Nie każdy ma tego świadomość, ale bardzo wiele usterek w maszynach produkcyjnych wynika z braku dbałości o stan łożysk. Zatem w przypadku, gdyby łożyska były sprawdzane systematycznie oraz przy użyciu pomiarów, które dają współmierny wynik, można by było tych usterek uniknąć. Najczęściej awarie łożysk wynikają z nieprawidłowego smarowania, złego montażu, a także występowanie znaczących zmian w obciążeniu w trakcie pracy.
Jak diagnozować łożyska?
Jedną z najlepszych metod diagnostyki łożysk jest kontrola parametrów drgań lub temperatury. W przypadku sprawdzania parametrów drgań, bazuje się na pomiarach RMS, które są zgodne z normą ISO. Ważna jest tu prędkość obrotowa łożyska, jak i wielkość maszyny, która jest diagnozowana. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że ta metoda nie gwarantuje wymiernych rezultatów, ponieważ pomiary mogą być zakłócone przez ruch obrotowy łożyska. Sprawdzanie temperatury także nie jest najlepszą metodą. I choć informuje ona o przekroczonych normach, to nie wskazuje powodów powstania nieprawidłowości.
Innym rozwiązaniem, które może być ciekawą alternatywą dla badania drgań, jest analiza widma drgań FFT. Niektóre nieprawidłowości w pracy łożysk odpowiadają za powstawanie konkretnych układów drgań. Poprzez ich analizowanie można zweryfikować, jaka jest przyczyna uszkodzenia. I ta metoda niestety również może być zawodna, ponieważ niekiedy wykazuje nieprawidłowości w urządzeniach, które pracują normalnie. Warto też dodać, że istnieją również metody diagnostyki, które wymagają zaangażowania oraz oceny osoby, która wykonuje badania. Jest to m.in. odsłuch za pomocą stetoskopu lub wykorzystanie ultradźwięków. Najlepsze rezultaty badanie stetoskopem daje, kiedy trzeba wyszukać ten element, który odbiega swoją pracą od innych. Wykorzystuje się je podczas kontroli linii transportowych i maszyn wielorolkowych.
Jaka jest najlepsza metoda diagnostyki łożysk?
Najlepsza metoda diagnostyki łożysk, uznawana za zdecydowanie najbardziej wiarygodną, to metoda SPM HD. Została ona rozpowszechniona dosyć niedawno, ale już zyskała dużą popularność. Umożliwia ona ocenę prawidłowości smarowania łożysk, a także jakość pracy konkretnych elementów. Przetworniki o dużej czułości dokonują pomiaru sygnałów z łożysk nawet na bardzo dużą odległość. Jest to wersja standardowa, która sprawdzi się w przypadku łożysk wykonujących kilka obrotów na minutę, a także w przypadku turbosprężarek.
Artykuł dostarczył sklep EBMiA.pl oferujący ogromny wybór łożysk a także wysokiej jakości oprawy i obudowy łożysk