Bitwa Warszawska to wydarzenie bez precedensu w dziejach XX wieku. Polska i prawdopodobnie cała zachodnia Europa zostaje ocalona przed eksportem sowieckiej rewolucji, niesionej na bagnetach Armii Czerwonej. Dlatego brytyjski dyplomata Edgar D?Abernon zaliczył Bitwę Warszawską do jednej z 18 przełomowych bitew w dziejach świata.
Choć walki nie toczyły się bezpośrednio w Markach, w 1920 r. działy się tu ważne rzeczy. Pałacyk Briggsów był siedzibą sztabu Grupy Operacyjnej gen. Lucjana Żeligowskiego. Stacjonowały tu również nasze wojska oraz zorganizowano radiostację. Piękna kartę zapisała kolejka marecka, przewożąc na front żołnierzy i zaopatrzenie oraz przywożąc rannych. Niosły im pomoc szpitale polowe. To ze Strugi do walk o Radzymin wyruszył Pułk Strzelców Wileńskich, a w Puszczy Słupeckiej między Strugą a Wólką Radzymińską heroiczny bój z bolszewikami zmierzającymi na Warszawę stoczył batalion Pułku Strzelców Kaniowskich dowodzony przez kapitana Stefana Pogonowskiego.
101 rocznicę Bitwy Warszawskiej będziemy obchodzić w Markach tradycyjnie wieczorem, 14 sierpnia, w przededniu Święta Wojska Polskiego. Zapraszamy do udziału w uroczystościach. Rozpoczną się uroczystą Mszą św. w kościele pw. św. Izydora o godz. 18.00. Godzinę później przeniesiemy się pod Pomnik Żołnierzy 1920 r. na cmentarzu parafialnym przy ul. Bandurskiego. Tu odbędzie się m.in. Apel Poległych z udziałem wojskowej asysty honorowej 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, złożymy też wieńce. Pamiętajmy o tych, którzy wówczas przelali krew za naszą wolność.
Dla uczestników uroczystości zapewniony będzie transport autokarowy spod kościoła na cmentarz.