Posiadanie zwierzęcia przynosi wiele radości i satysfakcji, ale również obowiązków. Zobowiązuje właściciela do przestrzegania prawa oraz dbania o środowisko
Dla części właścicieli sprzątanie po psie jest niestety gorszące, wstydliwe i dziwaczne. Powinno być wręcz przeciwnie. Sprzątanie po psie to nie tylko przejaw dobrego wychowania i kultury osobistej, ale też przestrzegania prawa. Nieistotne, gdzie będziemy ze swoim pupilem, zawsze należy po nim sprzątać.
Zgodnie z obowiązującą uchwałą nr LXIV/678/2023 Rady Miasta Marki z 22 lutego 2023 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku w mieście, osoba utrzymująca zwierzę domowe zobowiązana jest do:
- natychmiastowego usuwania, przez właścicieli albo faktycznych opiekunów, zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta domowe w obiektach i na innych terenach przeznaczonych do użytku wspólnego, a w szczególności na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, terenach zielonych, itp.;
- zanieczyszczenia, o których mowa w lit. b), powinny być usunięte do specjalnych pojemników, a w przypadku ich braku, do pojemników na niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne.
Sprzątanie nieczystości po psie jest obowiązkiem właściciela/opiekuna czworonoga. Każdy, kto zlekceważy ten obowiązek, naraża się na mandat w wysokości od 20 do 500 złotych – mówi Marek Kosela komendant mareckiej Policji.
Marecki Zakład Usług Komunalnych obsługuje 50 psich stacji (wraz z dystrybutorami woreczków na odchody). Niestety nie znaczy to, że wszyscy mieszkańcy chętnie sprzątają po swoich pupilach. Wszystko zależy od świadomości mieszkańca i jego podejścia do tematu – mówi Marcin Skrzecz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska.
Nie wstydź się i sprzątaj po swoim psie! Jeżeli wychodzisz na spacer z czworonogiem, weź ze sobą woreczek i użyj go. Psie odchody można również wyrzucić do zwykłego pojemnika na odpady zmieszane lub ulicznego kosza na odpady.
Edukacja ma znaczenie! Jeżeli widzisz, że inny właściciel nie sprząta po swoim pupilu, kulturalnie i spokojnie uświadom go i zaproponuj woreczek. Być może w ten sposób okolica, w której mieszkasz, będzie czystsza, zmniejszy się ryzyko zakażenia chorobami – nie tylko dla twojego psa, ale też dla Twojego dziecka i Ciebie.