Z roku na rok, liczba rozwód wzrasta w zatrważającym tempie. Coraz więcej par przysięgających sobie wieczną miłość na ślubnym kobiercu, podejmuje radykalną decyzję o rozstaniu i rozpoczęciu nowego etapu. Rozwód to z pewnością jedno z najbardziej traumatycznych przeżyć. Dlatego pojawia się pytanie – czy postępowanie rozwodowe można przeprowadzić w krótkim czasie? Tak, pod kilkoma warunkami. O dwóch rodzajach rozwodu przeczytasz w niniejszym wpisie!
Rozwód bez orzekania o winie – sposób na zakopanie kości niezgody z małżonkiem
Dla sporej części par jak najszybsze zakończenie małżeństwa jest kluczowe. Polskie przepisy prawne przewidują taką możliwość, pozwalając na przeprowadzenie rozwodu bez orzekania o winie. Należy jednak mieć świadomość, że ten sposób jest możliwy tylko i wyłącznie wtedy, gdy para jest w stanie dojść do porozumienia w kwestii rozwodu. Mówiąc inaczej, Sąd rozpatrujący sprawę nie będzie orzekał o winie w rozpadzie związku małżeńskiego, gdy drugi z małżonków także będzie żądał orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie.
Sąd przy tego typu sprawach ocenia, czy pomiędzy małżonkami doszło do zupełnego i trwałego rozpadu małżeństwa. Oznacza to, że zerwane zostały trzy najważniejsze więzi – emocjonalna, fizyczna oraz gospodarcza.
Często przy prowadzonych rozmowach uczestniczy również adwokat odgrywający rolę mediatora. Jego zadaniem jest skierowanie rozmowy na odpowiednie tory, aby możliwe było ustalenie kompromisu przynoszącego korzyści obu stronom. Nie ulega wątpliwości, że rozwód bez orzekania o winie to najszybszy sposób na rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu. Trzeba jednak zaznaczyć, że w toku postępowania małżonkowie mogą zmienić zdanie i rozpocząć rozwodowe postępowanie sądowe z orzekaniem o winie.
Jak wygląda rozwód z orzekaniem o winie? Czas na kilka kwestii prawnych
Rozwód z orzekaniem o winie trwa o wiele dłużej, niż zakończenie małżeństwa w sposób opisany powyżej. Co więcej, postępowanie rozwodowe wymaga dokładnego przygotowania. Należy zebrać niezbędny materiał dowodowy oraz rozważyć powołanie świadków. Właśnie dlatego tak duże znaczenie ma prawidłowe wskazanie w pozwie nie tylko przyczyn rozpadu związku, ale także dowodów które mają świadczyć o winie małżonka w rozpadzie związku.
Zgodnie z ujęciami prawnymi, przyczyny rozpadu dzieli się na zawinione oraz niezawinione. Dokładny podział został wskazany na stronie https://adwokat-kunicka.pl/najczestsze-przyczyny-rozwodow-w-polsce/. Warto mieć na uwadze, że podane w pozwie przyczyny oraz inne informacje nie mogą wzbudzać wątpliwości sądu. Czasem nawet najmniejsze błędy wydłużają całe postępowanie, a co gorsza, mogą mieć wpływ na wydane orzeczenie. Dlatego właśnie uważa się, że przy rozwodzie z orzekaniem o winie już od samego początku niezbędna jest specjalistyczna wiedza prawna oraz umiejętność przewidzenia ruchów drugiej strony.