O metodzie kasowej w VAT rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem ? właścicielem biura rachunkowego mojerozliczenia.pl
– Sytuacja nie jest aktualnie szczególnie ciekawa. W zasadzie dotyczy każdego z nas. Niemniej, z pewnością mocno cierpią przedsiębiorcy. Wiemy o tym, bo do naszej redakcji trafiają sygnały od lokalnych przedsiębiorców, że ogólnie nie jest różowo. Co może pomóc przedsiębiorcom?
– Oprócz kolejnych tarcz jest rozwiązanie obowiązujące od wielu lat. Dotyczy podatników VAT czynnych. Jest pewna preferencja w podatku VAT, z której mogą skorzystać mali podatnicy.
– Jaka to preferencja?
– Mowa tu o metodzie kasowej w rozliczaniu podatku VAT.
– A na czym polega?
– W metodzie kasowej VAT należny rozliczamy w okresie, w którym otrzymaliśmy zapłatę za fakturę od naszego klienta. Przed otrzymaniem zapłaty nie ma w ogóle obowiązku podatkowego, co oznacza, że nie ma też obowiązku zapłaty podatku VAT. Co prawda z odliczeniem podatku naliczonego od zakupów jest dokładnie tak samo, ale jest to raczej drugorzędne.
– Czyli dobrze rozumiem, że dopóki nie otrzymam zapłaty za swoje faktury to nie muszę płacić podatku VAT do urzędu skarbowego?
– Dokładnie tak. To wieloletnie już rozwiązanie w ustawie o podatku VAT wydaje się jak najbardziej odpowiednie na dzisiejsze czasy kiedy epidemia powoduje coraz większe zatory płatnicze.
– A kto w ogóle może skorzystać z takiego rozwiązania?
– Jest kilka warunków skorzystania z takiej możliwości. Po pierwsze nie mogą z niej skorzystać nowe firmy. Niestety. Ustawodawca wprowadził ograniczenie, które mówi o tym, że z metody kasowej w VAT można skorzystać dopiero po pełnych 12 miesiącach rozliczania VAT. Kolejny warunek dotyczy wielkości firmy: obroty nie mogą przekraczać równowartości kwoty 1,2 mln EURO. Wyboru metody kasowej w VAT można dokonać w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który podatnik będzie stosował tę metodę. W praktyce oznacza to, że dziś podatnik może złożyć takie zawiadomienie w terminie do końca roku, a wybór metody kasowej zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.
– Czy są jakieś inne ograniczenia?
– Tak. Podatek VAT i tak trzeba będzie wykazać i zapłacić, nawet pomimo braku zapłaty od kontrahenta, gdy spełnione są łącznie dwa warunki:
1. Sprzedaż została dokonana na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej albo firm, które nie są czynnymi podatnikami podatku VAT,
2. Minęło 180 dni licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
Biuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl