? Na pewno dobrą informacją dla przedsiębiorców działających w branżach takich jak gastronomia, hotele, pensjonaty, ale też składy węgla jest fakt, że przesunięty został dla nich termin wdrożenia kas online – mowi Paweł Żółtek, właściciel biura rachunkowego mojerozliczenia.pl
? Powoli zbliżamy się do półmetka wakacji. Epidemia jest cały czas z nami i nie odpuszcza. Przedsiębiorcy mocno odczuli skutki tej sytuacji w jakiej wszyscy się znaleźliśmy. Od początku epidemii mamy już cztery tarcze antykryzysowe. Mnóstwo przepisów, mnóstwo zmian w podatkach. O czym jeszcze do tej pory nie rozmawialiśmy albo o czym warto przypomnieć?
? Tarcza antykryzysowa wprowadziła m.in. możliwość wpłaty zaliczek na podatek pobranych w marcu i kwietniu 2020 r. od przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy oraz od zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez płatników do dnia 1 czerwca 2020 r. Rozwiązanie to obejmowało również płatników dokonujących świadczeń z tytułu działalności wykonywanej osobiście na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło oraz z tytułu praw autorskich i praw pokrewnych. Co ważne przedłużenie terminów dotyczyło tylko tych płatników, którzy ponieśli negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19. W związku z tym, iż epidemia koronawirusa nadal trwa i wielu przedsiębiorców znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej pojawiły się głosy, iż zapłata skumulowanej zaliczki na PIT w czerwcu może być dla wielu płatników bardzo trudna. W związku z tym Ministerstwo Finansów zdecydowało się na kolejne odroczenie terminów w zakresie obowiązku przekazania zaliczek na podatek oraz zryczałtowanego podatku dochodowego, pobranych od podatników.
? Więc jak to wygląda po zmianach?
? Podatek pobrany w marcu powinien był być pierwotnie wpłacony do 20 kwietnia, tarcza antykryzysowa przesunęła ten termin na
1 czerwca, a ostatnia zmiana nakazuje wpłacić pobrany podatek do 20 sierpnia. Odpowiednio podatek kwietniowy: pierwotny termin to 20 maja wydłużony tarczą również do 1 czerwca, a po zmianie nowy termin to 20 października. Z kolei podatek za maj powinien był być wpłacony do 22 czerwca, natomiast ostatnia nowelizacja zezwala na jego zapłatę w terminie do 20 grudnia.
? Czy ta zmiana dotyczy każdego?
? Chcę, żeby Czytelnicy Życia Powiatu na Mazowszu dobrze zrozumieli moją wypowiedź, więc powtórzę wyraźnie: ta zmiana dotyczy pracodawców i zleceniodawców, ale tylko tych, którzy ponieśli negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu koronawirusa. Ci przedsiębiorcy, na których koronawirus nie wpłynął negatywnie, nie mieli i nie mają prawa do takiej preferencji. Jeśli taki przedsiębiorca, który nie doświadczył negatywnych konsekwencji epidemii, wpłaciłby zaliczki na PIT4 w terminach, o których przed chwilą powiedziałem, naraziłby się na powstanie zaległości podatkowej i negatywne konsekwencje, ale ze strony aparatu skarbowego.
? A czy są jakieś inne przepisy, o których warto wspomnieć?
? Na pewno dobrą informacją dla przedsiębiorców działających w branżach takich jak gastronomia, hotele, pensjonaty, ale też składy węgla jest fakt, że przesunięty został dla nich termin wdrożenia kas online. Pierwotnie mieli oni obowiązek zakupu i ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu nowych kas online już od 1 lipca. Obecnie obowiązek ten został przesunięty na 1 stycznia 2021 roku.
Biuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl