Miasto Zielonka rozszerza działalność mającą na celu pomoc mieszkańcom w wymianie nieefektywnych i zanieczyszczających powietrze źródeł ciepła na nowe instalacje. Burmistrz Kamil Michał Iwandowski wraz ze Skarbnik Miasta Zielonka Moniką Sopińską podpisali porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony środowiska w Warszawie, na mocy którego zostanie uruchomiony w Zielonce punkt informacyjno-konsultacyjny Programu „Czyste Powietrze”.
Jakie będą udogodnienia dla mieszkańców w punkcie?
Punkt ten zdecydowanie ułatwi mieszkańcom, zainteresowanym pozyskaniem dotacji, załatwienie spraw związanych ze złożeniem wniosku, bez konieczności wizyty w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie.
W punkcie informacyjnym, pracownicy przeszkoleni przez WFOŚiGW, będą udzielać informacji dotyczących działania programu, warunków przystąpienia oraz pomogą w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie.
W ramach prowadzenia punktu, organizowane będą też spotkania informacyjne, jak również kampanie promujące ekologiczne, niskoemisyjne źródła ciepła. Udostępnimy w Urzedzie formularze wniosków i materiały informacyjne.
W najbliższych dniach odbędzie się cykl szkoleń dla pracowników Urzędu, którzy będą obsługiwać punkt. Po tym etapie przygotowawczym, poinformujemy Państwa o terminie uruchomienia punktu. Informacje przekażemy za pośrednictwem naszej strony, fanpage’u Miasta Zielonka na Facebooku oraz SMS Zielonka.
Co to jest program „Czyste Powietrze”?
Program ten jest finansowany ze środków krajowych, a jego celem jest poprawa jakości powietrza i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych. Program przewiduje dwa poziomy dofinansowania, w ramach których otrzymać można bezzwrotne dofinansowanie w wysokości nawet do 30 tysięcy złotych w wariancie podstawowym i 37 tysięcy w wariancie rozszerzonym.
Wsparcie finansowe można otrzymać na:
- wymianę starych pieców na paliwo stałe na ekologiczne źródła ciepła spełniające wymagania Programu,
- instalację centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej,
- wentylację mechaniczną,
- mikroinstalację fotowoltaiczną,
- ocieplenie domów oraz wymianę okien i drzwi (koszty materiałów i robocizny).
Wsparcie finansowe można otrzymać na projekty zakończone, w trakcie realizacji lub jeszcze nierozpoczęte. Rozliczeniu podlegać będą koszty poniesione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku, ale też nie wcześniej niż 15.05.2020 r.