Dwa lata, które minęły od ostatnich wyborów samorządowych, to przede wszystkim okres realizacji wielu inwestycji, a zbliżająca się połowa kadencji to dobry czas na podsumowanie tego, co zmieniło się w Ząbkach. O tym jak rozwija się miasto i jakie są dalsze plany z burmistrz Małgorzatą Zyśk rozmawia Aleksandra Olczyk.
? Ząbki rozwijają się bardzo dynamicznie, przybywa mieszkańców, a wraz z nimi samochodów
? W ciągu dwóch minionych lat udało się nam wybudować w Ząbkach ponad 30 dróg gminnych. Po stronie północnej są to ulice Zakopiańska, Narutowicza, Górnośląska, Gałczyńskiego, Wyszyńskiego, Pogodna, Na Bagnie, Szpitalna (droga powiatowa współfinansowana w 30% przez miasto) oraz droga dojazdowa na cmentarz północny. W południowej części miasta powstały ulice Powstańców, Pileckiego, Herberta, Kaszubska, Andersena (w trzech odcinkach), Projektowana, Reymonta, Miła, Różana. W centrum miasta wybudowaliśmy ulice Szkolną, Gdyńską, Lipową, Bocianią, Olszewskiego, Sokolą, Słowackiego, Traugutta, Legionów oraz wewnętrzne drogi dojazdowe od ul. Łodygowej i od Jana Pawła II, drogę serwisową wzdłuż torów oraz drogę dojazdową na cmentarz przy ul. Piłsudskiego . W trakcie procedury przetargowej są już kolejne inwestycje infrastrukturalne, to ulice Kochanowskiego, Saperów, Szwoleżerów i Krzywa.
W listopadzie ogłosimy jeszcze przetargi na ulice Sikorskiego i Lotniczą. Wszystkie powstałe i nowobudowane drogi mają rozbudowany system kanalizacji deszczowej, na który pozyskaliśmy 85% dofinansowanie z Unii Europejskiej. Ponadto 16 dróg gminnych powstało przy udziale 80% dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych (FDS), a kolejnych siedem przy 65% wkładzie z FDS.
? Infrastruktura miejska, to nie tylko drogi
? Oczywiście, drogi to nie wszystko. Aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa wybudowaliśmy kilka wyniesionych przejść dla pieszych oraz wyniesionych skrzyżowań i rondo przy ul. Różanej. Mając na uwadze trudności z parkowaniem, szczególnie w centralnej i południowej części Ząbek, wybudowaliśmy dwa parkingi ?Parkuj i Jedź? ? podziemny pod pasażem Orla oraz naziemny przy ulicy 3-Maja wzdłuż torów. W południowej części miasta utwardziliśmy teren pod miejsca postojowe wzdłuż ul. Pileckiego. Zadbaliśmy także o powstanie nowych ścieżek rowerowych w Parku Miejskim oraz w ulicach Szkolnej, Skrajnej, Sobieskiego i Projektowanej. Na powyższe inwestycje Miasto Ząbki pozyskało 85% dofinansowania zewnętrznego. W pasach drogowych wybudowaliśmy, szerokie, wygodne chodniki, a wszędzie tam gdzie było to możliwe zrobiliśmy nasadzenia zieleni. W 2019 i 2020 roku realizowaliśmy projekt ?Zielona przestrzeń ? rozwój i modernizacja terenów zieleni w mieście Ząbki? oraz wykonywaliśmy prace związane z bieżącym utrzymaniem pasów zieleni, skwerów i parku. Posadziliśmy ponad 200 drzew różnych gatunków, m.in. pięknie kwitnące śliwy wiśniowe przy ul. Złotej, dęby, kasztany czerwone i magnolie przy ul. Słowackiego, lipy drobnolistne wzdłuż ul. Lipowej oraz ozdobne wierzby japońskie w pasażu na Orlej. Nasadzenia drzew zostały uzupełnione krzewami, bylinami, pnączami i trawami ozdobnymi. W sumie na terenie miasta posadziliśmy około 50.000 roślin, w tym prawie 4,7 tys. sadzonek bluszczu pospolitego o silnych właściwościach oczyszczających powietrze. Przy ulicach Kołłątaja i Gajowej na pustych działkach powstały piękne skwery z urozmaiconą roślinnością. Zagospodarowaliśmy pasy zieleni wzdłuż 37 ulic, 6 skwerów i w Parku Miejskim. Na projekt zieleni pozyskaliśmy 85% dofinansowanie z Unii Europejskiej.
