O wyborze formy opodatkowania rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem ? właścicielem biura rachunkowego mojerozliczenia.pl
? Połowa lutego do dobry termin do rozmowy o??
? Połowa lutego to nie tyle dobry termin do rozmowy o wyborze formy opodatkowania w podatku dochodowym na rok 2021, ile w zasadzie ostateczny.
? Jak to?
? Od 2019 roku niejako wydłużeniu uległ termin wyboru formy opodatkowania dla przedsiębiorców. Jeszcze dziś wielu z nich myśli, tak jak to było przez lata, że termin na dokonanie wyboru formy opodatkowania minął 20 stycznia. Otóż nie. Ten termin obecnie co do zasady upływa 20 lutego. Mówię, że co do zasady 20 lutego, ponieważ jest on płynny i zależy w uproszczeniu od tego kiedy przedsiębiorca wystawi pierwszą fakturę w danym roku. Dokładnie chodzi o to, że przedsiębiorca ma prawo zmienić formę opodatkowania w terminie do 20 dnia następującego po miesiącu, w którym uzyskał pierwszy przychód w danym roku.
? Co to oznacza?
? To proponuję przykład: przedsiębiorca A uzyskał pierwszy przychód w 2021 roku w styczniu. Dla niego oznacza to, że wyboru formy opodatkowania może dokonać do 20 lutego. Żeby było jeszcze bardziej przejrzyście to proponuję drugi przykład: przedsiębiorca B uzyskał pierwszy przychód w 2021 roku w lutym, co oznacza dla niego lub dla niej, że wyboru formy opodatkowania może dokonać w terminie do 20 marca. Tak, tak ? do 20 marca. I analogicznie z kolejnymi miesiącami.
? A dlaczego w ogóle o tym rozmawiamy?
? Pozwolę sobie trochę zażartować: jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze (uśmiech). Od wyboru formy opodatkowania zależy to, ile przedsiębiorca zapłaci podatku. Czyli na koniec zawsze chodzi o pieniądze.
? To na co warto zwrócić uwagę?
? Otóż na pewno warto zastanowić się nad wyborem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Od początku 2021 roku naprawdę dużej zmianie została poddana ustawa o tym właśnie podatku. Nowelizacja zdecydowanie zwiększyła grupę przedsiębiorców, którzy mogą skorzystać z uproszczonej formy opodatkowania. Po pierwsze z ustawy usunięto cały załącznik Nr 2, który wykluczał z tej formy opodatkowania całkiem sporą grupę podatników m. in. architektów, prawników, inżynierów. Po drugie nowelizacja zwiększyła ośmiokrotnie limit przychodów, z 250.000 EUR do 2 mln EUR, który uprawnia do wyboru tej formy opodatkowania.
? Kiedy może Pan doradzić wybór ryczałtu zamiast np. podatku liniowego?
? Moja ulubiona odpowiedź: to zależy. To zależy od wysokości stawki opodatkowania w ryczałcie, która może wynosić, np. 8,5% albo 15% albo 17% oraz od proporcji między kosztami a przychodami. To co zdecydowanie mogę doradzić każdemu przedsiębiorcy, to odrobić pracę domową ze swoją księgową lub swoim księgowym, tudzież doradcą podatkowym i dokładnie przeanalizować dane za lata ubiegłe i spróbować zaplanować podatki na 2021 rok. Warto się spieszyć, bo czas na zmianę upływa w najbliższy poniedziałek 22 lutego.
Biuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl