Jedną z konsekwencji wprowadzenia stanu zagrożenia epidemiologicznego oraz epidemii jest zamknięcie placówek oświatowych od 12 marca br. Od 18 marca br. zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej szkoły mają obowiązek realizować podstawę programową w formie nauki zdalnej.
Obecnie w gminnych szkołach w Radzyminie nauczyciele prowadzą edukację przedmiotową za pomocą wybranych, ogólnodostępnych narzędzi, takich jak systemy Librus i 4parents, czy platformy Facebook, Messenger, Zoom, Microsoft Teams. Dzięki temu, że systemy Librus i 4parents były już wcześniej używane we wszystkich radzymińskich szkołach, możliwe było dość sprawne zastosowanie tych narzędzi w nauce zdalnej, choć radzymińscy uczniowie doświadczyli też ogólnopolskich problemów z przeciążeniem poszczególnych systemów, np. Librusa.
Dziękujemy wszystkim nauczycielom, którzy nie ustają w wysiłkach, aby prowadzić edukację szkolną w tych nietypowych i często niedogodnych warunkach.
Wypożyczenie komputera dla potrzebujących uczniów
Dużym utrudnieniem w dostępie do zdalnej edukacji są ograniczenia sprzętowe. Są uczniowie, ale również nauczyciele, którzy nie mają dostępu do komputera. Problem dotyczy szczególnie rodzin wielodzietnych z jednym komputerem czy uczniów, których rodzice muszą pracować zdalnie z wykorzystaniem jedynego komputera w gospodarstwie domowym.
Wychodząc naprzeciw tym potrzebom gmina udostępni 45 komputerów z mobilnych pracowni komputerowych ze szkół SP2 Radzymin i ZSZP Ciemne. Zapotrzebowanie na udostępnienie komputera należy zgłaszać dyrektorom szkół podstawowych, do których uczęszczają uczniowie, niemający dostępu do komputera.
Gminne wsparcie teleinformatyczne
Aby usprawnić proces przekazywania wiedzy uczniom, gmina rozpocznie testowanie i udostępnianie szkołom nowych narzędzi:
- Mostki telekonferencyjne ? gmina udostępni szkołom w ramach swojej wirtualnej centrali mostki telekonferencyjne wraz z numerami telefonów w liczbie proporcjonalnej do wielkości placówki aby umożliwić prowadzenie zajęć formie audio. O określonej godzinie uczeń posiadając udostępniony wcześniej PIN będzie mógł zadzwonić na numer mostku konferencyjnego i dzięki temu wspólnie z całą klasą wziąć udział w lekcji z wykorzystaniem audio. Atutem tego rozwiązania jest niższe obciążenie łącza oraz likwidacja bariery sprzętowej ? ponieważ wystarczy telefon, który jest zdecydowanie bardziej dostępny niż komputer
- Asysta techniczna ? dedykowana grupa pracowników nieoświatowych będzie telefonicznie i zdalnie służyć wsparciem technicznym i pomocą przy konfiguracji komputerów i telefonów uczniów oraz rodziców, tak aby poprawnie korzystać ze zdalnych narzędzi edukacyjnych. Obecnie robią to nauczyciele, którzy nie są w stanie w tym czasie prowadzić zajęć.
- Zdalne lekcje na kanale YT ? gmina udostępni szkołom swój kanał w serwisie YouTube. Wszystkie lekcje które odbędą się w formie zdalnego wykładu będą mogły być przez szkoły umieszczone na gminnym kanale i dostępne o każdej porze również dla uczniów z innych szkół.
O wykorzystaniu i zastosowaniu powyższych dodatkowych możliwości w konkretnych przypadkach szkoły będą informować uczniów i rodziców odrębnymi komunikatami.
Prosimy uczniów i rodziców o systematyczne, codzienne sprawdzanie informacji w systemie Librus i na stronach internetowych Państwa szkół.