Kompostowanie przynosi wiele korzyści. Nie tylko pozwoli zagospodarować tzw. odpady bio, ale przyniesie korzyści finansowe i poprawi kondycję ogrodów.
Oto główne zalety jakie przynosi kompostowanie:
- Kompost pomoże nam w poprawieniu struktury gleby – zarówno tej lekkiej i piaszczystej, jak i ciężkiej i gliniastej, spulchniając ją i wzbogacając w tlen.
- Kompost jest bogaty w różnorodne składniki odżywcze, może być więc cennym źródłem materii organicznej, wykorzystywanej przy pielęgnacji naszego ogrodu jako naturalny nawóz.
- Kompost zasila nasze uprawy, nie stwarza przy tym jednak ryzyka przenawożenia lub zatrucia, w przeciwieństwie do nawozów sztucznych.
- Możemy zastąpić nim agrowłókninę, ściółkując podłoże pod naszymi roślinami. Zapobiega to szybkiemu parowaniu wody i delikatnie hamuje wzrost chwastów.
- Już sam fakt szerokiej gamy odpadów, którymi możemy zasilić nasz kompost jest jego zaletą. Dzięki temu nie musimy się martwić o odpady bio. Coraz częściej zabronione jest palenie ognisk ze ściętych konarów, dlatego też wiele osób decyduje się na ich rozdrobnienie specjalnymi maszynami i dodanie do kompostu.
Nie można wrzucać natomiast chwastów z nasionami czy zainfekowanych roślin, resztek mięsa i ryb, popiołu węglowego, odchodów zwierząt lub pieluszek dziecięcych, drewna, metalu, plastiku, gazet ani folii.
Jak wygląda kompostownik?
Dobry kompostownik musi przede wszystkim umożliwiać swobodne wietrzenie, nawilżanie i odprowadzanie wilgoci. Winien też zapewniać łatwy dostęp do zawartości, choćby po to, by co jakiś czas pryzmę przerzucić. Powinien być rozbieralny, z łatwym mechanizmem zamykania i otwierania. Jeśli zlokalizowany jest w pobliżu domu, warto zainwestować w model na tyle szczelnie zamykany, by ograniczyć wydostawanie się zapachów. Najwygodniejszy będzie model niezbyt wysoki, ale przede wszystkim powinien być wytrzymały.
Kompostowniki można zrobić samemu, kupić w sklepie ogrodniczym lub supermarkecie. Ważne jest, żeby dobrać wielkość kompostownika do swoich potrzeb, Dla działek mniejszych powinien wystarczyć kompostownik o wymiarach 150 cm szerokości i 120 cm wysokości. Dla dużych działek dobrze się sprawdzi klasyczny kompostownik w postaci drewnianej skrzyni czy kojca z metalowej siatki.
Poniżej przedstawiamy przykładowe zdjęcia kompostowników:
Kompostowniki wykonane własnoręcznie z palet i betonowych płyt
Kompostowniki kupione w sklepie ogrodniczym
WAŻNE!
Kompostowniki domowe o pojemności do 10 m3 powinny być umiejscowione co najmniej 5 m od budynków mieszkalnych i co najmniej 2 m od granicy działki sąsiedniej, ciągu pieszego lub ulicy. Pamiętajmy o tym planując lokalizację naszego kompostownika!
A aspekty finansowe założenia kompostownika?
Od 1 lipca 2020 r. mieszkańcy gminy Klembów posiadający kompostownik i nie oddający odpadów bio, będą mieli możliwość uzyskania zniżki od opłaty za śmieci.
Wystarczy złożyć właściwą deklarację do tut. urzędu, posiadać kompostownik i kompostować odpady tzw. zielone we własnym zakresie. W takim przypadkach opłata za odbiór odpadów zostanie pomniejszona o 3 zł w stosunku do każdego mieszkańca gospodarstwa domowego.
W związku z powyższym zachęcamy wszystkich do zakładania kompostowników na swoich nieruchomościach. Naprawdę warto!