?Wyobraźcie sobie co by było, gdyby Ziemia była wielkości ziarnka grochu. Jak duże byłoby wtedy Słońce?? ?Co jest większe? Słońce czy planety?? ?Gdyby Słońce mieściło w Waszej szkole, gdzie w przebiegałaby orbita Marsa??. Takie pytania padną podczas zajęć e-Planetobus prowadzonych prosto z planetarium Centrum Nauki Kopernik dla szkoły w Klembowie.
Z połączenia dziecięcej ciekawości oraz pasji edukatorów z Centrum Nauki Kopernik powstają zajęcia online, po których uczniowie zaczynają sami szukać odpowiedzi na pytania związane z astronomią czy fizyką. 10 marca uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Klembowie im. Mariana Gotowca wezmą udział w zajęciach e-Planetobus, prowadzonych w ramach programu Nauka dla Ciebie – wspólnej inicjatywy Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik.
Najjaśniejsza gwiazda na niebie
Uczniowie będą mieli okazję przyjrzeć się zimowym gwiazdozbiorom i odnaleźć Syriusza – najjaśniejszą gwiazdę nocnego nieba, doskonale widoczną o tej porze roku. Zima to także przepiękne kolorowe mgławice, które ?na żywo? dostrzec można przy pomocy teleskopu. Podczas pokazu będą dosłownie na wyciągnięcie ręki. Niebo można jednak obserwować bez specjalistycznego sprzętu, a poznawanie astronomii ułatwiają proste akcesoria, dostępne w każdym domu. Znalezione w kuchni ziarna i owoce pomagają np. wyobrazić sobie, jak duże są różnice między rozmiarami planet w Układzie Słonecznym.
Naukobus znowu w trasie
W ramach programu Nauka dla Ciebie planowane jest wznowienie długo wyczekiwanych podróży Naukobusu po Polsce. Dwudniowa wizyta mobilnej wystawy to dla miejscowych uczniów wspaniała okazja do samodzielnego eksperymentowania i odkrywania praw nauki przy 10 interaktywnych eksponatach. Czekamy na zgłoszenia od szkół podstawowych z miejscowości poniżej 130 tys. mieszkańców – informuje planetarium Centrum Nauki Kopernik