gmina Tłuszcz).
– Szybka reakcja i umiejętności medyczne policjantów pozwoliły na uratowanie życia człowiekowi. Dlatego jestem dumny ze swoich funkcjonariuszy – powiedział portalowi WWL112.PL komisarz Marcin Zdunek, naczelnik WRD KPP w Wołominie.
W czasie, kiedy rowerzysta był transportowany do szpitala, strażacy musieli ruszyć na pomoc kolejnej osobie z objawami zawału serca. Akcję ratowniczą przyspieszył ich helikopter.
Tłuszcz
W Tłuszczu straż nie mogła się nudzić: interweniowała przy pożarze sadzy w kominie, przy pożarze stodoły, a podczas powrotu do jednostki znów nastąpiło wezwanie do akcji ratowniczej.
Radzymin
O samych pozytywach donoszą na swoim facebooku strażacy z Radzymina:
Z sukcesem udało nam się uruchomić, pierwszą stacjonarną jadłodzielnię, mieszczącą się w Radzyminie przy ul Konstytucji 3 Maja 8a. Wspólnie sprawmy, aby miejsce to tętniło życiem.” – piszą na Facebooku. Zainicjowali także inny szlachetny projekt: licytacja dla chorego dziecka.
„Straż Pożarna jest po to, aby pomagać innym, więc i tym razem zbieramy się i wyjeżdżamy do wezwania. A wezwanie w słusznym celu bo osobą potrzebującą jest 3-letnia dziewczynka imieniem Pola” – tłumaczą na swoim profilu. Przedmiotem licytacji jest zwiedzanie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Radzyminie oraz przejażdżka jednym z trzech dostępnych wozów bojowych dla 3 osób. Licytacja trwa do 06.01 do godziny 19:00.
Strażacy brali również udział w akcji Szlachetna Paczka i razem z mieszkańcami okolicznych miejscowości przygotowali wsparcie dla rodziny z Radzymina. Świętowali również stulecie założenia jednostki.
Na terenie OSP w Chrzęsnem przed świętami odbyła się bardzo przyjemna zabawa choinkowa. „Były pyszne ciasta i kakao zrobione i przygotowane przez KGW CHRZĘSNE; gry i zabawy, które prowadziły Animatorki z Będzie się działo. Dzieci pisały listy do świętego Mikołaja” – możemy przeczytać na facebooku.
Kobyłka
Strażacy z Kobyłki są dumni z mieszkańców swojego miasta.
– Miło nam dać znać, że mieszkańcy Miasta Kobyłka bawili się odpowiedzialnie i nie było żadnych interwencji. Można podziękować mieszkańcom i zrobić ich przykładem – mówią naszej redakcji.
Zawady
OSP Zawady nie donosi o żadnych interwencjach, natomiast cieszy się z niezwykłego podarku świątecznego. Pan Konrad Białkowski ufundował do nowego boksu całą elektrykę: przewody, lampy, przełączniki, kontakty.
„Mało tego, że nie chciał nawet grosza za materiały to wszystko zamontował nieodpłatnie” – cieszą się strażacy. – Konrad jeszcze raz dziękujemy!” Ofiarodawca wykonał tę pracę dwa razy. Podczas tynkowania boksu zdjął przewody i zamontował ponownie. Dodatkowo w innym garażu wykonał niezbędne naprawy.
Dąbrówka
W Dąbrówce również w mediach społecznościowych panuje radość z dofinansowania Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej ze środków Ministerstwa Klimatu i Środowiska i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej w Warszawie w kwocie 15000 zł. Kupiono za te pieniądze:
Wąż tłoczny 11 szt.
Rozdzielacz 1 szt.
Prądownica pianowa 1 szt.
Buty specjalne strażackie skórzane 10 par .
Rękawice specjalne 4 pary .
Legionowo
Legionowskie WOPR nie donosi na facebooku o żadnych kłopotach, za to dzieli się pozytywną informacją:
„Kilka dni temu zakończyliśmy realizację zadania publicznego pod tytułem „Szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy z elementami ratownictwa wodnego” dofinansowaną ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego. Przez ponad 6 miesięcy instruktorzy i ratownicy L WOPR prowadzili zajęcia zarówno w szkołach, przedszkolach oraz w bazie L WOPR. W sumie odbyło się 19 spotkań, w których wzięło udział ponad 750 uczestników. Dzięki cyklicznym zajęciom dzieci, szybciej niż dorośli, uczą się zasad udzielania pierwszej pomocy, nie mając przy tym oporów i lęków żeby wykorzystać swoje umiejętności w sytuacji kiedy staną sie świadkiem zdarzenia. Uczmy nasze dzieci zasad pierwszej pomocy, edukujmy je już od najmłodszych lat.”
Na Nowy Rok 2024 naszym dzielnym strażakom i służbom mundurowym życzymy, żeby mogli wpisywać w swoje wirtualne pamiętniki same pozytywne wiadomości.
Barbara Wiśniowska
Zdjęcie główne: PSP w Wołominie