30 listopada Rada Miasta Marki przyjęła dokument, który został sporządzony wg wytycznych do przygotowania Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu, opracowanych przez Ministerstwo Środowiska i przedstawionych w publikacji „Podręcznik adaptacji dla miast”. Celem realizacji dokumentu Planu Adaptacji do zmian klimatu dla Gminy Miasto Marki (dalej MPA) jest opracowanie działań adaptacyjnych, które mają przyczynić się do lepszego przygotowania miasta na zagrożenia wynikające ze zmian klimatu. Natomiast horyzont programowy planu sięga roku 2030.
Klimat miast w tym naszego miasta Marki kształtowany jest przez czynniki pochodzenia naturalnego jak i antropogenicznego. Postęp urbanizacji zmienia istniejące czynniki, a także generuje nowe, które modyfikują klimat w mieście.
Tereny miejskie cechuje przede wszystkim duża koncentracja zabudowy, ludności oraz sieci drogowej. Integralną częścią struktury miejskiej są powierzchnie biologicznie czynne tj. tereny zieleni miejskiej, które odgrywają znaczącą rolę w adaptacji do zmian klimatu. Na pozostałą tkankę miejską składają się elementy zabudowy z towarzyszącą jej infrastrukturą techniczną, która przyczynia się do sprawnego funkcjonowania miasta (system transportowy, sieć wodno-kanalizacyjna, cieplna, elektryczna) oraz ludzie, którzy żyją i pracują w mieście. Duży wpływ na klimat ma prowadzona gospodarka, zarówno na terenie miasta, jak i w jego bliskim sąsiedztwie. W MPA zaplanowano trzy typy działań techniczne (inwestycyjne), edukacyjne i organizacyjne. Przyjęcie MPA otwiera naszemu miastu drogę do aplikowania o środki z nowej perspektywy na działania związane z ochroną klimatu, – o czym informuje Małgorzata Czerwińska Naczelnik Wydziału Strategii i Funduszy Zewnętrznych.