Od wielu lat Ząbki przypominają plac budowy. Nowe drogi i parkingi, szkoła dla 1000 uczniów, kolejne miejsca rekreacji, to wszystko powstało w iście ekspresowym tempie. O tym co obecnie dzieje się w Ząbkach rozmawiamy z burmistrz Małgorzatą Zyśk.
? Ząbki są miastem o bardzo zwartej zabudowie i stosunkowo niewielkiej powierzchni, ale mieszkańcy oczekują, że przejazd przez miasto będzie szybki i bardziej komfortowy.
? Jednym z głównych celów jakie sobie postawiliśmy jest to, aby wszystkie drogi gruntowe w Ząbkach zostały utwardzone. To zadanie przez ostatnie lata skutecznie wdrażamy i nadal będziemy kontynuować. Początek 2021 roku to wiele rozpoczętych inwestycji, których realizacja przypada na rok bieżący i kolejne lata. Wyłoniliśmy wykonawcę budowy ul. Saperów, która zostanie zrealizowana do 30 czerwca 2021 roku. W trakcie realizacji jest rozbudowa drogi w ul. Kochanowskiego oraz w ul. Budkiewicza, gdzie termin realizacji przypada na 31 sierpnia 2021 roku. Ogłaszamy przetarg na budowę ul. Wroniej. Po podpisaniu umowy, zgodnie z nowymi przepisami wykonawca będzie miał sześć miesięcy na realizację. 31 marca 2021 roku została wydana decyzja ZRID, zezwalająca na budowę ul. Wyszyńskiego. Został wykonany projekt ul. Jagiellońskiej, a w trakcie projektowania są ul. Wspólna, Skowronka, Łabędzia z fragmentem Sokolej, Okrężna, 17 Września, Wrzosowa (na odcinku od 17 Września do 3Maja), Bartosza, Chełmońskiego. Pozostało już niewiele dróg do utwardzenia i będziemy je systematycznie budować. Część infrastruktury drogowej w mieście wymaga obecnie remontu, bądź przebudowy. Realizujemy przebudowę ul. Sikorskiego wraz z rondem w ul. Kwiatowej oraz ul. Kołłątaja, która zakończy się 29 października 2021 roku. Rozbudowa drogi gminnej w ul. Lotniczej również ma w umowie termin realizacji do 29 października 2021 roku. Jeszcze w kwietniu br. (26-27 kwietnia) wykonawca rozpoczyna budowę ul. Szwoleżerów na odcinku od ul. Kościuszki do Wroniej, termin zakończenia to 30 września 2021 roku. Środkowy odcinek Szwoleżerów, na odcinku od ul. Zielenieckiej do ul. Kościuszki, w którym jest istniejąca kanalizacja deszczowa, jest obecnie projektowany. Projektujemy też przebudowę istniejących dróg utwardzonych i są to m.in. ulice: Bema, Niepodległości, Mickiewicza, Nowa, Kopernika. Wszystkie drogi realizowane są z kanalizacją deszczową, na którą pozyskaliśmy 85% dofinansowanie z Unii Europejskiej a na większość otrzymaliśmy też dofinansowanie z Rządowego Funduszu Dróg Lokalnych. Dotyczy to również drogi gminnej w ul. Zycha, która została wybudowana w 2009 roku, ale wówczas bez kanalizacji deszczowej. Infrastruktura miejska stale się rozbudowuje i konieczne jest dobre odwodnienia dróg, zwłaszcza przy obecnych anomaliach pogodowych. W pasie drogowym Zycha, pod ścieżką rowerową, budowany jest kanał deszczowy, z odrzutami z ulicy, w celu jej odwodnienia. Po zakończeniu odwodnienia, zostanie odtworzona ścieżka rowerowa z nawierzchnią bitumiczną. Chciałabym, aby miasto rozwijało się równomiernie i aby poprawa szeroko rozumianej infrastruktury miejskiej, następowała systematycznie i dotyczyła zarówno północnej, południowej, jaki i centralnej części Ząbek. Kolejność realizacji zadań jest uwarunkowana otrzymanymi dotacjami, które mamy obowiązek w 100% wykorzystać.
? Drogi to jednak nie wszystko?
? Oczywiście, w tym roku rozpoczęliśmy remont pomieszczeń w urzędzie miasta Ząbki, który potrwa do końca kwietnia 2021 roku. Najważniejsze zmiany to zwiększenie przestrzeni dla osób oczekujących na załatwienie spraw urzędowych oraz poprawa funkcjonalna pomieszczeń do bezpośredniej obsługi interesantów. Ponadto zostaną wyremontowane toalety dla petentów, również dla osób niepełnosprawnych, zgodnie z obecnymi przepisami. Remont urzędu możliwi nam obsługę mieszkańców w bardziej przyjaznych warunkach.
