Realizowane w Ząbkach inwestycje idą pełną parą, a władze miasta już przygotowują się do rozpoczęcia kolejnych. O planach na najbliższą przyszłość z Małgorzatą Zyśk, burmistrz Miasta Ząbki rozmawia Aleksandra Olczyk
– Pomimo wynikających z aktualnej sytuacji ograniczeń ząbkowskie inwestycje nawet na chwilę nie zwolniły tempa…
– Czas pandemii to niezwykle trudny okres dla nas wszystkich. Podejmujemy szereg działań, by radzić sobie z epidemią i zabezpieczać się przed rozprzestrzenianiem koronawirusa. Wszyscy odnosimy wrażenie, że świat niemalże stanął w miejscu a na pewno mocno spowolniliśmy naszą aktywność. Nie do końca przekłada to się na działania gminy. Inwestycje w mieście Ząbki idą pełną parą. Trwają prace wykończeniowe przy budowie szkoły, przedszkola i hali sportowej przy ul. Dzikiej. Otwarcie nowych placówek oświatowych, do których uczęszczać będzie 125 przedszkolaków i 600 uczniów odbędzie się 1 września 2020 roku. Rozpoczęły się prace przy budowie ul. Różanej i Andersena, które są drogami dojazdowymi do szkoły i przedszkola. W dalszym ciągu realizujemy inwestycje drogowe, (16 dróg gminnych) na które otrzymaliśmy 80% finansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych z 85% dofinansowaniem na kanalizację deszczową ze środków unijnych. Ponadto Powiat Wołomiński realizuje obecnie budowę ulicy Szpitalnej, a w planach na 2020 rok jest także umieszczona ulica Kochanowskiego.
– Jakie inwestycje zaplanowane są na najbliższą przyszłość?
– W budżecie zaplanowaliśmy i realizujemy kolejne inwestycje, takie jak parking naziemny P&R, ścieżki rowerowe i zieleń miejską. Jesteśmy po przetargach zarówno na parking (dofinansowanie zewnętrzne 80%), jak i kolejnych kilku dróg gminnych: Wyszyńskiego (pierwszy etap), Pogodnej i Na Bagnie oraz drogi na cmentarz po północnej stronie miasta. Udało nam się także uzyskać dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych na trzy kolejne drogi gminne, a mianowicie Reymonta, Andersena i Różaną. Kwota wniosku to 5 mln złotych a wysokość dofinansowania to 65%. Drugi nasz projekt złożony do FDS-u na kolejne inwestycje drogowe znalazł się na liście rezerwowej co oznacza, że był dobrze przygotowany, ale na chwilę obecną było dużo potrzeb, więc zabrakło środków. Dotyczy to ulic Lotniczej, Sikorskiego i Szwoleżerów od Piłsudskiego do Zielenieckiej. Liczymy na to, że będą oszczędności po przetargach i wniosek ten znajdzie się na liście podstawowej. Złożyliśmy także wniosek na kolejne dofinansowanie budowy szkoły na ul. Dzikiej i wyposażenie wnętrz przedszkola, na kwotę 5 mln złotych i czekamy na rozstrzygnięcie.
Jeśli chodzi o nasadzenia zieleni to prace trwają, z powodu łagodnej zimy już kilka miesięcy, a cały projekt za kwotę 8,5 mln z 85% dofinansowaniem, będzie realizowany przez dwa kolejne lata. Warto tu wspomnieć, że 70% inwestycji to nasadzenia zieleni miejskiej a 30% mała architektura, jak chociażby place zabaw, fontanny, tężnie, pumptrack, ławeczki, kwietniki i kosze na śmieci.
– Ząbkowskie przedszkola nadal pozostają zamknięte. Kiedy można się spodziewać ich ponownego uruchomienia?
Koronawirus wkraczając do naszego życia wymusił na nas pewne rygory zachowań i przestrzeganie dystansu społecznego. Jako społeczeństwo zdaliśmy egzamin i uniknęliśmy tak drastycznego wzrostu epidemii, jak chociażby Włosi, Hiszpanie, Brytyjczycy, czy Francuzi. Cały czas troszcząc się o siebie nawzajem, powoli musimy wracać do normalności, przy zastosowaniu koniecznych reżimów sanitarnych. Samorządy w związku z możliwością uruchomienia od 6 maja 2020 roku żłobków i przedszkoli, rozpoczęły przygotowania mające na celu powrót dzieci do swoich placówek. Po przeprowadzonej diagnozie wśród rodziców odnośnie zapotrzebowania na miejsca w przedszkolu, akces posłania dziecka do przedszkola zgłosiło zaledwie 33 osoby (na 785 przedszkolaków uczęszczających do placówek wychowania przedszkolnego prowadzonych przez Miasto Ząbki, co stanowi zaledwie 4%). Analizowaliśmy z uwagą wszystkie wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia. Po dokonanej analizie, wspólnie z dyrektorami placówek, zdecydowaliśmy iż nie było możliwości otwarcia przedszkoli już od 6 maja 2020 roku. Aby gmina i dyrektorzy placówek mogli spełnić wszystkie kryteria reżimu sanitarnego, przedszkola samorządowe mogą zostać otwarte nie wcześniej niż 18 maja 2020 roku. Główną przesłanką tej decyzji jest bezpieczeństwo i zdrowie dzieci oraz kadry pedagogicznej. Nadal zamknięte pozostają szkoły. Aby pomóc uczniom i ich rodzicom 2 kwietnia złożyliśmy do Ministerstwa Cyfryzacji wniosek na sfinansowanie zakupu laptopów do nauki zdalnej dla wszystkich ząbkowskich szkół, dzięki temu pozyskaliśmy 100.000 zł
– W jakim stopniu mieszkańcy Ząbek przestrzegają zasad reżimu sanitarnego?
Chcę podziękować mieszkańcom naszego miasta, że wykazują duże zrozumienie i odpowiedzialnie zachowują się w tej trudnej dla nas wszystkich sytuacji pandemii. Cieszy fakt, że Ząbkowianie ograniczają swoją aktywność, noszą maseczki, zachowują dystans społeczny. W trosce o swoje dzieci starają się zapewnić im opiekę do czasu, kiedy będziemy odpowiednio przygotowani do wymagających reżimów sanitarnych. Takie zachowania dotyczą przeważającej większości naszych mieszkańców i to jest niezwykle budujące, bo dzięki temu mamy poczucie bezpieczeństwa i oswajamy się jak żyć i radzić sobie z epidemią.