W ostatni weekend 14-15 grudnia w Powiatowym Centrum Dziedzictwa i Twórczości w Wołominie odbyło się wyjątkowe wydarzenie ? Powiatowy Jarmark Świąteczny.
Wydarzenie zainaugurował Starosta Adam Lubiak akcją ekologiczną ?choinka za elektrośmieci?, która przyciągnęła prawie 400 uczestników. Swoje wyroby na jarmarku zaprezentowało ponad 60 lokalnych wystawców. Nie zabrakło ręcznie malowanych bombek, ozdób, stroików i świątecznych kartek oraz różnorodnego rękodzieła. Nie zawiedli się również smakosze regionalnych potraw. Swoje tradycyjne wyroby zaprezentowały Koła Gospodyń Wiejskich oraz lokalni wytwórcy. Stoiska obfitowały m.in. w miody, soki i konfitury, domowe pierogi oraz bożonarodzeniowe wypieki.
Od godz. 14 na uczestników czekał poczęstunek w postaci wigilijnej kapusty z grochem, a także liczne atrakcje: warsztaty bożonarodzeniowe dla dzieci, wspólne kolędowanie z Orkiestrą Powiatu Wołomińskiego oraz występ Aleksandry Stenckiej (Alexandra Whitewater), która zaprezentowała znane świąteczne utwory.
W niedzielę natomiast Zespół Folklorystyczny „Podsybka Kurpiowska” oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Łęgu Przedmiejskiego zaprezentowali przedstawienie obrzędowe „Jak Kurpie świętują Boże Narodzenie”. Widowisko rozpoczął „Boży Obiad” – jeden z najstarszych zwyczajów chrześcijańskich charakterystyczny dla regionu kurpiowskiego. Są to wspólne modlitwy za zmarłych urządzane w adwencie.
Gody, czyli kurpiowskie Boże Narodzenie zaczynają się od tradycyjnej „Ziliji” (Wigili). Tego dnia strojono choinkę przyniesioną do domu przez gospodarza. Wieczerza rozpoczynała się
od modlitwy. Później dzielono się opłatkiem i składano sobie życzenia. Po kolacji przychodził czas na pasterkę, z której każdy chciał wrócić jak najprędzej. Rychły powrót do zagrody miał zagwarantować urodzajne plony.
Kolejnym zaprezentowanym zwyczajem było chodzenie po kolędzie. Młodzież chodziła z tzw. „Herodami”. Kolędnicy odwiedzali domy i składali życzenia gospodarzom. W zamian dostawali datki. Po zakończeniu przedstawienia artyści poczęstowali publiczność tradycyjnymi kurpiowskimi przysmakami: fafernuchami, łagodniakiem i piwem kozicowym.