6 marca 2022 roku w specjalnie zaaranżowanej na tę okoliczność bibliotece Szkoły Podstawowej nr 2 odbył się VII Konwent Kobiet SZMINKA, organizowany przez Fundację ?Marecki Klub Kobiet z Pasją? (MKKP).
Na uczestniczki czekał atrakcyjny program, zawierający elementy zarówno edukacyjne, jak i rozrywkowe. Odbyło się kilka ciekawych wykładów. Katarzyna Kurlanda pokazała zdjęcia z podróży do Japonii i opowiadała o kulturze kraju kwitnącej wiśni. Anna Sołoninko opowiedziała o samotnej wyprawie do Indii. Joanna Frączek-Broda, doktor nauk społecznych w dziedzinie bezpieczeństwa poprowadziła niezwykle ciekawą dyskusję panelową. Rozmawiała z Iwoną Kreczmańską ze Stowarzyszenia To Help Africa na temat piękna różnorodności i współpracy z Masajami. Z kolei Milena Starczewska przybliżyła uczestniczkom tematykę wpływu emocji na zdrowie.
Na scenie głównej wystąpiła Nina Yaminah, która zaprezentowała przepiękny taniec brzucha. Mistrz Naan wykonał pokaz z mieczami i przedstawił kilka ćwiczeń Tai-Chi. Gościniami Fundacji MKKP były także Panie z Polskiego Stowarzyszenia im. Anny Marii Jabłonowskiej, które pokazały wpływy kultury wschodu na odzież w XVIII wieku. Współczesną odsłonę inspiracji kolorami wschodu na ubiór zaprezentowała Joanna Romaniuk. Wpływy orientu widoczne są także w literaturze i kinematografii. Rozmowę na ten temat poprowadziła prezeska Fundacji MKKP, Beata Sawoń, której gościnią była Monika Magoska-Suchar, autorka książki ?W słońcu Dubaju?. Stałym i ważnym elementem Konwentu jest co roku Gala ?Kobieta z Marką?, podczas której nagrodzono pięć najbardziej zasłużonych mieszkanek naszego miasta: Jolantę Buczyńską-Bobel w kategorii Kultura, Elżbietę Błońską ? Samorząd Terytorialny, Justynę Misiurę ? Sport i Zdrowie, Agatę Rajchel ? Przedsięborczość i Wiktorię Weredę ? Działalność Społeczna. Wieczór zakończył niezwykły koncert muzyki indyjskiej na oryginalnych instrumentach wykonany przez grupę Natya-Raaga. To kolektyw, który tworzą artyści wykształceni u indyjskich mistrzów – ambasadorzy sztuki Indii w Polsce. Sprawili oni, że marecka publiczność miała szansę zrozumieć i zafascynować się tą niezwykle bogatą kulturą. Natya-Raaga to: Tomasz Ragaboy Osiecki – dilruba, sitar; Piotr Malec ? tabla oraz Magdalena Niernsee- klasyczny taniec indyjski kathak oraz wprowadzenie w świat rytmiki, gestów dłoni i kontekst kulturowy.
Nie zabrakło także tak lubianych przez uczestniczki kawiarenki, tomboli i toreb powitalnych. Hasłami przewodnimi były ?magia orientu?, ale też ?wytchnienie? i ?siła kobiet?. W trudnym dla świata i ludzi momencie, organizatorom udało się stworzyć atmosferę ciepła i zrozumienia oraz dać kobietom przestrzeń do tak bardzo potrzebnych rozmów.
Wydarzenie było współfinansowane przez Miasto Marki. Nie odbyłoby się jednak bez wsparcia blisko czterdziestoosobowej grupy wolontariuszy i pomocy lokalnych przedsiębiorców.
Kolejny Konwent Kobiet SZMINKA już za rok.