2 sierpnia br. w Powiatowym Centrum Kultury Fabryczka w Wołominie odbył się koncert pt. TRZY ETOSY – Od Cudu nad Wisłą do Sierpnia `80, w wykonaniu Norberta „Smoły” Smolińskiego, lidera zespołu „Contra Mundum”.
Przypadająca na 2020 rok 100. rocznica Bitwy Warszawskiej postawiła samorządy organizujące obchody tej rocznicy wysoko poprzeczkę. Pandemia skłoniła do rezygnacji z wielu wydarzeń do których zarówno mieszkańcy jak i przyjeżdżający do powiatu wołomińskiego goście zdążyli się przyzwyczaić. Trzeba jednak przyznać, że nowe propozycje, choć inne, to w wielu przypadkach przysłowiowy ?strzał w dziesiątkę?.
Z pewnością do ciekawszych należy zaliczyć koncerty, które zostały dobrane tak, że mogą zaspokoić różne gusty.
Jednym z takich koncertów jest koncert TRZY ETOSY ? Od ?Cudu nad Wisłą? do Sierpnia `80, w wykonaniu Norberta ?Smoly? Smolińskiego lidera zespołu ?Contra Mundum?, który odbył się 2 sierpnia w Powiatowym Centrum Kultury Fabryczka przy ulicy Orwida 20 w Wołominie.
Artystę ze sceny zaprezentował wicestarosta Robert Szydlik, który poinformował, że dzień wcześniej 1 sierpnia występował on w Warszawie. ? A dziś jest tu z nami. Cieszę się bardzo, że możemy go tu dziś gościć i oglądać ? powiedział.
?Smola? rozpoczął spotkanie z widzami od wiersza autorstwa Zbigniewa Herberta po czym powiedział. ? Bóg. Honor. Ojczyzna ? to wartości, który dziś nie zabraknie w wyśpiewanych dziś tekstach. Chciałbym, abyśmy wspólnie pokłonili się pokoleniom niezłomnym, które zapisały się niejednokrotnie własną krwią. Zapraszam państwa w taką podróż pomiędzy wersy poezji ? powiedział solista witając się z publicznością.
Trzeba przyznać, że był to koncert niezwykły. Spotkanie przeplatane opowieścią artysty o historii i o etosie solidarności, Powstania Warszawskiego i Bitwy Warszawskiej. Każdy z wykonywanych utworów opatrzony został takim wstępem a w czasie jego wykonania na ekranie pojawiały się zdjęcia ilustrujące wyśpiewane strofy.
Publiczność usłyszała między innymi: ?Spiewa murów? ? Tadeusza Gajcego ? prywatnie mojego ulubionego poety, obok Zbigniewa Herberta ? mówił ?Smola?. ? Pamiętajcie państwo, że wielu poetów, których tu dziś usłyszymy było żołnierzami. Mieli stopnie wojskowe, mieli swoje pseudonimy. Tdeusz Gajcy ginie 16 sierpnia na reducie Arsenału wspólnie ze swoim przyjacielem Zdzisławem Strojnickim ? również poetą. Drugi utwór poznali państwo zapewne, to ?Z głowa na karabinie? Krzysia Baczyńskiego ? za dwa dni kolejna rocznica jego śmierci. Baczyński ginie w pałacu ?Blanka? trafiony w głowę kulą niemieckiego snajpera?
By dojść do wydarzeń etosu Solidarności, czy chociażby etosu Powstania Warszawskiego, pamiętać należy o wydarzeniach, które miały ogromny wpływ na postawę i świadomość późniejszych pokoleń.
Za kilkanaście dni 100. lecie Bitwy Warszawskiej. Fantastyczna rocznica. Rzadko zdarza nam się świętować takie tryumfy. Pewnie za mało wydobywamy te tryumfy na światło dzienne. Nasza historia nasączona jest pamięcią, martyrologią (?) a tu chodzi o przywołanie dni chwały ? oczywiście okupionych również krwią.
Powiat wołomiński jest przecież w przededniu obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. To przecież tu, na ziemi wołomińskiej, odwróciły się losy wojny. To tu toczyły się najcięższe boje o obronę cywilizacji. Bo tak naprawdę była to wojna o cywilizację i to przecież tu, niedaleko, pod Ossowem, zginął kapelan ks. Ignacy Skorupka, idący z krzyżem, na czele, przeciw czerwonej zarazie, czerwonej swołoczy. Różne nazewnictwo się pojawiało ? przeciw tej hordy, która próbowała zmienić bieg historii?
Przed nami utwór ?Polska? do wiersza Edwarda Słońskiego, poety, żołnierza, który w 1915 roku wstąpił do Legionów Polskich i brał udział w wojnie z bolszewikami ? powiedział muzyk zapraszając do wysłuchania dalszej części koncertu.