Czy warto korzystać z VPN do oglądania piłki nożnej online?

Wielki Turniej Piłki Nożnej w Jadowie: Upamiętnienie Powstania Warszawskiego

Oglądanie meczów piłki nożnej w ramach transmisji online cieszy się dużym zainteresowaniem kibiców. Serwisy streamingowe zaczynają powoli przebijać popularnością tradycyjne kanały telewizyjne. Niestety nie brakuje dostawców usług streamingowych, którzy ograniczają dostęp do wybranych wydarzeń wyłącznie oglądającym z określonych regionów.

Nie oznacza to jednak, że kibice są pozbawieni możliwości oglądania ulubionych wydarzeń sportowych. Z pomocą przychodzi sieć VPN, która oprócz takich zalet jak usuwanie ograniczeń przepustowości i szyfrowanie połączenia, anonimizuje IP, pozwalając zmienić je na adres IP z dowolnego kraju. W tym artykule przedstawimy plusy i minusy korzystania z VPN do oglądania piłki nożnej.

Adres IP a dostęp do meczów online

Adres IP to ciąg liczb identyfikujących urządzenia podłączone do danej sieci. Każdy komputer, smartfon, laptop czy tablet jest podłączony do sieci i posiada w jej obrębie określony adres IP. Ten z kolei ujawnia lokalizację użytkownika przed usługodawcami oferującymi streaming meczów online. Firmy oferujące usługi streamingowe mogą bez problemu zidentyfikować taki adres IP po to, aby dostarczać jego posiadaczom treści dostosowane dla danego regionu. Takie działania stosują między innymi ESPN, NBC Sports czy Sky Sports.

Oznacza to, że kibic z polskim adresem IP będzie mógł obejrzeć treści przeznaczone na polski rynek, a użytkownicy z innych krajów mogą nie mieć możliwości obejrzenia meczów wybranych polskich lig. Ograniczenia terytorialne mogą też działać w drugą stronę. Polscy kibice, którzy podróżują za granicę i chcą na bieżąco śledzić krajowe rozgrywki, mogą napotkać problemy z dostępem do sprawdzonych usług streamingowych, właśnie wskutek geoblokad. Możliwość szybkiej zmiany adresu IP na taki, który jest zlokalizowany w Polsce, może pomóc rozwiązać ten problem.

✅ Dostęp do zablokowanych treści

Dostawcy oprogramowania VPN umożliwiają fanom piłki nożnej korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej i oglądanie dowolnego sportu z ominięciem geoblokad w dowolnym miejscu, w którym się znajdują. Dzięki usłudze VPN można przesyłać dane użytkowników przez różne lokalizacje VPN, ukrywając tym samym prawdziwy adres IP i łącząc się z serwerem w innym kraju. To nic innego jak omijanie protokołów blokowania geograficznego ustawionych przez usługę streamingową.

Warto jednak wcześniej dowiedzieć się, jakie lokalizacje nie są objęte geoblokadą i wybrać odpowiedni adres IP z jednego z dostępnych serwerów VPN. Taką opcję oferują usługi VPN premium, dlatego z możliwością samodzielnego wyboru lokalizacji adresu IP będą mieć problem użytkownicy wybierający najtańszy VPN lub wszelkie darmowe wersje.

❌ Zmiana adresu IP nie zawsze działa

Co do zasady, zmiana adresu IP powinna odblokować użytkownikowi dostęp do wybranych treści. Z drugiej strony serwisy streamingowe są świadome takich praktyk, dlatego mogą stosować zaawansowane blokady geograficzne. Robi to m.in. Netflix oraz Hulu. Za pomocą skomplikowanych narzędzi serwisy są w stanie zidentyfikować pewne powtarzalne wzorce adresów IP i oznaczyć je jako podejrzane. Z tym problemem radzą sobie jednak sieci VPN premium, które oferują usługi pozwalające ominąć także i te ograniczenia.

✅ Przyspieszenie połączenia

Chociaż może wydawać się to nieintuicyjne, istnieją sytuacje, w których korzystanie z sieci VPN może przyspieszyć połączenie internetowe. Jeśli dostawca usług internetowych ogranicza prędkość połączenia (tzw. dławienie), sieć VPN może obejść tę barierę. Dostawcy usług internetowych mogą czasem sztucznie spowalniać określone rodzaje ruchu, np. do najpopularniejszych usług przesyłania strumieniowego.

Z drugiej strony warto mieć na uwadze, że obsługiwanie ruchu internetowego na kilku etapach może wpłynąć na spowolnienie połączenia. Najlepsze sieci VPN premium doskonale zdają sobie sprawę z tego problemu, dlatego nieustannie pracują nad zwiększeniem szybkości i wydajności swoich sieci VPN. Dzięki temu różnice w prędkości są praktycznie niezauważalne i pozwalają na płynne oglądanie meczów w ramach streamów.

