?O godzinie 10.30 bitwa była zakończona. Trwała 5 godzin. Do niewoli dostaje się ranny w plecy generał Byszewski, 25 oficerów i 400 szeregowców. (?) Polacy, Litwini i żołnierze innej narodowości do końca zachowali się bohatersko. W nierównej walce najwięcej żołnierzy poległo na polanie we wsi Maciołki i na pagórkach osady Karczma. (?) Ciała poległych w bitwie żołnierzy mieszkańcy osady pochowali w zbiorowej mogile poza wsią na uroczysku zwanym Kąpiel (dziś teren cmentarza). Na mogile usypano ziemny kurhan, który niestety nie przetrwał do naszych czasów, rozniosły go wiatry?. Tak o Bitwie pod Kobyłką pisał prof. Oskar Czarnik w książce ?Kobyłka i okolice?.
W niedzielę 24 października na cmentarzu, w miejscu, gdzie pochowano poległych żołnierzy, oddaliśmy hołd bohaterom w 227. rocznicę tamtych wydarzeń. W uroczystościach, organizowanych przez Burmistrza Miasta Kobyłka, Towarzystwo Przyjaciół Miasta Kobyłka i Stowarzyszenie Miłośników Kawalerii i Pułku Ułanów Krechowieckich wziął udział pułkownik Vilmas Šatas – attache obrony w Ambasadzie Republiki Litewskiej i Eduard Mažul – Trzeci Sekretarz w ambasadzie Litwy (panowie reprezentowali ambasadora J.E. Pana Eduardasa Borisovasa), minister Jan Józef Kasprzyk – Szef ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Starosta Wołomiński Adam Lubiak, Pułkownik Adam Koniuk – szef wyszkolenia XV Dywizji Zmechanizowanej, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń, Radni Miasta Kobyłka, strażacy OSP Kobyłka, harcerze, grupa rekonstruktorów i Mieszkańcy.
– Cieszę się, że mogliśmy razem uczestniczyć w uroczystościach. Bo jest takie mądre powiedzenie – tyle bowiem żyją bohaterowie, ile trwa pamięć o nich – napisała Burmistrz Edyta Zbieć na swoim profilu na Facebooku.
W trakcie uroczystości w uznaniu szczególnych zasług położonych na polu krzewienia postaw patriotycznych medalem ?Pro Bono Poloniae? uhonorowany został ppłk Adam Koniuk, który pełniąc obowiązki dowódcy Batalionu Czołgów Ułanów Krechowieckich znalazł czas, aby przywrócić etos Kawalerii w batalionie i nawiązał stałą współpracę między wojskiem, a Stowarzyszeniem Miłośników Kawalerii. Medale ?Pro Patria? otrzymali przedstawiciele samorządu terytorialnego: Starosta Wołomiński Adam Lubiak i Burmistrz Miasta Kobyłka Edyta Zbieć oraz członkowie Stowarzyszeń Kawaleryjskich: Arkadiusz Michalik por. kaw.och.; Arkadiusz Ziółkowski ppor. kaw.och.; Tadeusz Dobczyński ppor. kaw. och. oraz prezes stowarzyszenia ?Nie daj się nudzie? Andrzej Zbyszyński