? Dla mieszkańców duże znaczenie mają też strefy wypoczynku i relaksu.
? Na przestrzeni 2019 i 2020 roku powstały otwarte strefy relaksu, gdzie mieszkańcy mogą wypocząć. Wybudowaliśmy m.in. strefę relaksu z fontanną posadzkową, pergolami i donicami z nasadzeniami drzew w pasażu Orla, plac zabaw przy ul. Wolności, strefę relaksu przy ul. Gałczyńskiego, skate park przy ul. Słowackiego, plac zabaw i street workaut oraz boisko do siatkówki plażowej pomiędzy basenem i trybuną. Zmodernizowaliśmy plac zabaw przy ul. Szwoleżerów. Podwórko Talentów Nivea, na które głosowali mieszkańcy znalazło swoją lokalizację przy ul. Różanej. Dodatkowo przy szkole podstawowej i przedszkolu na ul. Dzikiej powstały dwa place zabaw i boisko ze sztuczną trawą oraz bieżnia. Otwarte strefy relaksu mają duże znaczenie dla integracji rodzin oraz przyczyniają się do zmniejszenia uczucia osamotnienia osób starszych.
? Ząbki są jednym z najmłodszych miast w Polsce, to oznacza, że ciągle potrzebujemy nowych placówek oświatowych.
? W 2020 roku oddaliśmy do użytkowania największą w historii ząbkowskiego samorządu inwestycję. Jest to kompleks w pełni wyposażonych budynków oświatowych, składający się ze szkoły podstawowej dla 1000 uczniów, przedszkola dla 125 przedszkolaków oraz największej w mieście, pełnowymiarowej hali sportowej z trybunami, na której można jednocześnie rozgrywać kilka spotkań sportowych. Koszt tej inwestycji to około 50 mln złotych, z czego 6,5 mln złotych stanowiło dofinansowanie hali sportowej z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz milion złotych z rezerwy budżetu państwa na budynek szkoły. Uzyskaliśmy także ponad 300 tys. złotych na pokrycie kosztów poniesionych na wyposażenie tej placówki. Dzięki modernizacji przedszkola nr 3 Skrzat oddaliśmy do użytkowania dwie nowe sale przedszkolne
z węzłami sanitarnymi i zapleczem na dodatkowych 50 przedszkolaków. Miasto Ząbki każdego roku uczestniczy w kolejnych edycjach programu ?Mistrzowie kompetencji?, dzięki czemu wszystkie ząbkowskie szkoły są systematycznie doposażane w tablice interaktywne, rzutniki multimedialne, komputery i pomoce dydaktyczne oraz zajęcia pozalekcyjne. Pieniądze na ten cel pochodzą z Unii Europejskiej. Komputery do nauki zdalnej pozyskaliśmy natomiast z rządowego programu Zdalna Szkoła.
? Jakie są plany na kolejne trzy lata Pani kadencji
? Moim priorytetem, jako burmistrza jest, aby wszystkie drogi gruntowe w Ząbkach zostały utwardzone. Chciałabym również, aby miasto rozwijało się równomiernie i aby poprawa szeroko rozumianej infrastruktury miejskiej następowała zarówno w północnej, południowej, jaki i w centralnej części Ząbek. Zależy mi, aby miasto z każdym kolejnym rokiem piękniało i stawało się coraz bardziej przyjaznym miejscem do życia. Dokładam wszelkich starań, aby wykorzystać daną mi szansę pełnienia funkcji burmistrza. Zabiegam o pozyskanie jak największych środków, które umożliwią mi podnoszenie standardu życia codziennego Ząbkowian. Chciałabym też, aby mieszkańcy identyfikowali się z naszym miastem.