W niedzielę 8 września 2019 r. na terenie Targowiska Miejskiego w Tłuszczu, odbyło się niezwykle ważne wydarzenie wieńczące ogromny trud włożony przez rolników podczas ostatnich żniw.
Dożynki to polski sposób na podziękowanie rolnikom za chleb, za plony i owoce ich ciężkiej całorocznej pracy, to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika.
Organizatorami tegorocznych Dożynek była Gmina Tłuszcz oraz Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Tłuszczu. Współorganizatorem Tłuszczańskiego Święta Plonów był Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, a uroczystość została dofinansowana ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Honorowym patronatem dożynki objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Ta wyjątkowa uroczystość rozpoczęła się barwnym korowodem dożynkowym przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej, składającym się z władz powiatu, gminy, zaproszonych gości, pocztów sztandarowych, rolników oraz delegacji wieńcowych z Koła Gospodyń Wiejskich w Białkach, Koła Gospodyń Wiejskich w Chrzęsnem, Sołectwa Jarzębia Łąka, sołectwa Jasienica, Sołectwa Jaźwie, Sołectwa Kury- miejscowość Balcery, Sołectwa Postoliska, Sołectwa Wagan, prezentujących starannie wykonane wieńce dożynkowe. Korowód zakończył swój przemarsz pod sceną, na której odprawiono Mszę Świętą celebrowaną przez ks. Dariusza Skwarskiego ? dziekana dekanatu tłuszczańskiego. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewnił Chór Męski ? Cantate Deo? na czele z organistą Panem Robertem Sasinem.
Pośród wielu znamienitych gości przybyłych na uroczystość, to rolnicy zostali przywitani w sposób szczególny. To do nich skierowane były podziękowania za chleb, plony i ich niezmiennie ciężką pracę. Starostami tegorocznych Dożynek byli Państwo Wioleta i Dariusz Jurkowie, rolnicy z Grabowa. Od 2007 r. prowadzą gospodarstwo rodzinne o pow. 30,00 hektarów użytków rolnych. W gospodarstwie dominuje uprawa zbóż, a od tego roku pan Dariusz uprawia również koniczynę na ziarno. Ponadto w gospodarstwie możemy znaleźć bydło pasowe.
Po mszy świętej oraz części oficjalnej, nastąpiła część artystyczna. Zespół Śpiewaczy ,,Kalinki? z Miąsego dokonał obrzędu przywitania gości, podczas którego Burmistrz Tłuszcza Pan Paweł Bednarczyk wraz z zastępcą Panem Waldemarem Banaszkiem, Przewodniczącym Rady Miejskiej Panem Krzysztofem Gajcym oraz starostami dożynek dzielili się chlebem z przybyłymi mieszkańcami.
Dożynki stały się doskonałą okazją, aby szczególnie wyróżnić osoby, które wykazują się ogromnym zaangażowaniem w pracy na rzecz lokalnego samorządu a zarazem województwa mazowieckiego. Ich ciężką pracę i zaangażowanie dostrzegł współorganizator uroczystości ? Marszałek Województwa Mazowieckiego i wyróżnił czterech wieloletnich sołtysów z terenu Gminy Tłuszcz medalem pamiątkowym Pro Masovia. To szczególne wyróżnienie w imieniu marszałka wręczyła Pani Bożena Żelazowska- Przewodnicząca Komisji Promocji Województwa Mazowieckiego i Współpracy Zagranicznej oraz Pani Emilia Oleksiak ? Kierownik Wydziału Departamentu Kultury, promocji i Turystki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Medale otrzymali sołtysi: Jan Kurek, Karol Tyczyński, Zdzisław Nowak, Kazimierz Blusiewicz.
Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Pani Katarzyna Rostek wręczyła także trzy rowerki na potrzeby osób z niepełnosprawnościami.
W Tłuszczańskie Święto Plonów rozstrzygnięto i wręczono nagrody w konkursach: na najpiękniejszy wieniec dożynkowy oraz na płody rolne. W konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy komisja konkursowa przyznała równorzędne wygrane, a zwycięskimi wieńcami zostały wieńce z Jarzębiej Łąki, Jaźwia i Białek. Otrzymały one nagrody finansowe oraz dyplomy. Pozostałe sołectwa biorące udział w konkursie również otrzymały nagrody pieniężne oraz pamiątkowe dyplomy.
