Interpelacja posła na Sejm RP, Krzysztofa Gawkowskiego w sprawie muzeum Bitwy Warszawskiej
Szanowny Panie Ministrze.
W sierpniu 2020 roku obchodzić będziemy 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej, która zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę, a zdaniem wybitnego brytyjskiego dyplomaty Edgara D?Abernon, była osiemnastą najbardziej przełomową bitwą w historii świata. Dzięki olbrzymiemu poświęceniu tysięcy żołnierzy oraz wysiłkowi milionów rodaków, udało się zachować odradzającą się Polskę, która niespełna dwa lata wcześniej wyrwała się z rąk zaborców. Już za kilka miesięcy będziemy po raz kolejny świętować to wielkie zwycięstwo, a zbliżająca się rocznica powinna w sposób szczególny podkreślić bohaterskie czyny z przed stu lat.
Ideą, która miała w sposób szczególny podkreślić wagę zbliżającej się rocznicy miała być budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. Projekt kompleksu memorialnego w Ossowie został wybrany do realizacji już w 2017 r., a Pana poprzednik na stanowisku szefa resortu – Antoni Macierewicz, 15 sierpnia 2017 r. ogłosił, że w roku 2020 muzeum zostanie otwarte. Zgodnie z projektem przygotowanym przez pracownię architekta Czesława Bieleckiego na całość założenia architektonicznego składały się dwa zespoły obiektów. Tworzy je muzeum na wzgórzu górującym nad polem bitwy z trybunami, a pomiędzy dwoma Masztami Stulecia zaplanowana jest Aleja Zwycięstwa prowadząca na zadaszony taras.
Pomimo upływu ponad 2,5 roku od zaprezentowanych planów i deklaracji Ministra Obrony Narodowej, do dnia dzisiejszego inwestycja nie została rozpoczęta. Wielce prawdopodobnym jest fakt, że wszystkie zapowiedzi okażą się fałszywe i we wskazanym terminie muzeum nie powstanie. Zwracam się do Pana Ministra ze szczególną prośbą, o objęcie indywidualnym nadzorem wszystkich prac związanych z przywołaną inwestycją. Zwracam się do Pana również dlatego, że jest Pan Posłem wybranym właśnie z okręgu wyborczego, w którym ma powstać muzeum. Wielokrotnie bywał Pan w Ossowie podczas obchodów upamiętniających bitwę i wierzę, że inicjatywa muzeum jest Panu doskonale znana.
Od blisko dwudziestu lata corocznie uczestniczę w święcie powiatu wołomińskiego związanego z rocznicą Bitwy Warszawskiej i dziś kiedy spotykam się z mieszkańcami bardzo często słyszę ubolewanie, z powodu braku odpowiedniego tempa prac związanych z powstaniem muzeum. Dodatkowo pojawiają się głosy, że inwestycja nie jest realizowana bo większość rządowa nie chce wzmacniać władzy samorządowej z przeciwnego obozu. Wsłuchując się w te wszystkie zatroskane głosy, apeluje do Pana Ministra, o priorytetowe potraktowanie inwestycji i uwolnienie jej od jakichkolwiek politycznych atencji. Setna rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej powinna być uświęcona ponadpolityczną zgodą i stanowić wielkie święto wszystkich Polaków.
Biorąc pod uwagę powyższe oraz działając na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. z 1996 r. Nr 73, poz. 350, z późn. zm.) oraz art. 191-193 Regulaminu Sejmu (M.P. z 2009 r. Nr 5, poz. 47), zwracam się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:
- Jaki jest stan prac związanych z realizacją budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r.?
- Kiedy resort obrony planuje otwarcie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r.?
- Jakie kroki podjęto w MON w celu przygotowania odpowiedniej oprawy uroczystości zbliżającej się rocznicy?
Z wyrazami szacunku,
Krzysztof Gawkowski
Poseł na Sejm RP