Pierwsi lekarze i pielęgniarki z placówek medycznych prowadzonych przez samorząd Mazowsza zostali już zaszczepieni przeciwko koronawirusowi. Wkrótce szczepić będą się kolejni chętni. Do tej pory zaszczepiono ponad 2000 osób.
Kto się szczepi w pierwszej kolejności?
Osoby z tzw. grupy zero, czyli najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem. Są to pracownicy: szpitali, sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujących prywatną praktykę leczniczą), stacji sanitarno-epidemiologicznych, domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej, farmaceuci, pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych. Szczepienia przeciwko COVID-19 to bardzo złożona operacja logistyczna ? podkreśla marszałek Adam Struzik. ? Po otrzymaniu pierwszych transportów szczepionki w naszych szpitalach, rozpoczęliśmy szczepienie osób z tak zwanej grupy zero, czyli personelu medycznego. Mam nadzieję, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy uda się zaszczepić 70-80 proc. populacji, aby uzyskać tymczasową odporność. Staramy się, aby proces szczepień przebiegał sprawnie ? podkreśla marszałek województwa mazowieckiego.
To dopiero początek akcji szczepień, bo chętnych w szpitalach jest znacznie więcej ? zaznacza członek zarządu województwa Elżbieta Lanc. ? Personel pracujący w naszych placówkach jest już szczepiony. Lekarze, pielęgniarki, jak i personel medyczny otrzymali już pierwszą dawkę. Warto podkreślić, że chęć zaszczepienia zadeklarowało około 80 proc. pracowników. To jest dobry przykład dla tych mieszkańców Mazowsza, którzy mają wątpliwości ? podkreśla Elżbieta Lanc.
Szczepienia w Płocku
Szczepienia przeprowadzono już m.in. wśród personelu medycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. Placówka otrzymała w pierwszej dostawie 75 sztuk szczepionek. Pierwszą osobą, która się zaszczepiła w tej jednostce była pielęgniarka pracująca na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. To dopiero początek akcji ? zaznacza Stanisław Kwiatkowski, dyrektor WSZ w Płocku. ? Chęć zaszczepienia się zadeklarowało około 80 proc. pracowników, czyli ponad 1000 osób zatrudnionych w naszym szpitalu. Do tej liczby doliczyć trzeba około 1300 osób spoza szpitala: pracowników POZ-ów czy aptek. Żadna z osób, które przyjęły szczepionki, nie skarżyła się na objawy świadczące o skutkach ubocznych. Czekam na swoją kolej i również się zaszczepię, bo to stwarza szansę na powrót do normalności ? poinformował. Termin zgłoszeń został wydłużony, więc dyrekcja szpitala nie wyklucza, że chętnych przybędzie.
Łącznie Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku dysponuje 435 dawkami, z czego 75 zostało już podanych pracownikom placówki.
Szczepienia w Radomiu
W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu akcja szczepień medyków ruszyła 30 grudnia. Do placówki dostarczonych zostało 255 dawek szczepionki ? podkreśla Aneta Kuśta, kierownik Biura Zarządu i jednocześnie pełnomocnik ds. praw pacjenta w szpitalu. ? Do szczepień zgłosiło się 617 pracowników oraz 700 osób, również z grupy zero, spoza naszej placówki. Jako pierwsza zaszczepiła się dr n.med. Małgorzata Stolarek Kierownik Klinicznego Oddziału Onkologii oraz zespół lekarski i pielęgniarski tego oddziału ? poinformowała Aneta Kuśta. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o. w Radomiu zaszczepił już 130 osób.
W Ciechanowie również się szczepią
W szpitalu w Ciechanowie szczepienia rozpoczęły się 29 grudnia. Chęć zaszczepienia zadeklarowało 60 proc. ogółu pracowników szpitala ? informuje dyrektor placówki Andrzej Kamasa, który szczepienie ma już za sobą. ? Najwięcej chętnych jest w grupie lekarzy. To nie jest wynik, który zadowala. Zgłoszenia wciąż napływają i jestem przekonany, że zaszczepimy przynajmniej 80 proc. załogi. Szczepię się systematycznie przeciwko grypie i pneumokokom, a szczepienie przeciw COVID-19 nie odbiegało od innych, które do tej pory miałem. Zachęcam do szczepień, bo to nie boli, a daje szansę na powrót do normalności, której wszyscy tak bardzo potrzebujemy i oczekujemy ? dodaje dyrektor.
Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie posiada 375 dawek, a zaszczepił już 225 osób z personelu. Dyrektor Kamasa liczy, że do połowy stycznia 1000 osób (personel szpitala i osoby uprawnione spoza tej placówki), które wcześniej złożyły deklaracje, zostanie zaszczepionych.
Szczepienia w Siedlcach
W szpitalu wojewódzkim w Siedlcach akcja szczepień rozpoczęła się wczoraj. Dotychczas do szczepień zgłosiło się 400 pracowników szpitala oraz 200 osób spoza tej placówki. Każdy powinien zaszczepić się przeciwko COVID-19 ? zachęca prezes Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o. Marcin Kulicki. ? Jestem ozdrowieńcem, a mimo to podjąłem decyzję, że się zaszczepię i przy okazji dam dobry przykład ? mówi prezes zarządu. Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach z 90 otrzymanych dawek wykorzystał 24.
Szczepienia w Ostrołęce
Mazowiecki Szpital im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce otrzymał 600 dawek, szczepiąc 282 osoby.
Szczepienia w Warszawie
Do tej pory Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie dostał 810 dawek, szczepiąc 465 osób. Z kolei Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie Sp. z o.o. posiada 255 dawek, szczepiąc już 159 pracowników placówki. Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie w pierwszej turze otrzymał 75 dawek, a aktualnie dysponuje już 1425 dawkami, z czego 383 podano personelowi medycznemu. Szpital wydłużył pracę punktów szczepień oraz zwiększył obsadę w tych punktach. Mazowieckie Centrum Rehabilitacji STOCER SP. z o.o. otrzymało 420 dawek, z czego zaszczepiono już 300 osób.
Stan akcji szczepień w mazowieckich szpitalach na 5.01.2021 r.