101. rocznica odzyskania niepodległości w Ząbkach, rozpoczęła się od mszy św. za Ojczyznę w kościele Miłosierdzia Bożego w Ząbkach. Po mszy, podczas której ks. proboszcz na homilii mówił o konieczności pielęgnowania tradycji i wartości narodowych a także konieczności wspólnego budowania Polski, delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Kardynała Wyszyńskiego. W imieniu mieszkańców miasta Ząbki, kwiaty złożyła Burmistrz Ząbek Małgorzata Zyśk wraz z delegacją a także radni i dyrektor PGS w Ząbkach.
Dalsza część uroczystości miała miejsce pod pomnikiem bohaterów Ząbek i Drewnicy w Parku Miejskim, gdzie rozpoczęto hymnem Polski, w ramach programu ?Niepodległa do hymnu?. Następnie króciutki rys historyczny tematu, przestawił Mirosław Sobiecki, doradca społeczny burmistrz ds. kultury.
Przypomniał zgromadzonym, że gdy w 1795 roku doszło do III rozbioru, Polska została wymazana z mapy świata. Dopiero 123 lata później, w listopadzie 1918 roku nasz kraj odzyskał niepodległość. Nie oznaczało to jednak końca walk o odbudowę kraju. Proces kształtowania granic trwał do 1923 roku i okupiony był ciężkimi walkami.
Wraz z chórem Miejsko – Parafialnym Cantores Misericordies, zgromadzeni odśpiewali: ?O mój rozmarynie?, ?Rozkwitają pąki białych róż?, ?Jak to na wojence ładnie? oraz ?Przybyli ułani pod okienko?. Wszyscy wcześniej otrzymali biało czerwone chorągiewki oraz śpiewniki.
W tej części uroczystości brali udział mieszkańcy, harcerze, służby mundurowe oraz władze miasta, które pod pomnikiem, złożyły kwiaty wraz z radnymi.
Dalszy ciąg śpiewania pieśni patriotycznych, także z udziałem wspomnianego chóru, odbył się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury. Chór wykonał koncert, tuż po XII Biegu Niepodległości, zorganizowanym, przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ząbkach ma stadionie miejskim Dozbud Arena.
W biegu na dystansie 5 km udział wzięło 190 osób, w 6 -ciu kategoriach. W kategorii OPEN wśród mężczyzn I miejsce zajął Jarosław Kurek (czas 13:32), II – Wojciech Skory (14:02), III ? Szymon Celiński (14:34). W tej samej kategorii, wśród pań, I miejsce zajęła Edyta Majewska (17:45), II ? Beata Miszta (18:05), III ? Karina Jachymek (19:16). W biegu biegło aż 36 przedszkolaków, z których najmłodsza dziewczynka miała 3 lata.
Szczegółowa relacja z XII Bietu Niepodległości – na stronie: http://mosirzabki.pl/
Iwona Potęga
foto: Bogdan Śladowski,fotorelacja: