Rozmowa z Piotrem Dymitrow ? Kierownikiem ds. eksploatacji w Zakładzie Energetyki Cieplnej w Wołominie Sp. z o.o, rozmawiamy o składaniu wniosków i pozyskiwaniu środków unijnych.
– Jest Pan Asesorem. Proszę wytłumaczyć co to znaczy w Pańskim przypadku?
– Aby dokonać oceny wniosków o pozyskanie środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013, Marszałek ogłosił konkurs na asesorów. W wyniku konkursu zostałem powołany przez Marszałka Województwa Mazowieckiego na asesora jako jeden z trzech z Powiatu Wołomińskiego. Pojawienie się mojego nazwiska na liście asesorów, powołanych do oceny projektów w ramach RPO WM, było wynikiem ukończonych licznych specjalistycznych szkoleń i kursów oraz doświadczenia zawodowego w zakresie praktycznej znajomości zagadnień funduszy krajowych i Unii Europejskiej oraz wiedzy z zakresu zamówień publicznych.
Dziedziny, z których będę dokonywał szczegółowej oceny merytorycznej wniosków to: zanieczyszczenie i ochrona powietrza, termomodernizacja (budynki i sieci ciepłownicze), paliwa i energia za źródeł odnawialnych oraz działalność inwestycyjna przedsiębiorstw, w tym eko-inwestycje.
Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2007?2013 (RPO WM) jest jednym z 16 programów regionalnych, którego celem jest poprawa konkurencyjności regionu i zwiększanie spójności społecznej, gospodarczej i przestrzennej województwa.
– Jak Pan trafił do ZEC i czym się Pan tu zajmuje?
– Pracę w Zakładzie Energetyki Cieplnej w Wołominie Sp. z o. o. rozpocząłem w grudniu 1998r. jako specjalista ds. sieci i węzłów cieplnych. Rok później zostałem kierownikiem ds. eksploatacji, którą to funkcję pełnię do dzisiaj.
W roku 1999 ukończyłem Politechnikę Warszawską na Wydziale Mechaniki Energetyki i Lotnictwa na kierunku mechanika i budowa maszyn w zakresie energetyki cieplnej. Tematem mojej pracy dyplomowej była ?Analiza techniczno-ekonomiczna wariantów modernizacji ciepłowni Wołomin z uwzględnieniem urządzeń dla obniżania emisji SO2?.
W roku 2000 ukończyłem również Studium Podyplomowe ?Ciepłownictwo i Ogrzewnictwo z Auditingiem Energetycznym? na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej wraz z kursem dla kandydatów na audytorów energetycznych.
Ponadto ukończyłem kurs dla Konsultantów Zamówień Publicznych, zdobywając dyplom Konsultanta Zamówień Publicznych i wpisując się na listę członków Polskiego Związku Rzeczoznawców Zamówień Publicznych.
– W czym udało się Panu wykazać z tego zakresu?
– Dzięki dobrej współpracy z zarządem ZEC, oraz jego otwartości na rozwój technologiczny branży ciepłowniczej, dokonaliśmy rozbudowy nowoczesnej, preizolowanej sieci ciepłowniczej, połączoną z likwidacją lokalnych kotłowni oraz źródeł niskiej emisji, a także wprowadzenia szeregu nowoczesnych technologii w zakresie wytwarzania i dystrybucji energii cieplnej oraz ochrony środowiska.Najważniejsze z nich to: ? kompleksowa automatyzacja i monitoring ciepłowni, ? wdrożenie systemu nadzoru i monitoringu sieci i węzłów cieplnych, poprzez montaż nowoczesnych urządzeń telemetrycznych, pozwalających na zdalną transmisję parametrów sieci ciepłowniczej oraz danych z wszystkich liczników ciepła, ? wdrożenie zintegrowanego, nowoczesnego systemu finansowo-księgowego, ? realizacja nowatorskiej inwestycji polegającej na zabudowie instalacji solarnej składającej się z 400 m2 kolektorów słonecznych, ? modernizacja instalacji odpylania poprzez zabudowę nowoczesnych dodatkowych odpylaczy wstępnych typu MOS, ? uzyskanie pozwolenia zintegrowanego w zakresie ochrony środowiska. Wyżej wymienione dokonania miały znaczny wpływ na utrzymanie stabilnej i konkurencyjnej ceny energii cieplnej. Wszystkie powyższe inwestycje zostały zrealizowane przy udziale współfinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (preferencyjna pożyczka z częściowym umorzeniem) oraz z udziałem dotacji z EkoFunduszu (instalacja kolektorów słonecznych).
– Podkreśla Pan, że należy wnioskować o dotacje unijne…
– Zgodnie z opinią marszałka województwa mazowieckiego zainteresowanie wsparciem finansowym z wykorzystaniem funduszy strukturalnych jest bardzo duże. Świadczy to o rosnącej wiedzy nt. możliwości, jakie daje nam członkostwo w Unii Europejskiej, ale również o tym, że dotychczas zrealizowane projekty przyniosły zauważalne efekty dla rozwoju regionu i poprawy życia jego mieszkańców. Apeluję więc o korzystanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013, gdyż są one stworzone dla naszego regionu, w celu jego właściwego rozwoju oraz poprawy konkurencyjności i atrakcyjności społeczno – gospodarczej.
Rozmawiała
Teresa Urbanowska