Z roku na rok sektor pożyczek pozabankowych rośnie. Systematyczny wzrost udziałów w rynku pożyczkowym udowadnia, że Polacy chętnie korzystają z pozabankowych źródeł kredytowania. Ale czy firmy pożyczkowe są w pełni bezpiecznie? Dowiedz się, jakim regulacjom prawnym podlegają.
Pożyczki pozabankowe ? dlaczego są takie popularne?
Pożyczki pozabankowe w Polsce pojawiły się już na początku lat 90. ubiegłego wieku. Co do ogólnej zasady, nie różnią się niczym od kredytów gotówkowych proponowanych przez banki. W firmach pozabankowych można zaciągnąć pożyczki długoterminowe (nawet na 10 lat), jak i krótkoterminowe, które wymagają zwrotu pieniędzy w przeciągu 7 dni. Kwota zobowiązania również jest elastyczna. Na rynku funkcjonują firmy, które udzielają kredytów sięgających kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jednak najchętniej zaciągane są tak zwane chwilówki, czyli pożyczki z terminem spłaty do 30 dni. Szczegółowe informacje wraz z ofertą pożyczek krótkoterminowych można znaleźć na stronie https://www.netcredit.pl/.
Największą zaletą pożyczek pozabankowych i powodem ich popularności są łagodniejsze kryteria akceptacji wniosku kredytowego, w porównaniu do wymagań stawianych przez banki. W wielu przypadkach potencjalny pożyczkobiorca, któremu odmówiono kredytu w banku, na rynku pożyczek pozabankowych, będzie w stanie znaleźć ofertę odpowiednią dla siebie.
Czy trzeba obawiać się pożyczek pozabankowych?
Czasy, gdy pożyczki pozabankowe kojarzone były z półlegalnymi biznesami, dawno minęły. Obecnie wszystkie firmy prowadzące działalność opartą o udzielanie pożyczek muszą posiadać specjalne pozwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego, wyrażając tym samym zgodę na zwierzchność KNF jako organu kontrolującego. Prócz art. 720 Kodeksu cywilnego, określającego ogólne zasady zawierania umów o udzielenie pożyczki, istnieje także ustawa antylichwiarska uchwalona i wprowadzona w życie w 2015 roku, a ostatni raz nowelizowania w 2019. Reguluje ona wysokość opłat pozaodsetkowych, maksymalną wysokość odsetek kapitałowych oraz odsetek za opóźnienie.
Każdy, kto zamierza skorzystać z usług zarejestrowanej w Polsce firmy świadczącej pożyczki pozabankowe, może mieć pewność, że będzie chroniony zapisami polskiego prawa. W razie niezgodności umowy z obowiązującym stanem prawnym ma też prawo zwrócić się do odpowiednich organów i żądać jej anulowania. Dzięki temu korzystanie z popularnych chwilówek oraz innych pożyczek spoza sektora bankowego stało się w pełni bezpieczne.