O tym jak wygląda sytuacja prawna i faktyczna, związana z prowadzeniem gospodarki wodno-kanalizacyjnej w Kobyłce oraz o dalszych losach powołanego w 2018 roku PGK w Kobyłce ? rozmawiamy z Edytą Zbieć, burmistrz Kobyłki.
? Pani Burmistrz, w 2018 roku Kobyłka powołała własne przedsiębiorstwo wodociągowo ? kanalizacyjne (Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (PGK)), które realizuje zadania w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Dlaczego spółka jeszcze nie działa?
? Spółka PGK została faktycznie powołana przed upływem poprzedniej kadencji. Ale żeby działała, trzeba jej zapewnić możliwość świadczenia usług. A tymczasem sieci i urządzenia wodno-kanalizacyjne stanowiące własność Miasta Kobyłka, ma we władaniu Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. (PWiK) z Wołomina.
? Czy to władanie przez PWiK Wołomin odbywa się na podstawie jakiejś umowy? Czy nie można wypowiedzieć umowy i samemu zarządzać swoją własnością?
? Umowa dzierżawy urządzeń została skutecznie wypowiedziana, ale w międzyczasie strony zawarły aneks do umowy – doszło do zgodnego przedłużenia okresu obowiązywania umowy dzierżawy do 31 grudnia 2019 r. Jako uprawnionego odbiorcę przedmiotu dzierżawy wskazałam Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Kobyłce. Czekamy teraz na ustalenie harmonogramu zwrotu przedmiotu dzierżawy.
Jest jeszcze jeden istotny fakt. W 2013 roku Burmistrz Miasta Kobyłka udzielił Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Wołominie zezwolenia na prowadzenie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Zgodnie z warunkami tego aktu, zezwolenie wygasa w przypadku, gdy Miasto Kobyłka powoła swoją jednostkę lub przedsiębiorstwo ? wodociągowo kanalizacyjne.
? Czy to znaczy, że przejęcie tych obowiązków przez PGK w Kobyłce jest konieczne?
? Dalsze istnienie PGK bez prowadzenia realnej gospodarki wod-kan na rzecz mieszkańców Kobyłki nie może być utrzymywane – jest to sprzeczne z interesem społecznym oraz celem jej powołania. Przedsiębiorstwo to posiada już wszelkie atrybuty i zezwolenia do samodzielnego świadczenia usług z zakresu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków wobec mieszkańców Kobyłki.
? Czy to znaczy, że teraz piłeczka jest po stronie Wołomina?
? Już od czerwca br., na mocy decyzji Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, obowiązują zatwierdzone taryfy opłat za wodę i ścieki. Te taryfy też mają swój czas obowiązywania ? dlatego tak bardzo zależy nam na szybkim działaniu. Strony ustaliły już ceny jednostkowe za hurtową dostawę wody i hurtowe odprowadzanie ścieków. Brak jest racjonalnego uzasadnienia dalszego przedłużania rozmów. Nie można oprzeć się jednak wrażeniu, że postawa PWiK Sp. z o.o. Wołomin nosi niekiedy cechy działania na zwłokę ? np. w kwestii ustalenia punktów pomiarowych, rozwiązanie tej nieskomplikowanej sprawy jest możliwe w szybkim czasie, bez konieczności wskazywania wielomiesięcznej perspektywy. W naszym przypadku czas odgrywa ogromną rolę, ponieważ podmioty gospodarcze decyzje o lokalizacji swoich firm opierają również na możliwości podłączenia do sieci wod-kan.
? Jednym słowem z perspektywy Kobyłki wygląda na to, że bardzo ważne jest, żeby wszystko zaczęło działać…
? Jak wspomina prof. Oskar Czarnik w książce ?Kobyłka i okolice (?)? w 1991 roku na ulicy Wygonowej zostały zrobione dwa odwierty, co oznaczało, że już wtedy ktoś strategicznie rozumiał rozwój miasta. Odwierty po tych wszystkich latach okazały się niedrożne, więc obecna spółka, pod kierownictwem prezesa Sebastiana Budziszewskiego podjęła działania w celu wykonania nowych odwiertów, przeznaczonych na nowe ujęcia wody. Wydane zostały już niezbędne zezwolenia właściwych organów na prowadzenie prac w tym zakresie. Mamy więc plan docelowy ? w ciągu dwóch, trzech lat chcemy wybudować nowe ujęcia i stację uzdatniania wody. W tej chwili dysponujemy również projektami budowy sieci kanalizacji sanitarnej w różnych dzielnicach miasta ? najwyższy czas, żeby spółka zaczęła realizować te wszystkie inwestycje.
? Czy to znaczy, że czas na uregulowanie wzajemnych relacji pomiędzy stronami jest do końca roku? Jakie działania są teraz możliwe i co ma Pani zamiar zrobić?
? Dalsza zwłoka odbije się szkodą zarówno dla Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Kobyłce oraz dla całej społeczności miasta. Wnieśliśmy do PWiK o zintensyfikowanie rozmów oraz doprowadzenie do uregulowania wszelkich spraw. My jesteśmy gotowi ? zarówno Miasto, jak i spółka – do zakończenia procesu przejmowania gospodarki wodno-kanalizacyjnej.