Każda rozmowa o pracę jest nieco stresująca – nawet jeśli uczestniczyłeś w nich już wielokrotnie. W Warszawie deprymująco może działać duża konkurencja – w końcu pracy poszukują nie tylko mieszkańcy samego miasta, ale też miejscowości oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów, a także liczni studenci. Ofert dla magazynierów jest jednak sporo, czyli i etatów wystarczy dla każdego. Ale jak zdobyć ten najbardziej pożądany, z dobrymi warunkami płacowymi i pozapłacowymi? Kluczem jest dobre przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej.
Rozmowa o pracę – najważniejszy element rekrutacji
Jeśli naprawdę zależy ci na danym stanowisku, warto poświęcić trochę czasu na wypracowanie strategii, która zaimponuje rekruterom. Bardzo ważne jest profesjonalne CV (obecnie możesz je wykonać samodzielnie, z pomocą darmowych i intuicyjnych aplikacji i programów). Zwróć uwagę również na list motywacyjny – nie powinien on być identyczny dla wszystkich podmiotów, warto go spersonalizować pod kątem każdego pracodawcy.
Zrób też dobry research dotyczący samej firmy, do której aplikujesz. Rekruterzy lubią kandydatów, którzy z zaangażowaniem podchodzą do swoich przyszłych obowiązków. Skorzystaj z wyszukiwarki na https://www.gowork.pl/praca/magazynier;st/warszawa;l oraz z opinii innych pracowników, by poznać wymagania pracodawcy i specyficzne warunki panujące w przedsiębiorstwie.
Jeżeli po raz pierwszy starach się o stanowisko magazyniera, poświęć też trochę czasu na poznanie samej branży – przeczytaj kilka artykułów branżowych, obejrzyj strony internetowe firm.
Kwalifikacje, wiedza, kompetencje miękkie – co cenią pracodawcy u magazynierów?
Rekruter zwróci uwagę na twoje kwalifikacje. Dobrze więc, abyś w CV miał się czym pochwalić. Oczywiście najważniejsze są szkolenia związane typowo z pracą na magazynie, umożliwiające opanowanie umiejętności takich jak obsługa wózków widłowych, systemów magazynowych, regałów magazynowych, programów komputerowych i baz danych o charakterze logistycznym.
Nie masz doświadczenia ani kwalifikacji? Jeszcze nic straconego – pracodawcy chętnie zatrudniają również kandydatów chętnych do przeszkolenia, aczkolwiek musisz wówczas liczyć się z niższą stawką na start. Aby okazać się lepszym od pozostałych nowicjuszy, podkreśl w CV i podczas rozmowy inne swoje umiejętności, przydatne podczas pracy na magazynie: wysokie kompetencje komunikacyjne, zdolność organizacji własnego czasu, umiejętność pracy z grupą, otwartość i dobre chęci.
Gdy rekruter dostrzeże, że orientujesz się w aktualnych trendach i rozwiązaniach dot. branży, a ponadto masz potencjał – stanowisko masz już prawie w kieszeni.
Klasyczne pytania rekrutacyjne – jak dobrze na nie odpowiedzieć?
Pewnie wiele się nasłuchałeś o podchwytliwych pytaniach rekruterów, pytających o sposoby na niekonwencjonalne zastosowanie spinacza czy proszących o utożsamienie się kandydata z wybranym zwierzęciem. Tak naprawdę zdarzają się one sporadycznie – większości pracodawców interesują konkrety i to właśnie na takie pytania powinieneś się przygotować.
Rekruter z pewnością zapyta o twoje doświadczenie, kwalifikacje i umiejętności. Przede wszystkim nie próbuj oszukiwać – jeśli twoje CV nie jest zbyt imponujące, podkreśl zdolność szybkiego uczenia się, chęć uczestnictwa w szkoleniach i pracy z bardziej doświadczonymi kolegami.
Szczerze opowiedz również o swojej motywacji – wspomnij nie tylko o wypłacie, ale i o innych względach, które skłoniły cię do poszukiwania pracy w charakterze magazyniera (np. zainteresowanie branżą logistyczną).