Cześć osób wykorzystuje jako paliwo do pieca odpady, których spalanie zwiększa poziom zanieczyszczenia powietrza. Powstające w procesie spalania toksyczne substancje, powodują wiele chorób w tym tych najgroźniejszych m.in. raka. Coraz więcej gmin sięga więc po nowoczesne rozwiązania, które umożliwiają sprawną kontrolę, tego czym palimy w piecach.
30 października odbyły się w Wołominie pierwsze pomiary składu dymu, przeprowadzone przez wyspecjalizowanego drona. Jego obsługą zajmują się przeszkoleni funkcjonariusze Straży Miejskiej. Zadaniem drona jest monitorowanie jakości powietrza, co ma szczególne znaczenie w sezonie grzewczym. Pomiarom poddawane są takie parametry jak stężenie pyłów PM1, PM10, PM2,5; stężenie związków organicznych VOC (zakres wykrywania od 0 ppm do 6000 ppm); chlorowodoru HCL zakres 0 do 100ppm; cyjanowodoru HCN zakres 0 do 100ppm. Za pomocą drona sprawdzeniu podlega także temperatura w przedziale od -40 C do +85 C, wilgotność ? od 0 do 100%Rh i ciśnienie od 300 hPa do 1100hPa
Również marecki ratusz, który do tej pory realizował kontrole w formie tradycyjnej zamierza skorzystać z możliwość jakie daje zastosowanie dronów przystosowanych do pomiarów składu dymu z palenisk/kominów domowych – Prowadzimy rozmowy z firmą operującą dronami, która dysponuje niezbędnymi pozwoleniami oraz będzie mieć odpowiedni sprzęt. Będzie ona pobierać próbki znad dymiącego komina w asyście policji, a także pracowników urzędu, którzy (przeszli już przeszkolenie w tej materii. Wyniki badania będziemy mieć online. W przypadku wykazania spalania toksycznych substancji policja będzie wystawiać mandat. Jeśli osoba odmówi jego przyjęcia, sprawa trafi do sądu. Planujemy pierwsze przeloty w tym roku. Uprzedzamy o tym już teraz, bo zależy nam na zminimalizowaniu zjawiska palenia odpadów w piecach ? napisał w mediach społecznościowych burmistrz Jacek Orych.
Samorządowiec przypomina, że miasto Marki od dwóch lat namawia również mieszkańców do rezygnacji z ogrzewania paliwami stałymi.
– Od dwóch lat dofinansowujemy wymianę pieców z węglowych np. na gazowe. Dzięki temu w pierwszym roku doszło do wymiany 15 pieców, w drugim roku ? jest już 16, ale będzie w sumie 22. Dopłaty ma również rząd w ramach programu ?Czyste powietrze?, zachęcamy również do korzystania z tej formy dofinansowań. UE dofinansowała nasze miasto pieniędzmi na transport niskoemisyjny, czyli budowę dróg rowerowych i parkingów przesiadkowych. Najwięcej jednak zależy od nas samych. A zatem #markiwłączsię w kampanię na rzecz lepszego powietrza ? konkluduje Jacek Orych.