13 lipca to niezwykle ważny dzień dla Zielonki bowiem właśnie rozpoczyna się bardzo duże przedsięwzięcie – rewitalizacja Miejskiego Parku Dębinki, która z uwagi na szeroki zakres prac i wysokie koszty, będzie podzielona na kilka etapów.
Wczoraj wspólnie z moim Zastępcą Robertem Pomorskim i pracownikami Wydziału Inwestycji wprowadziliśmy wykonawcę modernizacji mostka na rzece Długiej. Miejsce to zmieni się diamentralnie, przejdzie wizualną metamorfozę, ale co najistotniejsze, będzie stanowić w końcu bezpieczną przeprawę przez rzekę dla naszych mieszkańców. Zarówno rowerzyści, jak i piesi będą mogli bezkolizyjnie przemieszczać się, gdyż w przebudowanym obiekcie pojawią się odrębne ciągi dla tych dwóch grup użytkowników mostka – informuje Burmistrz Miasta Zielonka Kamil Michał Iwandowski.
W ubiegłym tygodniu wprowadzono wykonawców przeniesienia z parku Dębinki kortów tenisowych. Jeszcze w tym roku zostaną udostępnione dwa pełnowymiarowe korty na terenie Ośrodka Kultury i Sportu, przy ul. Dziennikarskiej. To przedsięwzięcie jest II etapem rewitalizacji Parku.
Cały czas pracujemy też nad kolejnymi działaniami zmierzającymi do zmian wizerunkowych i funkcjonalnych centrum Zielonki. Opracowywana jest koncepcja przebudowy bazarku, przystąpiliśmy również do prac związanych z Placem Jana Pawła II i jego otoczenia. W procesie projektowym jest ulica Jagiellońska. Sukcesywnie pracujemy nad rewitalizacją centralnego obszaru Zielonki, a o kolejnych działaniach i postępach prac będziemy wielokanałowo informować całą społeczność Zielonki – podsumował Zastępca Burmistrza Robert Pomorski.
Mostek jest w budowie, ale kładka będzie nadal dostępna, czyli przejście pozostaje bez zmian.
Zwracamy się jednak do Państwa z prośbą o zachowanie ostrożności, gdyż jest to teren budowy z ciężkim sprzętem. W otoczeniu mostka pojawią się nasypy i nierówności w terenie. – informuje ratusz
Co zostanie wykonane?
Budowa mostka obejmie:
- rozbiórkę starej kładki,
- budowę mostku,
- zabezpieczenie kanalizacji deszczowej,
- wykonanie instalacji oświetleniowej mostku,
- budowę nowego układu komunikacyjnego z fragmentem ścieżki rowerowej,
- umocnienie skarp, wałów i dna rzeki,
- przebudowę sieci gazowej i teletechnicznej.
Mostek stanie się bardziej funkcjonalny, poza dwoma odrębnymi ciągami dla pieszych i rowerzystów, pojawią się tarasy widokowe na rzekę Długą, z kwietnymi nasadzeniami i oświetleniem, co znacznie poprawi estetykę obiektu i jego otoczenia. Koszt przebudowy mostka to 1, 78 mln zł, miasto pozyskało 500 tys. zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na realizację tego zadania.
A czy przy okazji przebudowy bazarku znajdzie się tam miejsce na kasę biletową dla kolei i na toaletę zamiast toi-toia z Radości?