– Od nowego roku szkolnego przy szkole będzie utworzony Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji (LOWE), który da możliwość udziału uczniów w szkoleniach i pozwoli zdobyć dodatkowe uprawnienia do prowadzenia pojazdów ? mówi Maria Łopuska, dyrektor LO w Urlach w rozmowie z Teresą Urbanowską,
– Liceum w Urlach powstało na początku obecnego wieku. Chociaż szkoła ma ciekawy profil to odnoszę wrażenie, że wiedza o niej nie jest szeroko znana. Czy mogłaby Pani opowiedzieć nam trochę o szkole, którą Pani zarządza?
– Liceum Ogólnokształcące im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach istnieje od 2002 roku i jest to jedyna w Powiecie Wołomińskim publiczna szkoła kształcąca młodzież w klasach mundurowych. Klasy służb mundurowych wyposażają w wiedzę i umiejętności ułatwiające poruszanie się w tematyce funkcjonowania wojska, policji i innych służb mundurowych. Zajęcia kształtują charakter, uczą samodyscypliny, wytrwałości i odpowiedzialności. Ważną umiejętnością w zawodach mundurowych jest znajomość sztuk walki. W czasie zajęć oraz poza nimi uczniowie trenują różne techniki walki: posługiwanie się nożem, tonfą, kijem, a także uczą się sposobów obezwładniania przeciwnika. Nasi uczniowie mają możliwość sprawdzenia swoich umiejętności strzeleckich podczas zajęć na strzelnicy przy szkole oraz w czasie wyjazdów ćwiczeniowych na profesjonalne strzelnice, gdzie mogą doskonalić swoje umiejętności i wykazywać się znajomością ?fachowej? wiedzy z zakresu posługiwania się bronią.
Szkoła współpracuje z Oddziałem Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim, z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Komendą Powiatową w Wołominie, Powiatową Państwową Strażą Pożarną w Wołominie, Komisariatem Policji i OSP w Jadowie oraz innymi jednostkami służb mundurowych, a także z Salwą Wołomin.
– Dlaczego warto uczyć się w szkole w Urlach?
– Liceum Ogólnokształcące im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach jest to placówka wyjątkowa, choćby z tego względu, że jest jednym z nielicznych w Polsce liceów istniejących na wsi. Położenie liceum w otoczeniu pięknych, pachnących, sosnowych lasów sprzyja nauce i zdrowiu. Daleko od zgiełku miasta, w przyjaznej atmosferze, łatwiej jest zgłębiać tajniki wiedzy. Uczniowie naszego liceum czują się w nim jak w rodzinie. Uczniowie w naszej szkole nie są anonimowi.
– Wiem, że edukacja w Waszej szkole objęta jest patronatem – co to jest za patronat i co on daje szkole i samej młodzieży?
– Od września 2017 roku klasy mundurowe zostały objęte ?Pilotażowym programem wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych? organizowanym przez MON, a obecnie zostaliśmy zakwalifikowani do IV edycji tego programu. Dzięki udziałowi w programie uczniowie z klas wojskowych otrzymują kompletne umundurowanie; absolwenci tych klas mogą liczyć na: odbycie skróconego, poligonowego szkolenia kończącego się złożeniem przysięgi wojskowej i przeniesieniem do rezerwy; pierwszeństwo w trakcie naboru do Wojsk Obrony Terytorialnej oraz innych rodzajów służby wojskowej; przyjęcie na studia wojskowe na preferencyjnych warunkach (dodatkowe punkty podczas rekrutacji); stałe konsultacje Wojskowej Komendy Uzupełnień.
– Gdzie, po skończeniu Waszej szkoły młodzież może dostać pracę?
– Wykształcenie zdobyte u nas to szansa na kontynuowanie nauki w szkołach wyższych i na pracę w służbach mundurowych. Uczniowie klas policyjnych aplikując do pełnienia służby w Policji otrzymują dodatkowe punkty, a uczniowie klas wojskowych będą mieli możliwość odbycia skróconej służby przygotowawczej.
– Wiem też, że szkoła chętnie przystępuje do różnych projektów i programów. Co, poza standardową ofertą oferujecie swoim uczniom?
– Uczniowie naszej szkoły mogą korzystać z dodatkowych zajęć realizowanych w ramach projektu ?Zdobywamy wiedzę i umiejętności nie dla zasady, lecz dla lepszej przyszłości? współfinansowanego ze środków Unijnych. Udział w projekcie zapewnia naszym uczniom możliwość korzystania z zajęć wyrównawczych, dodatkowych zajęć przygotowujących do matury, kół zainteresowań (ekologiczne, sportowe, strzeleckie, artystyczne, informatyczne) oraz licznych wyjazdów edukacyjnych np. na basen, do Centrum Nauki Kopernik, do Centrum Badań Jądrowych w Świerku, do teatru i innych ciekawych miejsc w Polsce.
Od nowego roku szkolnego przy szkole będzie utworzony Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji (LOWE), który da możliwość udziału uczniów w szkoleniach i pozwoli zdobyć dodatkowe uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Od września 2020 roku uczniowie będą mieli możliwość doskonalić swoje umiejętności strzeleckie bez konieczności wyjazdów do innych miejsc na nowo zakupionym sprzęcie systemu Steel Alive, czyli inteligentnych tarczach strzeleckich. System Steel Alive został zaprojektowany z myślą o wszelkiego rodzaju treningach strzeleckich oraz o różnym poziomie zaawansowania. Zapewnia możliwość ćwiczeń na dystansie od przysłowiowego zera metrów (nie rykoszetujące cele polimerowe) aż do 100 metrów. Użytkownicy mogą sprawdzić swoje umiejętności w grach i trybach treningowych, jaki i w sprawdzonych scenariuszach taktycznych. Wyniki można porównać w międzynarodowych rankingach z osiągnięciami innych zawodników lub operatorów sił specjalnych.