Żyć, czy nie żyć eko…

24 listopada w Starostwie Powiatowym w Wołominie odbyła się konferencja na temat założeń Zintegrowanego Programu Edukacji Ekologicznej dla naszego powiatu.

Obecnie coraz więcej słyszymy o wszelakich akcjach ekologicznych. Zaistniała nawet swego typu moda na eko-życie. Dzienniki i kolorowe miesięczniki zasypują nas wiadomościami: jak mieszkać eko, jak jeść eko, jak odpoczywać eko, jakie kosmetyki są eko… Jednak okazuje się, ze tak naprawdę większość osób nie jest świadoma, co należy zrobić, żeby było na świecie czyściej.
Program
Edukacji Ekologicznej
Starostwo, w którym prężnie działa Zespół ds. Edukacji Ekologicznej, istniejący przy Wydziale Ochrony Środowiska, pragnie wesprzeć zainteresowane gminy w zakresie rozpowszechniania edukacji ekologicznej. W tym celu rozpoczęto prace nad Zintegrowanym Programem Edukacji Ekologicznej dla powiatu wołomińskiego. Program jest opracowywany przez posiadające wieloletnie doświadczenie w tym zakresie, stowarzyszenie Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku.
Przeprowadzona konferencja miała między innymi na celu ustalenie wykazu niezbędnych zadań z zakresu edukacji ekologicznej, w oparciu o potrzeby zgłaszane przez przedstawicieli gmin i organizacji pozarządowych. Konferencję rozpoczął pan Marek Szafrański ? Członek Zarządu Powiatu Wołomińskiego. Po części stricte szkoleniowej, nastąpiła część dyskusyjna poprowadzona przez panią Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska ? Barbarę Zajkowską. Wówczas  można było podzielić się uwagami, oczekiwaniami, pomysłami. Niestety na spotkaniu nie pojawiło się większość zaproszonych instytucji. Należałoby zastanowić się dlaczego pomimo swoistej mody na ekologię, w praktyce tak mało placówek jest zainteresowanych sprawą.
Poszerzanie wiedzy
Podczas debaty wyłoniono grupy, które powinny zostać edukowane: dzieci i młodzież, osoby dorosłe, sfera działalności gospodarczej, samorządowcy, administracja i organy ścigania. Zwrócono uwagę na zagadnienia priorytetowe w zakresie edukacji ekologicznej, na najbliższy okres. Edukacji społeczeństwa wymagają w dalszym ciągu kwestie dotyczące segregacji odpadów, ochrony przyrody, ochrony wód, a także wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Wagę poszerzania wiedzy wśród nauczycieli podkreśliła Małgorzata Izdebska z Urzędu Miejskiego w Wołominie ? Istnieje duża potrzeba organizowania szkoleń dla pedagogów, przygotowywania scenariuszy zajęć, zakupu pomocy dydaktycznych, zeszytów edukacyjnych dla poszczególnych grup wiekowych uczniów. Największy wkład powinien być włożone w grupy przedszkolne  – zaznaczyła –  bowiem edukowanie takich dzieci będzie mogło przynieść w przyszłość zauważalny efekt.
Akcje ekologiczne
O akcjach ekologicznych prowadzonych na terenie powiatu opowiedzieli Monika Szymańska i Adam Matejak z  Zespołu ds. Edukacji Ekologicznej. Były to między innymi działania takie jak: ?Kompostujesz ? zyskujesz?, czy ?Stop foliówkom?. Podczas spotkania pojawił się też ciekawy pomysł stworzenia ?biblioteki ekologicznej?.
Następna konferencja odbędzie się już w przyszłym roku, miejmy nadzieję przy wyższej frekwencji pracowników gmin i organizacji pozarządowych.

Sylwia Kowalska