09. Praca dla gminy

Radosław Wasilewski

Powstał pomysł ograniczenia bezrobocia, przez organizowanie prac publicznych na rzecz gminy. W dniu 1 listopada 2005 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie trybu organizowania prac społecznie użytecznych (Dz.U.05.210.1745). Określa ono sposób organizowania prac społecznych oraz zasady ustalania wynagrodzenia za tą pracę. Gmina sporządza do dnia 31 stycznia roczny plan swoich potrzeb w zakresie prac społecznych i przesyła go staroście i kierownikowi ośrodka pomocy społecznej. Starosta zawiera z gminą porozumienie. Określa ono m. in. liczbę bezrobotnych bez prawa do zasiłku, którzy zostaną skierowani do wykonywania prac, liczbę godzin do przepracowania miesięcznie przez jednego bezrobotnego oraz rodzaj i miejsce wykonywania pracy. Porozumienie powinno również zapewniać bezrobotnym bezpieczne i higieniczne warunków pracy. Kierownik ośrodka pomocy społecznej na podstawie porozumienia sporządza listę bezrobotnych bez prawa do zasiłku, którzy mogą zostać skierowani do wykonywania prac i przesyła ją do powiatowego urzędu pracy. Gmina lub podmiot, w którym są organizowane prace, przyjmuje skierowanego przez starostę bezrobotnego oraz poucza go o konieczności przestrzegania ustalonego w miejscu wykonywania pracy porządku i dyscypliny. Ponadto bezrobotny zostaje zapoznany z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy. Przy przydziale prac uwzględnia się wiek bezrobotnego, stan jego zdrowia oraz, w miarę możliwości, posiadane kwalifikacje.
Starosta przekazuje kierownikowi ośrodka pomocy społecznej wykaz bezrobotnych bez prawa do zasiłku, którzy zostali skierowani do wykonywania prac społecznych lub odmówili przyjęcia propozycji ich wykonywania. Gmina lub podmiot, w którym są organizowane prace zawiadamia starostę i właściwego kierownika ośrodka pomocy społecznej w przypadku, gdy bezrobotny: 1) nie zgłosi się do pracy; 2) nie podejmie przydzielonej mu pracy; 3) opuści miejsce wykonywania pracy lub 4) naruszy porządek i dyscyplinę w miejscu wykonywania pracy. Wiąże się to z negatywnymi skutkami dla bezrobotnego np. może on utracić świadczenia socjalne.
Gmina prowadzi ewidencję prac wykonywanych przez bezrobotnych i ustala wysokość przysługujących im świadczeń, uwzględniając rodzaj i efekty wykonywanej pracy.
Świadczenie przysługujące bezrobotnemu wypłacane są przez gminę lub podmiot, w którym są organizowane prace, co miesiąc z dołu.

10 przemyśleń nt. „09. Praca dla gminy

  1. O jakie swiadczenia wyplacane przez gmine lub podmoit tu chodzi….?Czy aby otrzymywac „swiadczenia” trzeba bezplatnie pracowac na rzecz gminy czy podmoitu ? Czy w tym przypadku jest sie zatrudnionym i za jaka stawke.I dlaczego wlasnie gmina czy podmiot a nie poprostu wydzial zatrudnienia powinien wystepowac z propozycja zatrudnienia tu i tam.”Zawezony” w temacie prosze jego autora o kilka dodatkowych slow wyjasnien z porzytkiem i dla innych „zawezonych” w tym temacie.

  2. Nie chodzi o pracę na rzecz gminy za darmo. Kodeks pracy zobowiązuje pracodawcę do wypłaty wynagrodzenia za każdą pracę.
    W każdej gminie jest praca, którą mogą wykonywać osoby bezrobotne. Aby znacząco nie obciążać budżetu gminy, ustawodawca postanowił, że bezrobotny nie musi pracować na całym etacie, lecz jedynie przez kilka godzin w tygodniu i za to otrzyma „świadczenie” (czyt. wynagrodzenie).
    Wyrażenie „świadczenie” jest terminem prawniczym i być może niesłusznie użyłem go w tym tekście, bo okazało się, że może on być niezrozumiały dla czytelników.
    Ustawa nie reguluje, na podstawie jakiej umowy bezrobotny ma pracować na rzecz gminy. Może to być umowa o pracę, ale również umowa zlecenia. Co do wynagrodzenia, to już jest indywidualna decyzja gminy (innego podmiotu).
    Cały sens tej ustawy polega na tym, żeby „pomóc” osobom najbiedniejszym i najbardziej potrzebującym, bo to one będą w pierwszej kolejności kierowane do prac. Jeżeli takiej osobie nie będzie się chciało pracować, to istnieją w ustawie pewnego rodzaju „środki przymusu” – może być ona pozbawiona świadczeń socjalnych (zasiłek dla bezrobotnych, dodatki z opieki społecznej). Dlatego napisałem: „pomóc”.
    Pozdrawiam i dziękuję za komentarz.

  3. Wszystko pięknie, z tymi pracami społecznymi, tylko są one socjalistyczną odpowiedzią na socjalizm paujący w Polskiej gospoodarce i produkujący bezrobocie.

