1920 rok był przełomowym czasem. Po odzyskaniu niepodległości Polacy znów musieli zmierzyć się z czerwonym agresorem. 15 sierpnia doszło do zwrotu akcji w bitwie polsko-bolszewickiej. Zdobyta radiostacja pod Ciechanowem pozwoliła poznać zamiary wroga i przygotować się na atak. Radzymin przyjął na siebie ofensywę bolszewicką idącą na Warszawę. Na polach Ossowa stoczył się śmiertelny bój gdzie poległ ksiądz Ignacy Skorupka. Armia Budionnego dostała rozkaz atakowania na Warszawę, ale pod Komarowem 31 sierpnia polska kawaleria zniweczyła ten plan.
Te dwie ważne dla polskiej armii wydarzenia do dziś są powodem do dumy. Na pamięć „Cudu nad Wisłą” datę 15 sierpnia ustanowiono dniem Wojska Polskiego, zaś 31 sierpnia w pamiętną szarżę polskiej kawalerii pod Komarowem obchodzimy dzień Kawalerii Polskiej.
Są ludzie którzy nade wszystko starają się podtrzymywać pamięć o poległych w 1920 r. Są stowarzyszenia i organizacje. Jedną z nich jest „Komarowska Potrzeba” pod dowództwem Tomasza Dudka, który cały swój czas poświęcał dla pamięci bitwy pod Komarowem. Za jego inicjatywą dochodzi do spełnienia testamentu przedwojennej kawalerii, która pragnęła postawić pomnik pamięci i chwały Kawalerii Polskiej. Na wzgórzu 255, które było kluczową pozycją dla kawalerii polskiej w 1920 roku taki pomnik powstanie. Stowarzyszenie im. 2 Szwadronu 11 Pułku Ułanów Legionowych w tym roku zorganizowało bal ułański, podczas którego doszło do licytacji na rzecz pomnika. To była niewielka cegła w fundamenty pomnika, ale pokazała jak wielu osobom zależy aby uczcić pamięć kawalerzystów.
Również Starostwo Wołomińskie jako gospodarz uroczystości na polach Ossowa, pokazało że Bitwa Pod Komarowem jest ważnym wydarzeniem w sierpniowych obchodach. Na ręce Komendanta Komarowskiej Potrzeby złożono pamiątkowy medal wybity specjalnie na obchody setnej rocznicy „Cudu nad Wisłą”, a projekt medalu był wice starosta wołomiński Robert Szydlik . Medal w imieniu Starostwa przekazał mieszkaniec powiatu wołomińskiego Arkadiusz Ziółkowski, który reprezentuje kawalerie ochotniczą w barwach 11 Pułku Ułanów Legionowych .