Stając przed wyborem nowego auta warto rozważyć wszystkie możliwości, ale trzeba zacząć od weryfikacji naszych oczekiwań i potrzeb.
Na co zwracać uwagę przy zakupie auta
Z wielu powodów często wybór nasz pada na tanie auta używane. Przede wszystkim, jest to znośniejszy wydatek dla naszego portfela, z badań wynika, że Polacy rzadko w hierarchii wydatków stawiają samochód na pierwszym miejscu. Znacznie częściej znajdują się tam dom, mieszkanie i przyszłość ich dzieci. Dziś mówi się, że auto ma być przede wszystkim sprawne i ma zaspokoić nasze potrzeby komunikacyjne. Na tanie auta decydują się też początkujący kierowcy, którzy wolą szlifować swoje umiejętności na modelach, których ewentualna naprawa nie zrujnuje budżetu kierowcy. Dla świeżo upieczonego kierowcy lepsze będzie auto o niezbyt dużej mocy i ekonomicznym silniku.
Na co zwrócić uwagę, by kupić dobre tanie używane auto?
- preferencje a rzeczywistość – sprawdźmy czy model samochodu, który sobie wymarzyliśmy (bo najczęściej rozpoczynamy poszukiwania od już z góry upatrzonych modeli) na pewno spełnia wszystkie nasze oczekiwania, czy mieści się w naszym budżecie, zarówno w chwili zakupu jak w podczas jego eksploatacji. Może się też okazać, że nasze oczekiwania teoretycznie zostają spełnione i na zdjęciu w ogłoszeniu widzimy wymarzony pojazd, wtedy należy dobrze zagłębić się w ogłoszenie, opis jaki wstawił sprzedawca oraz zdjęcia. Jeśli cokolwiek budzi naszą wątpliwość możemy zweryfikować to telefonicznie zanim pofatygujemy się osobiście, niekiedy na odległy kraniec Polski, mnóstwo ciekawych ogłoszeń odnaleźć można na stronie tanieautka.pl
- oględziny zewnętrzne i wewnętrzne – jeśli nie czujemy się na siłach zrobić tego samodzielnie, weźmy ze sobą kogoś, kto nas w tym wesprze, lub wykorzystajmy możliwość pojechania oglądanym pojazdem do mechanika. Tu warto przyjrzeć się kondycji lakieru, wszelkim rysom, zadrapaniom i innym widocznym uszkodzeniom. Wszelkie oznaki rdzy i zacieków również powinny nas zaniepokoić. Ważny jest także stan felg, reflektorów, czy też tarcz hamulcowych. Otwórzmy wszystkie drzwi i bagażnik, by zbadać ich sprawność, przyjrzyjmy się uszczelkom i listwom. W przypadku wnętrza musimy ocenić stan elektroniki, o ile auto jest nią nasycone. Istotny jest też wygląd tapicerki, kierownicy, dźwigni zmiany biegów, pedałów.
- kondycja silnika – to przecież serce samochodu. Jeśli sami nie znamy się na tym, sprawdźmy choć pobieżnie, czy nie ma śladów niefabrycznych mocowań, czy napraw lakierniczych. Tu należy sprawdzić stan oleju i stan wizualny samego silnika, czy nie jest zbyt czysty ani też zbyt zabrudzony.
Zalety tanich aut
Tanie auta maja nie tylko niską cenę zakupu ale też koszty ich późniejszego utrzymania nie są wygórowane. Do tego płacimy mniejszą składkę autocasco, ponieważ zależy ona od wartości pojazdu. Tanie auta to również zazwyczaj mniejsza pojemność silnika, co przekłada się na niższe OC. Tego typu pojazdy tracą również mniej na wartości niż nowe auta po latach ich użytkowania.