Fundacja Pomocna Ręka realizowała w terminie 22 kwietnia – 30 czerwca 2022 r. projekt „Historia RAZEM do Poznania”. Działania były skierowane do 14 młodych osób z niepełnosprawnościami, podopiecznych fundacji.
Pradzieje i okres wczesnego średniowiecza na ziemiach polskich przybliżyła uczestnikom ścieżka edukacyjna, towarzysząca wszystkim działaniom związanym z realizacją projektu. Aktywności były oparte na szerokiej gamie doświadczeń zmysłowych i informacjach odpowiednio dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W ramach projektu młodzież z niepełnosprawnościami pod kierunkiem atreterapeuty, wykonała replikę posągu Świętowita oraz replikę Drzwi Gnieźnieńskich. Uczestnicy projektu mieli możliwość przyjrzenia się pracy archeologa. Brali udział w warsztatach terenowych, podczas których wykonali prostą odkrywkę archeologiczną oraz zapoznali się ze sposobem prowadzenia podstawowej dokumentacji zabytków uzyskanych w trakcie wykopalisk. Warsztaty odbyły się pod nadzorem archeologa.
W ramach projektu „Historia RAZEM do Poznania” młodzież z niepełnosprawnościami brała udział w inscenizacji Zjazdu Gnieźnieńskiego. W terminie 7 – 9 czerwca 2022 odbyła się wycieczka Biskupin- Ostrów Lednicki- Gniezno- Poznań.
Uroczyste zakończenie projektu „Historia RAZEM do Poznania” odbyło się w siedzibie Fundacji Pomocna Ręka 28 czerwca 2022. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, dyplomy i płyty DVD ze zdjęciami i filmami wykonanymi podczas realizacji projektu. W siedzibie Fundacji można obejrzeć wystawę fotograficzną dokumentującą wszystkie działania projektowe.
Projekt był współfinansowany z budżetu Miasta Marki w kwocie 7,900,00 zł.