Każdy z małżonków może wystąpić do sądu o rozwiązanie małżeństwa. Pozew o rozwód jednak wiąże się z kilkoma warunkami. Warunkiem koniecznym jest trwały i całkowity rozpad małżeństwa. Osoby zainteresowane tematem rozwodu często w pierwszej kolejności szukają informacji o tym, ile kosztuje sprawa rozwodowa.
Jest to oczywiście sprawa indywidualna i koszt sprawy rozwodowej może się różnić. Jednak można podać orientacyjne koszty rozwodu. W skład sprawy rozwodowej wchodzą poszczególne elementy, a są to: honorarium prawnika specjalizującego się w prawie rodzinnym, jest to koszt od około 3 000 do 10 000 złotych. Opłata sądowa, która jest ponoszona przez osobę składającą pozew rozwodowy, zazwyczaj jest to koszt stały w wysokości 600 złotych. Następnie opinia biegłych sądowych, to cena od 800 do 2000 złotych. Wywiad kuratora rodzinnego to około 80 złotych. Mediacja, jednak jest to kwestia ewentualna – około 250 do 1000 złotych. Dodatkowe koszty zależne od wysokości alimentów, w przypadku ich wystąpienia oraz koszt opinii Opiniodawczego Zespołu Sądowych specjalistów – jest to około od 800 do 2 000 złotych.
Z czego składa się pozew rozwodowy?
Często zadawane pytania dotyczące rozwodu to np. z czego składa się pozew rozwodowy. Pozew o rozwód musi najpierw określać wniosek wnioskodawcy oraz wskazany zaproponowany sposób rozwiązania małżeństwa, jak również to, czy rozwód jest bez orzekania o winie lub też z orzekaniem (jednego lub dwojga małżonków). Następnie musisz przedstawić odpowiednie fakty w swoim pozwie. Istotne jest wyjaśnienie przebiegu małżeństwa, czy między małżonkami istniało trwałe i pełne małżeństwo oraz z jakich powodów doszło do rozpadu związku. Dodatkowo należy stwierdzić, czy działania którejkolwiek ze stron doprowadziły do rozwiązania małżeństwa. Na koniec musisz upewnić się, że nie ma podstaw do uniemożliwienia rozwodu. W takich sytuacjach należy przedstawić określone dowody. Na przykład dokumenty, zdjęcia itp. Jeśli rozwodzący się mają małoletnie dzieci, pozew powinien określać, jakie decyzje są poszukiwane w sprawie opieki, alimentów na dzieci i wszelkie kontakty.
Ile się czeka na rozwód?
Wiele rozwodów kończy się szybko, za pierwszym podejściem. To, ile się czeka na rozwód zależy od kilku ważnych kwestii. Niektóre sprawy trwają rok, a nawet kilka lat. Wszystko zależy od małżonków, jak bardzo są ze sobą skłóceni. Czas oczekiwania na wydanie wyroku trwa średnio od trzech do czterech rozpraw, z przerwami między rozprawami zazwyczaj od trzech do czterech miesięcy. Jednak większość rozpraw rozwiązuje się już na pierwszej wizycie w Sądzie, a czas oczekiwania na nią to około trzy miesiące. Rozwód polubowny może być jeszcze krótszy, jeśli małżonkowie nie mają małoletnich dzieci.
Wzór pozwu rozwodowego
Wzór pozwu o rozwód zawiera ważne i istotne elementy, takie jak: orzeczenie o winie i kto ponosi winę. Sąd może orzec rozwód z winy powoda, pozwanego lub obojga małżonków. Rozwód bez winy jest możliwy, ale tylko wtedy, gdy strony wystąpią wspólnie. Jeżeli rozwodzący się mają małoletnie dzieci, wniosek będzie zawierał informacje o opiece, alimentach i kontaktach. W pozwie rozwodowym musi się również znajdować podział majątku małżeńskiego. Zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego w pozwie należy również wskazać, czy strony podjęły próbę mediacji, a jeżeli takiej próby nie podjęto, należy podać przyczyny. Uzasadnienie musi zawierać także dowody na to, że małżeństwo zostało trwale i całkowicie rozwiązane. Wzór pozwu rozwodowego można znaleźć na prawie każdej stronie internetowej konkretnego Sądu.
Warto także wspomnieć, że można wystąpić do Sądu o zwolnienie z kosztów prawnych lub ustanowienie radcy prawnego lub pełnomocnika z urzędu, jeśli Twoja sytuacja materialna jest naprawdę zła.