Komentarz Krzysztofa Strzałkowskiego, radnego sejmiku województwa mazowieckiego dot. przygotowania kraju do trzeciej fali koronawirusa.
Premier w swoim wystąpieniu porównywał przygotowania Polski do trzeciej fali z krajami zachodu w pierwszej. Jednak nawet w tym porównaniu wypadamy blado. Już w listopadzie ponadnormatywnych zgonów było w Polsce znacznie więcej niż w podczas pierwszej fali we Włoszech. Jak będzie teraz? Trudno powiedzieć, biorąc jednak pod uwagę to, że w swoim wystąpieniu więcej mówił o opozycji niż o wirusie, wynika z tego jasno z którym zagrożeniem walka pochłania więcej zasobów Rządu.
Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Zdrowia mazowieckiego Sejmiku, podsumowaliśmy i szukaliśmy rozwiązań dla najbardziej palących problemów.
- Wygląda na to, że wojewodowie nie zadbali o to, by w sposób zharmonizowany pozyskiwać kadrę do tych szpitali. Ograniczają się tylko do przesyłania danych kontaktowych (z resztą często nieaktualnych) pracowników zawodów medycznych do szpitali tymczasowych i tylko nieliczne osoby wskazane przez wojewodów zdecydują się na pracę na tychże oddziałach.
- Po drugie ? absolutnie chaotycznie wręczane są decyzje lekarzom o pracy w szpitalach tymczasowych. Niejednokrotnie decyzje wręczane są lekarzom, którzy nigdy nie pracowali
w szpitalach.
Rekomendacja: Trzeba pilnie uruchomić szkolenia i stworzyć aktualną listę lekarzy zdolnych do pracy.
Samorząd Województwa Mazowieckiego będzie próbował wyręczyć Wojewodę Mazowieckiego w tych działaniach. Nawiązujemy współprace z Izbą Lekarską w Warszawie. Wydaje się, że rząd powinien natychmiast porozumieć się z lekarzami rezydentami. Nie może być tak, że młodzi lekarze, którzy to udowodnili już w toku kształcenia swoje wysokie kwalifikacje, dzisiaj w dobie pandemii zmuszani są zamiast siedzieć przy łóżkach pacjentów na oddziałach covidowych, zdawać egzaminy ustne specjalizacyjne. Na szczególną uwagę zasługuje forma tych egzaminów. Młodzi lekarze jeżdżą do urzędów wojewódzkich zdawać egzamin, a komisja egzaminacyjna obraduje zdalnie za pośrednictwem internetu. Ten brak logiki sprawia, że jeszcze dłużej są nieobecni przy łóżkach pacjentów.
Warto przypomnieć:
- Komisja Zdrowia mazowieckiego Sejmiku już w wakacje rekomendowała budowę oddziałów szpitali tymczasowych przy istniejących szpitalach, a nie w odrębnych lokalizacjach by nie dochodziło do kanibalizacji zasobów kadrowych i podkupowania personelu (wtedy Wojewoda odpowiedział, że rząd nie ma na to środków)
- Komisja Zdrowia mazowieckiego Sejmiku we wrześniu 2020, zwracała uwagę na problem braku szkoleń dla lekarzy mających być w rezerwie
- Komisja Zdrowia Mazowieckiego Sejmiku przed jesiennym szczytem zachorowań, rekomendowała stworzenie listy chętnych do pracy i krytykowała politykę budowy szpitali reprezentacyjnych, które podkupowały kadrę
- Komisja Zdrowia mazowieckiego sejmiku zwracała uwagę, że sposób organizacji łóżek dla pacjentów z covid-19, powoduje nieuzasadnione przeświadczenie o wystarczających rezerwach. Część łóżek w systemie wskazywanych jako rezerwa ? to łóżka ?papierowe?, które istnieją tylko w tabelkach. Problem ten do dziś nie został rozwiązany.
Krzysztof Strzałkowski