Miejski Ośrodek Zdrowia staje się przyjaźniejszy dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych. Ale to nie jedyna placówka, która stawia na dostępność. Miejska Biblioteka Publiczna również się rozwija. Tym razem koncentruje się na zmyśle słuchu.
Biblioteka w parze z językiem migowym
Osoby często odwiedzające bibliotekę w Zielonce z pewnością znają Panią Agnieszkę Wiejak, która księgozbiór ma w małym palcu i chętnie wspiera mieszkańców przy wyborze domowej lektury. Wkrótce dyrektor placówki pozyska nowe umiejętności. Jest już po kilku zajęciach z języka migowego i z pewnością nie poprzestanie na nauce podstaw.
Miejski Ośrodek Zdrowia
Placówka, w ramach modyfikacji umowy projektu „Dostępność Plus”, kupiła przenośny zestaw pętli indukcyjnej do punktu rejestracji. Będzie ona stanowiła skuteczne wsparcie dla osób niedosłyszących, korzystających z aparatów słuchowych oraz implantów ślimakowych, wspomagając rozumienie mowy. Użytkownicy aparatów lub implantów mają często trudność ze rozumieniem mowy, ponieważ urządzenia tego typu wzmacniają wszystkie dźwięki, również te zakłócające mowę, jak szum otoczenia. Działanie pętli polega na wyciszeniu zbędnego tła, dzięki czemu mowa ludzka jest lepiej słyszana i rozumiana. Pętla przekazuje wzmocniony i przetworzony sygnał bezprzewodowo (w postaci pola magnetycznego) wprost do aparatu lub implantu odbiorcy. W celu skorzystania z pętli, pacjent przełącza swój aparat na program T (posiada go większość dostępnych na rynku aparatów) oraz staje naprzeciwko oznakowanego stanowiska. Obecnie pętla indukcyjna znajduje się w punkcie rejestracji, jednak na prośbę pacjenta może być przeniesiona do dowolnego gabinetu.
Są to kolejne kroki podejmowane w ramach przystosowania Ośrodka jako miejsca przyjaznego dla osób z niepełnosprawnościami. Przychodnia ze środków własnych kupiła także automat biletowy, który wyposażony jest w przycisk oznaczony w języku Braille’a, dzięki któremu możemy szybko przywołać pracownika do obsługi urządzenia.