Konkurs na wyjątkowe płody rolne ?Skarby Ziemi Tłuszczańskiej 2019? odbył się w czterech kategoriach: zboża, rośliny okopowe, warzywa i owoce, pozostałe uprawy, np. kwiaty. Laureatami poszczególnych kategorii są:
? W kategorii zboża: I miejsce Dariusz Lipiński – Wagan, II miejsce Wiesław Kowalczyk ? Pawłów, oraz III miejsce Wiesław Balcerak – Białki
? W kategorii rośliny okopowe: I miejsce Grzegorz Kmiołek ? Mokra Wieś, II miejsce Teresa Rossa – Chrzęsne, III miejsce Jadwiga Zaręba- Wagan
? W kategorii warzywa i owoce: I miejsce Grażyna Tymińska Tuł, II miejsce Renata Morka – Postoliska, III miejsce Magdalena Białek – Jasienica
? W kategorii pozostałe uprawy I miejsce: Wioleta i Dariusz Jurkowie – Grabów, II miejsce Aleksandra Ołdak Jankowska- Ołdaki, III miejsce Tadeusz Skonieczny-Postoliska.
Ponadto zostały wręczone nagrody na najaktywniejsze sołectwo, w którym udział wzięły cztery sołectwa, jednakże tytuł najaktywniejszego sołectwa przypadł sołectwu Dzięcioły na czele z sołtysem Stanisławem Szymańskim. Wyróżniono także najlepsze gospodarstwa rolne Pana Jana Kurka ze wsi Pawłów, Państwa Małgorzaty i Jerzego Łukasiewiczów z miejscowości Fiukały oraz Pana Michała Walaśkiewicza z miejscowości Kozły. Wręczono nagrody za propagowanie rozwoju pszczelarstwa na terenie Gminy Tłuszcz w konkursie: ?Najaktywniejszy członek Koła?. Wyróżnieni zostali: Pan Marek Gabrych, Pani Alicja Czerwińska oraz Pan Wojciech Getka. Natomiast w konkursie na ?Najładniejszy ogródek przydomowy w Gminie Tłuszcz? w kategorii MIASTO I miejsce otrzymał Pan Jan Zaklika, wyróżnienia otrzymały Joanna Jędrasik oraz Katarzyna Powierża. W kategorii WIEŚ laureatami zostali: I miejsce Barbara i Łukasz Skwarscy. Wyróżnienia: Halina i Tomasz Marszałowie oraz Marzena i Krzysztof Roguscy.
W części artystycznej wystąpiły zespoły śpiewacze: zespół ?Jasieńki?, Klub Seniora Uśmiech Jesieni wraz z zespołem śpiewaczym ?Jesienne Róże? który rozbawił publiczność do łez, swoje umiejętności wdzięcznie zaprezentowały dzieci z sekcji tanecznych i wokalnych CKSiR wraz ze swoim instruktorem Panią Małgorzatą Wdziekońską, która zachwyciła publiczność swoim występem. Uroczystość uświetnił niezmiennie doskonały występ Chóru Miejskiego LUX MEA pod batutą Chórmistrzyni Pani Moniki Szczęsnej. W części koncertowej mogliśmy pobawić się wraz z zespołami DEJW, MACZO, a na koniec odbyła się zabawa taneczna ze znanym już tłuszczańskiej publiczności i lubianym DJ KACPREM.
Podczas tegorocznych Dożynek nie zabrakło stoisk sołeckich, organizacji i kół promujących produkty lokalne oraz wystawy plonów i płodów rolnych. Wzrok przykuwała wystawa płodów rolnych przygotowana przez Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego Oddział w Tłuszczu oraz plansz przedstawiających Sołtysów Dożynek, wyniki konkurów, odznaczonych rolników, które przygotowało Doradztwo Rolnicze z Tłuszcza wraz z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej.