Od piątku 22.11.2019 pod adresem www.zabki.pl/powietrze została uruchomiona podstrona internetowa na której można sprawdzić jakość powietrza w Ząbkach. Stronę można otworzyć również klikając na przycisk zlokalizowany po prawej stronie strony głównej.
Na stronie prezentowane są aktualne wyniki pomiarów z czujników systemu komercyjnego Airly (z czterech czujników zamontowanych na obszarze Ząbek oraz czterech zamontowanych w najbliższym sąsiedztwie tj. w Markach, Zielonce Rembertowie i na Targówku, a także wyniki pomiaru z czujników projektu SmogTok obecnie jeden czujnik prywatny na terenie naszego miasta. Informacje dotyczą poziomu stężeń pyłów PM10, PM2,5 PM1 (wyniki są podawane w ?g/m?) uzupełnione o dane o warunkach atmosferycznych: temperaturę powietrza, wilgotność względna i ciśnienie atmosferyczne. W przypadku czujników Airly podawana jest również wartość indeksu jakości powietrza CAQI, a kolor tła na którym wyświetlana jest informacja zmienia się w zależności od wartości tego indeksu.
Na stronie dostępne są linki do map z czujnikami Airly, mapy projektu Luftdaten ? obywatelskiej, amatorskiej sieci monitorowania powietrza (do 4 prywatnych czujników funkcjonujących na obszarze Ząbek), projektu SmogTok (1 czujnik prywatny) oraz komercyjnej sieci bezabonentowej LookO2 (liczne czujniki w sąsiedztwie Ząbek).
Klikając na wybrany czujnik dostajemy informację o wynikach pomiarów zanieczyszczeń. Na mapie Airly są również dostępne wyniki pomiarów ze stacji Państwowego Monitoringu Powietrza, gdzie pomiary zanieczyszczeń są wykonywane metodami referencyjnymi, a wyniki są aktualizowane co godzinę. Najbliższa taka stacja jest zlokalizowana na ul. Chodeckiej w Warszawie (przy Szpitalu Bródnowskim).
Do wyników pomiarów z czujników możemy mieć dostęp za pomocą aplikacji mobilnych, które m.in. oferują również funkcję powiadamiania o przekroczeniach. Sieć Airly ma dedykowaną aplikacje dostępną na system Android i IOS, dane z pozostałych projektów są dostępne w licznych aplikacjach mobilnych np. ?Kanarek?, ?Zanieczyszczenie powietrza?, ?Smog Polska? itp.
Dotychczas w Ząbkach funkcjonował jeden czujnik krakowskiej firmy Airly zamontowany na budynku Szkoły Podstawowej Nr 1 i zakupiony i utrzymywany przez Powiat Wołomiński. W piątek dołączyły do niego trzy kolejne ufundowane i utrzymywane (opłata abonamentu) przez Towarzystwo Przyjaciół Ząbek w ramach realizowanego przez nich projektu Smogless. Czujniki TPZ zostały zamontowane na obiektach użyteczności publicznej zlokalizowanych w różnych częściach naszego miasta. Są to lokalizacje: Urząd Miasta (pierwsze okno na I piętrze od strony tunelu), Filia Szkoły Podstawowej Nr 2 (dawny budynek gimnazjum, okno na pierwszym piętrze przy wejściu od strony ul. Batorego), Szkoła Podstawowa Nr 3 na ul. Kościelnej (przy starym wejściu do szkoły). Lokalizacje podajemy tak dokładnie, bo czujniki Airly są wyposażone w kolorową diodę led, która kolorem informuje o aktualnej jakości powietrza. Przechodząc lub przejeżdżając koło takiego czujnika wystarczy jeden rzut oka aby zorientować się w jakości powietrza. Kolory diody odpowiadają kolorom z indexu CAQI (zielony i żółty ? powietrze dobre, pomarańczowy i czerwony powietrze zanieczyszczone, czerwony wpadający w fioletowy powietrze bardzo zanieczyszczone).
Wszystkie pozareferencyjne sieci monitoringu wykorzystują do pomiaru zanieczyszczeń metodę pośrednią – optyczną (laserową). W dużym uproszczeniu cząstki stałe w powietrzu (zanieczyszczenia) rozpraszają wiązkę lasera i liczba takich rozproszeń jest zliczana metoda ta ma swoje ograniczenia. Sieć Airly jest obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem tego typu monitoringu zanieczyszczeń powietrza w kraju. Producent weryfikuje miejsce montażu i pierwsze wskazania czujnika przez kilkanaście godzin przed udostępnieniem jego wyników w Internecie. W ramach abonamentu czujniki są monitorowane i w razie potrzeby poddawane czyszczeniu lub kalibracji dlatego wyniki są powtarzalne i zbliżone do pomiarów wykonywanych metodami referencyjnymi. Ailry bazującą na danych historycznych oraz na prognozie pogody oferuje prognozę zanieczyszczeń na najbliższe 24 godziny. Rozwiązania Airly są również dopracowane pod względem wizualnym i technologicznym w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań m.in. udostępniony jest konfigurowalny widget, dzięki któremu wyniki pomiarów dowolnego czujnika każdy może zamieścić na swoje stronie internetowej.
W przyszłym roku sieć czujników mierzących zanieczyszczenie powietrza w Ząbkach powiększy się o kolejnych pięć, które zostaną zamontowane w ramach komponentu e-środowisko realizowanego przez Miasto Ząbki projektu Virtual WOF (Wirtualny Warszawski Obszar Funkcjonalny).
Jest to projekt partnerski, którego liderem m.st. Warszawa dofinansowany z środków UE w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego. Produktem projektu ma być pakiet e-usług dostępnych przez Internet i technologie mobilne dla mieszkańców WOF, turystów w szczególności osób niepełnosprawnym i seniorów.
W ramach komponentu e-środowisko, ma powstać nowa, sieć monitorowania jakości powietrza w obszarze metropolitalnym Warszawy składająca się ze 171 czujników. 100 czujników zostanie zamontowanych na terenie warszawy, 71 na obszarze 18 gmin partnerskich w tym 5 w Ząbkach. Czujniki będą włączone w tzw. Warszawski Index Powietrza. W ramach projektu zostaną zakupione również dwie stacje referencyjne, których wyniki uzupełnią Państwowy System Monitorowania Powietrza. Wyniki z pomiarów referencyjnych posłużą do kalibracji i monitorowania pracy sieci czujników.
W ramach projektu Luftdaten, każdy chętny, posiadający żyłkę do majsterkowania i potrafiący posługiwać się lutownicą może zakupić zestaw części niezbędny do budowy czujnika i na podstawie instrukcji zamieszczonej w internecie zbudować własny czujnik jakości powietrza oraz włączyć go do sieci monitorowania (wynik będą widoczne na mapie). Samodzielne wykonanie czujnika przynosi dużo satysfakcji, jednak nie z racji amatorskiego charakteru projektu, często zdarza, że niektóre z czujników są niedostępne. Czujniki montowane są w różnych lokalizacjach nie zawsze gwarantujących poprawność pomiaru (np. bardzo blisko źródła zanieczyszczeń) . Czujniki te nie są również regularnie kalibrowane więc wyniki przez nie generowane należy traktować jako informację o charakterze orientacyjnym i uzupełniającym. Luftdaten i Looko2 nie udostępniają polskojęzycznych widżetów, dlatego wyniki czujników są dostępne tylko za pośrednictwem mapy lub aplikacji mobilnej.