W odpowiedzi na artykuł ?Krzywdzi nas klika śmieciowa? opublikowany w Życiu Powiatu Wołomińskiego z dnia 20 listopada 2008 r., autorstwa Teresy Urbanowskiej, Energoutech Kawęczyn Sp. z o.o., (…) wnosi o zamieszczenie następującego sprostowania:
Nieprawdziwe jest stwierdzenie, jakoby spółka Energoutech Kawęczyn cyt. ?zwiozła pod koniec sierpnia do zielonkowskiego lasu około 120 000 ton odpadów?.
Energoutech Kawęczyn, który dysponuje niezalesionym terenem przemysłowym pod wsią Michałów, o powierzchni 50,8 ha (… a nie lasu!) przyjął do magazynowania 9 tys. ton materiału budowlanego, powstałego w wyniku rozkruszenia bloczków betonowych. Zgodnie z przedstawioną przez właściciela w/w materiału (Ekotech Sp. z o.o.) ekspertyzą, kruszywo to jest wykorzystywane w budowie dolnych i górnych warstw nasypów drogowych.
Ponadto słowom p. Elżbiety Janowskiej, w których stwierdza, że nikt nie chce się zająć tą sprawą, przeczy fakt, że w okresie od września do października, odbyły się dwa spotkania w gabinecie wojewody mazowieckiego, a Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska przeprowadził szereg badań, wydając w dniu 13 października 2008 roku oświadczenie, w którym czytamy: ?W ramach w/w kontroli pobrane zostały do analizy próby w celu określenia:
– zawartości metali ciężkich ? analizy przeprowadziło laboratorium WIOŚ,
– obecności azbestu ? badanie zlecono Instytutowi Techniki Budowlanej w Warszawie,
– promieniotwórczości ? badanie zlecono Narodowemu Instytutowi Zdrowia Publicznego Państwowemu Zakładowi Higieny w Warszawie.?
W celu wydania opinii o przydatności materiału w drogownictwie, Ekotech Sp. z o.o. zleciła wykonanie badania Instytutowi Dróg i Mostów w Warszawie. Badaniu poddano próbę, która została pobrana przez WIOŚ w Warszawie. Przekazana została również dokumentacja fotograficzna (12 szt. zdjęć).
Wyniki badań i ocen są następujące:
– badania w zakresie zawartości metali ciężkich wykazały, że ich poziom w próbce jest niższy niż określony w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 września 2002 r. w sprawie standardów jakości gleby oraz standardów jakości ziemi (Dz.U. Nr 165, poz. 1359) w odniesieniu dla grupy B ? grunty zaliczone do użytków rolnych, nieużytki, a także grunty zabudowane i zurbanizowane z wyłączeniem terenów przemysłowych. Testy wymywalności wykazały, że parametry przebadanych odpadów nie wymagają kierowania ich na składowisko odpadów niebezpiecznych,
– badania przeprowadzone przez Instytut Techniki Budowlanej nie wykazały obecności azbestu w dostarczonej przez WIOŚ próbce odpadów,
– badania próbki dostarczonej w zakresie promieniotwórczości wykonane przez Państwowy Zakład Higieny w Warszawie wykazały, że materiał dostarczony w próbce spełnia wymogi zawarte w par. 3 pkt 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 02.01.2007 r. w sprawie wymagań dotyczących zawartości naturalnych izotopów promieniotwórczych w surowcach i materiałach stosowanych w budownictwie. Materiał ten może być stosowany w budynkach przeznaczonych na pobyt ludzi i inwentarza żywego,
– według opinii prof. Zenona Pachowskiego z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów materiał pobrany do badań spełnia wymogi normy PN-S-OLL05:1998 i może być stosowany w dolnych i górnych warstwach nasypów drogowych.? /koniec cytatu/
Stwierdzenie, jakoby spółka przyjmowała na teren swojego zakładu przedmiotowe kruszywo ?? nie posiadając na to żadnych zezwoleń ani decyzji zgodnie z literą prawa?, zważywszy, że obowiązujące prawo nie wymaga specjalnych pozwoleń na magazynowanie na własnym terenie obojętnych pod względem oddziaływania na środowisko naturalne materiałów budowlanych, ma charakter negatywny i narusza dobre imię spółki. Energoutech Kawęczyn od ponad 15 lat działa na mazowieckim rynku gospodarowania odpadami i w tym zakresie posiada wszystkie, zgodne z przedmiotem działalności pozwolenia i zgody. Spółka nigdy nie naruszyła obowiązującego prawa.?
(…)
Z poważaniem,
Paweł Markiewicz – Wiceprezes Zarządu
Energoutech Kawęczyn Sp. z o.o.
Wszystko fajnie Panie Wice ale w myśl przepisów i prawa to co zwieżliście pod Michałów to nie są materiały budowlane tylko odpady a na składowanie odpadów trzeba stety mieć pozwolenia.
plany i pomysł dobry popieram a co z halą sportową podobno miała być i co dalej