„Pola Nadziei? to program stworzony przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii, pomagającą nieuleczalnie chorym na raka.
Celami „Pól Nadziei” jest edukacja dotycząca metod pracy z nieuleczalnie chorymi ludźmi oraz z osobami w żałobie, a także propagowanie w społeczeństwie postaw altruistycznych, otwartych na drugiego, zwłaszcza cierpiącego człowieka. Szczególnie zachęcanie młodzieży do praktycznego zaangażowania w pomoc dla ludzi cierpiących.
– W tym roku po raz kolejny zasadzimy nasze mareckie „Pole nadziei” w dniu 14 października, tradycyjnie na skwerze Żołnierzy Wyklętych w okolicach urzędu miasta. Efekty nasadzeń można będzie podziwiać wiosną – zachęca do udziału w akcji marecki ratusz.
Październik jest miesiącem walki z rakiem, dlatego akcja ta dedykowana jest przede wszystkim osobom z chorobami nowotworowymi jak i tym, u których ukryty jest lęk przed zachorowaniem.
„Pola Nadziei? to program stworzony ponad 60 lat temu przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii, pomagającą nieuleczalnie chorym na raka. Program ma m.in. na celu pozyskanie środków na potrzeby hospicjów i propagowanie idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie.
Co roku w październiku z okazji Międzynarodowego Dnia Opieki Hospicyjnej, w geście solidarności z osobami znajdującym się w terminalnym okresie choroby nowotworowej, w wielu miejscach na świecie, tysiące ludzi sadzi żonkile, propagując zasady opieki paliatywnej poprzez edukację społeczną oraz kwestując na rzecz hospicjów. Organizatorem i koordynatorem akcji w Polsce jest Hospicjum św. Łazarza w Krakowie.
Symbolem programu „Pola Nadzieji” jest żonkil, kwiat, który już w czasach starożytnych był symbolem nadziei na nowe życie ? odrodzenie. W tradycji chrześcijańskiej według ?Słownika Symboli? Kopalińskiego żonkil symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią, miłości niebiańskiej nad ziemską. Kwiat poprzez swoją subtelność, barwę i zapach uświadamia nam wyższe cele istnienia, symbolizując kruchość i ulotność życia, przemijanie ? stałą metamorfozę.
Od czasu, gdy wiosną 1998 roku w parkach krakowskich zakwitły pierwsze polskie ?Pola Nadziei?, akcja zebrała wielu zwolenników w całej Polsce. Także miasto Marki aktywnie włączyło się w ten projekt i od kilku już lat czynnie w nim uczestniczy wspierając działalność Ośrodka Hospicjum Domowe Księży Marianów z Warszawy, by pokazać solidarność z ludźmi chorymi i potrzebującymi pomocy.