Nowe ustawowe zasady zaliczania wpłat na poczet zobowiązań podatkowych oraz zaległości.
Do końca 2019 roku podatnik – dokonując wpłaty – wskazywał zobowiązanie, na poczet którego ją wniósł, a jego decyzja była dla organu podatkowego wiążąca. Jan Kowalski mógł wpisać w tytule przelewu, że płaci III ratę podatku od nieruchomości i tak też była ona księgowana (mimo że np. mieszkaniec zalegał ze spłatą I i II raty). Nowelizacja art. 62 ustawy Ordynacja podatkowa pozbawiła podatnika tego ostatniego prawa. Podatnik nadal może wskazać rodzaj podatku, na który będzie zaliczona wpłata, ale nie może wskazać w nim innej zaległości niż najwcześniejsza. Z tego powodu w 2020 r. wpłata Jana Kowalskiego będzie zaliczona na poczet podatku od nieruchomości, ale za I ratę, a nie III ? jak wskazywał podatnik.
Przykład:
Podatnik nie zapłacił trzech kolejnych rat podatku od nieruchomości i ma zaległą ratę w podatku od środków transportowych.
1) podatnik nadal może wybrać na poczet, jakiego podatku chce dokonać wpłaty (od nieruchomości czy od środków transportowych)
2) podatnik nie może wskazać, na którą ratę ma być zaliczona wpłata; organ podatkowy zaliczy wpłatę na najwcześniejszą wymagalną ratę.
3) dalej obowiązuje zasada, że w pierwszej kolejności wpłata zaliczana jest na koszty upomnienia oraz na odsetki od zaległych zobowiązań.