W dniach 18-20 września placówki oświatowe z terenu Gminy Radzymin uczestniczyły w 27. edycji akcji ?Sprzątanie świata – Polska 2020?.
Blisko tysiąc uczniów usuwało śmieci pozostawione zarówno w najbliższym otoczeniu terenów szkolnych, jak i w lasach, parkach oraz terenach przydrożnych. O bezpieczeństwo i komfort pracy młodzieży zadbała Gmina Radzymin, zapewniając wolontariuszom plastikowe worki na śmiecie, rękawiczki oraz organizując odbiór i utylizację zebranych odpadów.
Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem ?Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję.? Znakomicie przeprowadzona, także na terenie Gminy Radzymin, akcja była inicjatywą edukacyjną, która uczy nowego spojrzenia na odpady. Jednorazowe torby na zakupy, plastikowe butelki, słomki, kubki to tylko wierzchołek góry lodowej. Jako użytkownicy rozmaitych wyrobów powinniśmy zastanowić się, czy możemy zredukować własne ?zużycie? plastiku, czy możemy zrezygnować z niektórych plastikowych przedmiotów, które nas otaczają. Celem akcji było zachęcanie mieszkańców do rezygnacji z plastiku tam, gdzie jest to możliwe, do redukcji jego zastosowań w życiu codziennym, a także do zastępowania plastiku bardziej ekologicznymi rozwiązaniami i do prawidłowej, odpowiedzialnej segregacji odpadów z tworzyw sztucznych w gospodarstwach domowych.
?Sprzątanie świata – Polska” jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World. Organizacja powstała w Australii w roku 1989 i skupia obecnie ponad 40 mln wolontariuszy z całego świata. Jej założyciel Ian Kiernan pragnął w ten sposób skupić uwagę światowej społeczności na zagrożeniach płynących z postępującego zanieczyszczenia Ziemi, którego sprawcą jest człowiek. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.
?Sprzątanie świata ? Polska? jest akcją cykliczną, która odbywa się corocznie w trzeci weekend września. Udział w niej może wziąć każdy, kto chce w sposób bezpośredni promować działania ograniczające powstawanie odpadów, ich selektywną zbiórkę i recykling. Wolontariusze oprócz usuwania odpadów w swoim najbliższym otoczeniu wyszukują i starają się niwelować dzikie wysypiska oraz własnym przykładem promować postawę proekologiczną.
Podziękowania należy skierować do kierownictwa placówek oświatowych. To dzięki zaangażowaniu dyrektorów placówek i nauczycieli kolejna edycja programu mogła się znów odbyć na terenie naszej Gminy. Wielkie podziękowania należą się również uczestnikom, którzy zaangażowali własny czas, aby wziąć udział w tak pożytecznej i przynoszącej korzyści dla otoczenia i środowiska imprezie.