? Głośno też ostatnio o innej ważnej inwestycji ? bloku komunalnym, dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.
? Taki obiekt powstanie niebawem w Ząbkach. Z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzymaliśmy 4 mln złotych na budowę budynku komunalnego, w którym zamieszka 20 rodzin. Realizacja tej inwestycji przypadnie na lata 2021- 2022. Uzyskaliśmy już pozwolenie na budowę i na dniach ogłosimy przetarg na realizację. Całkowity koszt to ok. 6 mln złotych i w związku z tym wystąpiliśmy o dodatkowe środki, do Banku Gospodarstwa Krajowego, w celu uzyskania wsparcia na budowę mieszkań komunalnych, będących w zasobie gminnym. Mam nadzieję, że pozwoli to nam zrealizować inwestycję w 100% dzięki środkom zewnętrznym.
? Mieszkańcy chcieliby też mieć więcej miejsc do wypoczynku, zwłaszcza z dziećmi.
? Strefy relaksu i place zabaw powstają sukcesywnie, ich budowa będzie kontynuowana w 2021 roku i latach kolejnych. Ogłosiliśmy przetargi na 12 stref zieleni i małej architektury w całych Ząbkach. Nasadzenia z pierwszego postepowania przetargowego obejmują osiem terenów zieleni przy ulicach: Narutowicza, Słowackiego, Parkowej, 3 Maja, Poniatowskiego, Batorego, Harcerskiej, Sowińskiego. Drugi przetarg to zamówienie publiczna na utworzenie terenów rekreacyjnych w obrębie obszaru Powstańców-?Żołnierska?, Powstańców-Kopernika, Powstańców-Różana i Powstańców-Reymonta. Zakres inwestycji obejmuje budowę alejek spacerowych i ścieżek biegowych, budowę placu zabaw dla dzieci, utworzenie strefy workout, utworzenie strefy relaksu umożliwiającej organizację imprez plenerowych, budowę toru rowerowego typu pumptrack, budowę budek lęgowych oraz hoteli dla owadów, instalację oświetlenia i monitoringu, instalację elementów wyposażenia takich jak: kosze, ławki, leżaki, stojaki rowerowe, tablice informacyjne oraz wykonanie zieleni urządzonej. Otwarte strefy relaksu i place zabaw to takie miejsca, które mają duże znaczenie dla społeczności lokalnej. Przebywanie w takiej przestrzeni zmniejsza uczucie osamotnienia osób starszych, pozwala na integrację rodzin oraz wszystkich mieszkańców.
? Jakie inwestycje planuje Pani zrealizować w najbliższym czasie?
? Zadań przed nami wiele i wszystkim musimy sprostać. Jest to duże wyzwanie i zarazem zobowiązanie wobec mieszkańców naszego miasta. Szczególnie zależy mi, aby Ząbki z każdym kolejnym rokiem piękniały i stawały się coraz bardziej przyjazne mieszkańcom. Niebawem ogłosimy zamówienie publiczne na projekt a następnie realizację rozbudowy Skateparku przy ul. Słowackiego, na który mamy zabezpieczoną w budżecie miasta kwotę ponad 270 tys. złotych. Inwestycja jest realizowana z budżetu obywatelskiego, na który głosowali mieszkańcy w 2020 r. Z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych otrzymaliśmy 1 mln złotych dofinansowania na halę sportową przy Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. Batorego. 22 marca 2021 r. złożyliśmy wniosek do Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu o dofinansowanie tej pełnowymiarowej hali, której szacowany koszt nieco przekracza 8 mln złotych. Dzięki podpisaniu porozumienia z Polskim Związkiem Badmintona możemy ubiegać się nawet o 50 % dotacji. Pozyskany milion złotych jest już naszym wkładem własnym. Z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych otrzymaliśmy też dotację na kompleksowa budowę i przebudowę dróg gminnych wraz z budową kanalizacji deszczowej i podziemnym zbiornikiem retencyjnym oraz przepompownią wód opadowych i zasileniem na terenie miasta. Kwota dotacji to kolejne 3, 5 mln złotych. Na najbliższą sesję proponuję wprowadzenie do budżetu miasta na bieżący rok środków na projekt przedszkola po stronie północnej oraz budowę nowej hali sportowej przy ząbkowskiej jedynce (SP 1). Aby składać kolejne wnioski dotacyjne i ubiegać się o środki zewnętrzne, musimy dysponować projektami planowanych inwestycji. Dotyczy to zarówno dróg gminnych, jak i obiektów oświatowych oraz sportowych. Pomimo pandemii koronawirusa, która mocno wpływa na nasze życie codzienne, pracujemy intensywnie, aby zaplanowane działania wykonać dobrze i terminowo.