19 kwietnia 2023 r. w Centrum Aktywności Fabryczna 3 (CAF3) odbyło się Mareckie Forum Profilaktyki. Data nie była przypadkowa. 15 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Trzeźwości.
Pomysłodawcą i inicjatorem przedsięwzięcia była Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Markach (GKRPA), zaś organizatorami Miasto Marki i Marecki Ośrodek Pomocy Społecznej.
Celem Światowego Dnia Trzeźwości jest zwrócenie uwagi na problem obciążenia chorobą alkoholową milionów ludzi. Uzależnienie ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie, życie rodzinne i zawodowe oraz funkcjonowanie społeczne. Na nadmierne spożycie alkoholu istnieje w Polsce pewne przyzwolenie społeczne. Po alkohol sięgają i uzależniają się coraz młodsze osoby. Zdajemy sobie zatem sprawę z jak dużym problemem się mierzymy – mówi Elżbieta Błońska, przewodnicząca GKRPA.
Gości i prelegentów powitał Paweł Pniewski, zastępca burmistrza Miasta Marki, który wskazał, jak ważną rolę odgrywa współpraca wszystkich instytucji i osób zaangażowanych w profilaktykę uzależnienia od alkoholu. Całość wydarzenia zorganizowana była przy wsparciu Fundacji ART z prezesem Agnieszką Tobotą w roli moderatora forum i prowadzącej panel dyskusyjny spotkania.
- Elżbieta Błońska przedstawiła główne zadania GKRPA oraz ważną rolę, jaką pełni komisja w systemie pomocowym.
- Aleksandra Muskała, specjalistka psychoterapii uzależnień z Poradni Esculap w Markach, przedstawiła ofertę dostępną dla osób z problemem uzależnienia i ich rodzin.
- Ewa Motyczyńska, koordynatorka profilaktyki uzależnień w gminie, opowiedziała o realizowanych w Markach programach profilaktycznych zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dla dorosłych.
- Paulina Bednarz przedstawiła ofertę Punkt Informacyjno-Konsultacyjnego i z Agnieszką Tobotą rozmawiały o podmiotowości osób doznających przemocy i osób z problemem uzależnienia i ich rodzin.
- Przedstawiciele grup samopomocowych AA podzielili się wiedzą o idei i misji grup AA, pomocy i wsparciu jakie dają ich uczestnikom.
- Jolanta Augustyniak, prezes świetlicy środowiskowej „Chata”, przedstawiła działania służące kompleksowej pomocy dzieciom, rozwijaniu ich zainteresowań oraz umiejętności funkcjonowania w społeczeństwie.
- Ostatnia prelegentką była Siostra Urszula Głowacka prowadząca w Markach Centrum Integracji Społecznej, gdzie pomoc mogą znaleźć młodzi i dorośli bezrobotni, którzy doświadczyli w życiu różnych trudnych historii, w tym głębokich uzależnień.
Spotkanie pozwoliło na poznanie ofert pomocowych i miało na celu integrację działań i wzmocnienie współpracy interdyscyplinarnej podmiotów zaangażowanych w udzielanie pomocy osobom z problemem uzależnienia i ich rodzinom, a także podmiotów prowadzących profilaktykę uzależnień, w szczególności szkół i przedszkoli. Była to okazja do przedstawienia zadań i możliwości współpracy tych podmiotów między sobą tj. Poradni Zdrowia Psychicznego zajmującej się leczeniem uzależnień w Esculap Marki, ruchów samopomocowych AA, działających na terenie Marek, Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego, placówek wsparcia dziennego, Centrum Integracji Społecznej, GKRPA i przedstawicieli organizacji pozarządowych.
Podczas wydarzenia obecni byli: Robert Szafrański, przewodniczący Komisji Komisja Zdrowia, Pomocy Społecznej, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska Rady Miasta Marki, a także pracownicy Wydziału Promocji, Zdrowia i Sportu mareckiego ratusza.