Jeszcze parę lat temu, najczęściej stosowanym typem oświetlenia przemysłowego były lampy wyładowcze. Oprawy te zawdzięczały swoją popularność faktowi, że ich koszta eksploatacyjne były bardzo niskie – niestety, podobnie było z ich jakością. Liczne wady, wrażliwość na wahania napięcia, szkodliwość stosowanych substancji i bardzo wysoka emisyjność ciepła sprawiły, że tego rodzaju źródła światła zostały odrzucone na rzecz oświetlenia przemysłowego LED. Tego typu oświetlenie doskonale sprawdza się w halach przemysłowych; stale rozwijająca się technologia umożliwia wprowadzenie zmian i niezbędnych udogodnień dostosowanych pod szczególne potrzeby klienta. Unikalna konstrukcja diod LED cechuje wydajnością, długą żywotnością, a także wysoką energooszczędnością, która analogicznie przyczynia się do znacznego obniżenia rachunków za energię elektryczną i samych kosztów eksploatacji. Lampy LED wyróżniają się również wysokim poziomem odporności na uszkodzenia mechaniczne, pyły i ciecze, co w przypadku przestrzeni jaką stanowią hale produkcyjne ma naprawdę istotne znaczenie.
Bezpieczeństwo pracy to podstawa, a dobre oświetlenie stanowi jego część
Odpowiednio dopasowany system oświetlenia ma wiele zalet dla zarządców obiektów przemysłowych – jednym z nich jest fakt, że umożliwia on bezpieczniejsze, szybsze i znacznie bardziej precyzyjne ruchy. Zmniejsza on także liczbę popełnianych błędów przez pracowników biurowych. Dopasowane oświetlenie to także większe bezpieczeństwo, gdyż minimalizuje ono ryzyko potencjalnych wypadków w miejscu pracy. Planując oświetlenie w hali przemysłowej lub magazynie, należy poświęcić szczególną uwagę kwestii jaką są miejsca newralgiczne, o których pod żadnym pozorem nie powinno się zapomnieć. Należą do nich między innymi:
-
stanowiska przemysłowe – zarówno w zakładach, jak i magazynach, znajdują się obszary robocze i stanowiska pracy, które wymagają wysokiej precyzji działania oraz doskonałej koordynacji ruchowo-wzrokowej; na stronie nowaled.pl możemy dowiedzieć się więcej na temat wpływie odpowiednio dobranego oświetlenia na efektywność pracowników i lepiej zrozumieć, dlaczego współcześnie tak wielu przedsiębiorców inwestuje w nowoczesne oświetlenie LED w swoich obiektach;
-
szlaki komunikacyjne – podstawowym narzędziem wykorzystywanym w logistyce wewnętrznej są przede wszystkim wózki widłowe, stanowiące częstą przyczynę wypadków w strefie magazynowej; aby odpowiednio ograniczyć ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń, należy odpowiednio zadbać o drogi oraz przejścia w strefach magazynowych, stosując przy tym czytelne oznakowanie podłoża i instalując barierki ochronne tam, gdzie istnieje znacznie większe ryzyko wypadku; dobre oświetlenie może zwiększyć bezpieczeństwo pracowników magazynu, poprzez odpowiednio dobrane natężenie, rozkład, olśnienie, migotanie oraz zdolność oddawania barw;
-
strefy między regałami – aby dany produkt był łatwy do odnalezienia przez pracownika, regał na którym się znajduje powinien być dobrze oświetlony; dobrze dobrane oświetlenie sprzyjać będzie odczytywaniu napisów na etykietach produktowych oraz tablicach informacyjnych, tym samym przyczyniając się do przyspieszenia prac.
Chociaż początkowa inwestycja w dobre oświetlenie może wydawać się kosztowna, warto spojrzeć na tą kwestię znacznie szerzej: poprzez obniżenie kosztów eksploatacji, aż po lepszą wydajność energetyczną sprzętu i zmniejszenie kosztów utrzymania oświetlenia.
Jakie wymagania stawia się oświetleniu na hali produkcyjnej?
Hala produkcyjna stanowi miejsce pracy, przez co niezbędne jest w tych miejscach zapewnienie odpowiedniego światła, które będzie sprzyjać wykonywaniu przez pracowników zadań, jakie zostały im powierzone. W przypadku doboru oświetlenia na hali produkcyjnej, warto wziąć pod uwagę aspekty takie jak poziom natężenia światła w miejscu pracy i jego otoczeniu, równomierność oświetlenia, ograniczenie olśnienia oraz rozkład luminacji. Oświetlenie nie może być zbyt punktowe; źródła muszą emitować rozproszone światło. Ponadto, oświetlenie musi być zaprojektowane w taki sposób, by nie odbijało się od maszyn, ponieważ inaczej mogłoby ono zdekoncentrować czy oślepić pracowników, zwiększając przy tym ryzyko wypadku. Ilość światła padająca na dany obszar musi natomiast spełniać wszystkie wymagania postawione w normach i rozporządzeniach. Od oświetlenia oczekuje się również energooszczędności – w tym przypadku z pomocą przybywa firma NowaLed ILL, oferująca oświetlenie przemysłowe LED dopasowane do potrzeb przedsiębiorców i ich hal magazynowych. Dzisiejsza technologia sterowania oświetleniem w branżach przemysłowych pozwala na znaczne zaoszczędzenie kosztów energii, przy jednoczesnym braku pogorszenia warunków pracy – nie bez powodu tak wiele firm zdecydowało się zupełnie zmodernizować swój system oświetleniowy.