W ramach wybranych Społecznych Wniosków do budżetu Gminy Wołomin na rok 2024 znalazł się PROGRAM NR 5 „Wołomiński Hutnik Szkła”, czyli propozycja upamiętnienia hutniczych tradycji miasta, za pomocą rzeźby z brązu.
Wołomińska huta była ogromną siła napędową rozwoju naszego miasta. Wołomin i jego mieszkańcy wiele jej zawdzięczają. Huty już nie ma, pozostała jej historia. To nasze lokalne dziedzictwo, które, z dumą, powinniśmy pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom Wołominian. W przestrzeni miejskiej możemy spotkać Henryka Woyciechowskiego i Zofię Nałkowską – postacie znane i związane z Wołominem. Tym silniej odczuwamy brak postaci symbolizującej wołomińską hutę. Upamiętnijmy symbolicznie wołomińskie hutnictwo szkła wykonaną z brązu statuą przedstawiającą hutnika szkła. Wojciechowski ma pomnik jako założyciel miasta, Nałkowska jako pisarka mieszkanka okolic Wołomina, nawet pies Misiek, który wplótł się w historię Wołomina, a symboliczny szklarz hutnik, których przewinęło się setki w naszych hutach, też zasłużył na takie miano. Proponujemy postawienie pomnika hutnika szkła z takiego materiału, z jakiego wykonano w/w rzeźby.
– argumentują swoją propozycję pomysłodawcy.
Pomnik miałby zostać umiejscowiony na terenie zielonym przed budynkiem MDK.
Wykonana z brązu postać hutnika szkła (szklarza) ma upamiętnić hutnictwo szkła istniejące w Wołominie w od 1905 do 2022 roku. Oprócz Huty Szkła w Wołominie okresowo należała do niej Huta Szkła w Tłuszczu. Przez Ponad 100 lat nasze miasto rozwijało się dzięki Hucie Szkła: powstawały nowe bloki, osiedla, ulice, szkoły, przedszkola, licea. Technikum Przemysłu Szklarskiego wykształciło tysiące techników, rzemieślników hutników i wielu innych zawodów. Również dzięki Hucie Szkła Wołomin stał się największym miastem w naszym powiecie i od 1952 r. siedzibą powiatu wołomińskiego.
Jak głosować?
- głosowanie potrwa od 12 do 30 czerwca br.,
- głosować można wyłącznie elektronicznie na stronie sw.wolomin.org (opcja głosowania aktywna będzie w dni 12-30 czerwca 2023 r.),
- zagłosować może każdy mieszkaniec gminy Wołomin (tak dzieci),
- każdy mieszkaniec gminy Wołomin może oddać 1 głos na dowolny projekt, w celu oddania głosu wymagane jest podanie imienia, nazwiska, adresu zamieszkania oraz nr telefonu, na który wysłany zostanie kod weryfikacyjny (na jeden nr telefonu mogą być wysłane maksymalnie 4 kody, co pozwoli np. oddać głos osobie, która nie posiada własnego nr telefonu)
Od 12 czerwca w Miejskim Domu Kultury będą udostępnione komputery (na dole w galerii oranżeria). Tam zainteresowani będą mogli oddać swój głos! Nie zapomnijmy telefonu! Głosować można również w domu, przy okazji zachęcając do tego rodzinę i przyjaciół! Najlepiej przyjść między 11.00 a 12.00, projektodawcy będą mogli pomóc w głosowaniu.
Zdjęcia przedstawiają rzeźby szklarzy z innych miejscowości z tradycjami hutniczymi.