Każda operacja wiąże się z ryzykiem, o czym pacjent jest informowany odpowiednio wcześniej. Jednak nie zawsze powikłania występujące po zabiegu, można uznać za typowe. Niektóre z nich dają pacjentowi prawo do uzyskania odszkodowania, zadośćuczynienia, a nawet renty. Mowa o przypadkach, w których szkoda powstała z powodu popełnienia błędu medycznego bądź doszło do niej przez niedbalstwo lekarza. Skąd wiadomo, które z powikłań stanowią podstawę do ubiegania się o rekompensatę pieniężną? Na to i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.
Ryzyko powikłań typowych dla operacji a błąd w sztuce lekarskiej
Wyrażając zgodę na operację pacjent musi być świadomy ryzyka, wpisanego w dany zabieg. Informacji na ten temat powinien udzielić lekarz. Podpisując zgodę na zabieg, pacjent potwierdza więc, że zdaje sobie sprawę z ryzyka, związanego z ewentualnymi komplikacjami. W przypadku, gdy hospitalizowany wyrazi zgodę na operację nie posiadając wystarczającej wiedzy na temat możliwych powikłań, można mówić o złamaniu prawa. Co ważne, ryzyko, jakie chory przyjmuje do wiadomości dotyczy wyłącznie zwykłych powikłań, typowych dla danego zabiegu. Mimo, że powikłania są wpisane w ryzyko operacji, zabieg przeprowadzony niezgodnie ze sztuką lekarską, upoważnia poszkodowanego do odszkodowania. Również brak należytej staranności podczas wykonywania zabiegu może zostać uznany za błąd. Jeżeli do komplikacji dojdzie przez bezprawne powstępowanie lekarza, mamy do czynienia z błędem medycznym, wymagającym indywidualnej oceny i podjęcia adekwatnych działań prawnych.
Odpowiedzialność prawna za błąd medyczny: odszkodowanie dla pacjenta
Samo wyrażenie przez pacjenta zgody na zabieg nie zwalnia lekarza z odpowiedzialności prawnej za komplikacje, powstałe na skutek błędów medycznych. Bez względu na charakter, zabiegi operacyjne powinny być przeprowadzane zgodnie ze sztuką lekarską oraz z dochowaniem należytej staranności. Choćby chwilowy brak ostrożności może doprowadzić do powstania szkody, która będzie dla pacjenta nieodwracalna. Kiedy wystąpią powikłania pooperacyjne należy ustalić, czy doszło do zaniedbań oraz wykazać tzw. związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy działaniem lekarza a zaistnieniem komplikacji.
Udowodnieniem winy lekarza, jak również wykazaniem związku przyczynowo-skutkowego zajmują się specjaliści. Można ich znaleźć w Ośrodku Pomocy Poszkodowanym: prawapacjenta.org, gdzie świadczona jest kompleksowa pomoc dla osób, chcących uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny. W sprawach związanych z powikłaniami pooperacyjnymi, istotne są m.in. czas oraz ustalenie dobrej strategii, obejmującej złożone działania prawne. Aby wykazać odpowiedzialność lekarza należy zgromadzić materiał dowodowy, który przekona sąd. Z tym zadaniem najlepiej poradzą sobie wykwalifikowani prawnicy, mający doświadczenie w zakresie prawa medycznego. Warto wiedzieć, że za nieprawidłowe postępowanie lekarza, jak też pozostałego personelu medycznego, poszkodowanym przysługuje rekompensata. Jeżeli zmagasz się z przykrymi powikłaniami po operacji, nie zwlekaj. Możesz wywalczyć wysokie odszkodowanie i zadośćuczynienie od lekarza lub szpitala.