    Ale od początku.
    1. Gmina nie jest i nie powinna być pracodawcą, tam gdzie nie musi. W gminie powinno być zatrudnione jedynie taka ilość urzędników jaka jest niezbędna do jej funkcjonowaia. Wszystkim innym poowinny się zająć przedsiębiorstwa i organizacje pozarządowe. Zapewni to najefektywniejsze wykorzystanie pieniędzy podatnika.
    2. Gmina zatrudniając osoby do prac społecznych psuje rynek pracy !! i zwiększa bezrobocie. Prace jakie wykonuja ubodzy najtaniej i najlepiej wykona firma, która odprowadzi podatki i da pracę. Gmina zatrudniając osoby ubogie zabiera obszar pracy przedsiębiorstwom! Co gorsza pieniądze na świadczenia socjalne z których wypłacane są zasiłki zabierane są własnie z funduszy przedsiębiorstw i osób w nich zatrudnionych! Czyli firmy są bite w d… 2 razy. Raz gdy zabiera im się obszar działania (bo pracują tam ubodzy), dwa, na tych ubogich zabierając firmie kasę. Proste? Nie dla decydentów. A przecież te prace można zlecić firmie, wyjdzie taniej, bo – zmniejszy się bezrobocie, pracujący zapłacą podatki, a nie będa z nich korzystać.
    3. Prace społecznie użyteczne tak na prawdę nie są pracami najbardziej niezbędnymi. Są pracami, które osoby ubogie są w stanie wykonać. Co oznacza, że często wymysla się dla nich różne zajęcia.
    4. Problem bezrobocia w Polsce jest w większości związany z podatkami jakie gnębią przedsiębiorców i pracowników (twz wysokie koszty pracy). To ich zmniejszenie zmniejszy ubóstwo w Polsce. Rozwiązywanie problemów bezrobocia poprzez wyciąganie z podatków kasy na … bezrobotnych jest błędnym kołem, wynikającym z socjalistrycznego podejścia do gospodarki (podatki i ręczne rozdawnictwo).
    Ale jak pisał klasyk: socjalizm to ustrój rozwiązujący problemy które występują tylko w socjaliźmie ….

  4. Dziekuje panie Radku za szybka odpowiedz.Probuje zrozumiec i pana Piotra ,ktory ma wiele racji.Mnie sie wydaje ze tu chodzi o zatrudnienie „sporadyczne” w tych pracach i wymiarze jekie nie oplacaja sie firmom.Czyzbym sie mylil?

  5. Tak, tu chodzi o zatrudnianie „okazjonalne”, a nie na stałe. Jak jest coś do zrobienia, to gmina czy firma może „zwerbować” bezrobotnego do pracy. Chodzi też o wyrwanie osób pozostających długo bez pracy z marazmu i nieróbstwa, bo to drobne wynagrodzenie ma tu najmniejsze znaczenie.

  6. „drobne wynagrodzenie ma tu najmniejsze znaczenie”…..I ty wlasnie widze pewien problem.Drobne wynagrodzenie moze odpowiadac gminie-podmiotowi ale nie jest bez znaczenia dla bezrobotnego.Uwazam te kwestie za bardziej zlozona niz by sie moglo wydawac.Zgadzam sie co do wyrwania bezrobotnego z marazmu i nierobstwa .W kazdym badz razie dobrze byloby zeby bezrobotny do tego nie musial” dokladac”,tzn. zeby zarobek nie pokrywal zaledwie kosztow dojazdu i sniadania .Jest to kwestia dosc zlozona i warta wystawienia na probe tej propozycji.Chcialbym aby ktos zainteresowany w temacie mogl dostarczyc czytelnikom informacji na temat bezrobocia w naszym powiecie.Ilu bezrobotnych liczy powiat i poszczegolne gminy /kobiet-mezczyzn/ z podzialem na kategorie zawodowe itp.

  7. Sadze ze w nadchodzacym tygodniu ktos mi odpowie na moj poprzedni komentarz….

  8. Panie Radku!Moze zaglebi sie pan bardziej w temacie i poswieci jeszcze troche czasu tematowi ,ktory pan poruszyl z taka wrazliwoscia….

  9. Anglia-Irlandia-Doradztwo Personalne S.T.&A.G. poszukuje dla swoich klientów z Anglii i Irlandii, Polski osób do pracy w: hotelarstwie, budownictwie, przemyśle mięsnym, transporcie i logistyce oraz służbach medycznych. Praca legalna, atrakcyjne warunki, wysokie wynagrodzenie. CV-prosimy kierować na adres e-mail staff@stag-pri.com.pl Tel. 024 262 02 73 Płock

  10. Pracownik z Białorusi-Ukrainy-Polski- S.T.&A.G. Doradztwa Personalnego/Agencja Pracy Tymczasowej oferuje Państwu swoje usługi z zakresu: rekrutacja i selekcja pracowników-opisu stanowisk-pozyskiwanie pracowników z Polski-Ukrainy-Białorusi,oraz Państw członkowskich UE- Więcej informacji pod numerem telefonu: +48 24 262 02 73. Znajdź pracownika z S.T.&A.G.

Możliwość komentowania jest wyłączona.