✅ Najwyższy poziom bezpieczeństwa i prywatności

Sieci VPN skutecznie chronią dane osobowe swoich klientów i pozwalają zachować wysoki poziom anonimowości podczas przeglądania witryn z transmisjami meczów na żywo. Co więcej, usługodawcy VPN premium mogą oferować dodatkowe narzędzia zwiększające ochronę, takie jak blokowanie modułów śledzących, blokowanie natrętnych reklam czy wzmożona ochrona przed cyberatakami.

Jest to szczególnie istotne dla fanów piłki nożnej korzystających z darmowych usług streamingowych, których właściciele zarabiają właśnie na reklamach. Szczególną uwagę powinni zachować także fani sportu odwiedzający witryny z zakładami sportowymi – nie brakuje nieuczciwych usługodawców oraz stron z linkami do złośliwego oprogramowania.

Czy korzystanie z sieci VPN do oglądania meczów piłki nożnej jest legalne?

Kibice, którzy uzyskują dostęp do wybranych wydarzeń sportowych przy pomocy VPN, mogą zastanawiać się, czy ich działanie jest moralnie słuszne i legalne. O ile każdy użytkownik sieci VPN powinien odpowiedzieć na takie pytanie w zgodzie ze sobą, o tyle warto pamiętać, że nie ma nic złego w dostosowaniu możliwości, jakie daje sieć VPN. Dotyczy to zarówno uzyskiwania większej prywatności w Internecie, jak i chęci odblokowania dostępu do dodatkowych ilości treści dostępnych online.

Warto używać sieci VPN w sposób odpowiedzialny. Chociaż korzystanie z VPN jest legalne w większości krajów świata, naruszenie warunków świadczenia usług określonej platformy streamingowej może już takie nie być. Co więcej, kibice korzystający z sieci VPN często mają jak najlepsze intencje. Chcą uzyskać dostęp do pełnej wersji transmisji meczu na żywo, kibicować ulubionym drużynom, a przy okazji chronić swoje dane i aktywność online.

Wnioski: VPN to przydatne narzędzie dla fanów piłki nożnej

Oprogramowanie VPN posiada wiele zalet, które z pewnością odkryją nie tylko miłośnicy piłki nożnej. Za pomocą jednego kliknięcia można zapewnić sobie dostęp do treści objętych geoblokadą, ukryć swój adres IP, a także zapewnić sobie bezpieczne oglądanie ulubionych wydarzeń sportowych. Wszystko to niezależnie od miejsca, w którym znajduje się kibic.

Sieci VPN można używać do oglądania ulubionych meczów piłkarskich, od Mistrzostw Świata, Ligi Mistrzów przez najlepsze światowe ligi. Do najpopularniejszych serwisów streamingowych oferujących szeroki dostęp do meczów piłkarskich należą fuboTV, Sling Blue, YouTube TV i Hulu Live. Warto pamiętać, że sieci VPN nie zostały stworzone po to, aby omijać prawa autorskie, ale po to, aby zapewnić swoim użytkownikom maksymalny komfort, bezpieczeństwo i wygodę podczas surfowania online.

We współpracy z PRConsultancy

Więcej informacji z Mazowsza

Najpopularniejszy program dotacyjny do zawieszenia - kontrowersyjna decyzja rządu

Najpopularniejszy program dotacyjny do zawieszenia – kontrowersyjna decyzja rządu

Według doniesień Polityki Insight w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapadła decyzja o wstrzymaniu największego programu wspierającego wymianę starych kotłów na [...]
0 komentarzy
Ruszył program „Mazowsze dla zwierząt”

Ruszył program „Mazowsze dla zwierząt”

Można już składać wnioski w ramach programu „Mazowsze dla zwierząt”. Samorządy lokalne mogą otrzymać wsparcie m.in. na czipowanie, remont schronisk czy kastrację i sterylizację kotów i psów. [...]
0 komentarzy
Nowi ochotnicy w szeregach 5 Mazowieckiej Brygady OT

Nowi ochotnicy w szeregach 5 Mazowieckiej Brygady OT

W piątek, 15 listopada br. bramę koszar 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej przekroczyło blisko 100 ochotników z północnego Mazowsza. Wśród nich znalazła się [...]
0 komentarzy

Innowatorzy Mazowsza wybrani

Znamy już tegorocznych „Innowatorów Mazowsza”. Wśród nich są dwie firmy oraz pięciu naukowców. Samorząd Mazowsza od lat wspiera przedsiębiorców i naukowców w pracy [...]
0 komentarzy
III Edycja Plebiscytu Ekologicznego – zgłoszenia do 31 stycznia 2025 r.

III Edycja Plebiscytu Ekologicznego – zgłoszenia do 31 stycznia 2025 r.

Departament Polityki Ekologicznej, Geologii i Łowiectwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie i UKSW zapraszają do wzięcia udziału w III Edycji Plebiscytu Ekologicznego [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.