Wielkie widowisko historyczne ?Policjanci w obronie Ojczyzny w 1939r.? w gminie Dąbrówka z okazji 80 rocznicy wybuchu wojny światowej i 100 rocznicy powołania policji państwowej.
W minioną sobotę w Kuligowie ? miejscu szczególnym dla policji na mapie Polski, odbyło się wyjątkowe widowisko historyczne obrazujące walki nad Pilicą w dniach 02-07 września 1939 r, kiedy to bohatersko broniono przeprawy miedzy Nowym Miastem a Białobrzegami.
W ówczesnych walkach Wojsko Polskie wspomogła 3 Kompania Grupy Rezerwy Policyjnej z Golędzinowa pod dowództwem aspiranta (podporucznika) Jana Piwnika, późniejszego kapitana Wojska Polskiego, Cichociemnego i partyzanta o pseudonimie ?Ponury?. Celem inscenizacji walki z kampanii wrześniowej było upamiętnienie heroicznej obrony i wspólnych działań wojennych żołnierzy i policjantów II Rzeczypospolitej.
Tegoroczne obchody zostały objęte honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego i tradycyjnie zainaugurowała je uroczysta Msza Św. w w intencji Ojczyzny i jej Obrońców w kościele p.w. Matki Bożej Loretańskiej w Kuligowie.
Po uroczystościach liturgicznych wszyscy uczestnicy, w asyście pocztów sztandarowych przemaszerowali pod tablicę upamiętniającą udział polskich policjantów w walkach z bolszewikami w 1920 r. Tam w honorowej asyście policyjnej i przy dźwiękach sygnalisty złożono wieńce i kwiaty. Hołd bohaterom oddali m.in. w imieniu Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka Tomasz Zdzikot – Sekretarz Stanu oraz dyrektor gabinetu politycznego MON Łukasz Kudlicki, w imieniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego Michał Prószyński ? radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, poseł Piotr Uściński wraz z wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Wiesławem Mędrzyckim, Dyrektor Biura Edukacji Historycznej ? Muzeum Policji KGP nadkomisarz Krzysztof Musielak, Komendant Powiatowy Policji w Wołominie mł. inp. dr Marek Ujazda i Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Radzyminie nadkomisarz Mariusz Sycik, Małgorzata Włodek z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., przedstawiciele Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej st.bryg. Zbigniew Góral i st.bryg. Andrzej Dobrzeniecki, radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Katarzyna Lubiak, Starosta Wołomiński Adam Lubiak wraz z wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Wołomińskiego Cezarym Wnukiem i członkiem Zarządu Powiatu Pawłem Dąbrowskim, przedstawiciele sąsiedzkich gmin: burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, wójt Poświętnego Sylwester Niźnik, wiceburmistrz Ząbek Kamil Kowaleczko, gospodarz uroczystości wójt Gminy Dąbrówka Radosław Korzeniewski wraz z Zastępcą Wójta Dorotą Wróbel oraz Przewodnicząca Rady Gminy Dąbrówka Agnieszka Gryglas z radnymi, Prezes LGD Zalew Zegrzyński Edward Trojanowski, ppłk Andrzej Kosieradzki z Wojskowej Komendy Uzupełnień Warszawa ?Praga, przedstawiciele: Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej, Nadleśnictwa Drewnica z Ząbek Mariusz Wierzbicki i Kacper Lisiak oraz inne oficjalne delegacje.
Obecni byli również radni, sołtysi i inni przedstawiciele samorządu i administracji lokalnej.
Oficjalnego powitania gości dokonali organizatorzy obchodów wójt Gminy Dąbrówka Radosław Korzeniewski oraz Starosta Wołomiński Adam Lubiak, który w okolicznościowym przemówieniu zaznaczył:
– To ważne, abyśmy potrafili pamiętać i czcić pamięć tych, którzy walczyli po to, żebyśmy mogli dziś żyć w wolnym kraju. Z kolei jako gospodarz, wójt Radosław Korzeniewski dziękował wszystkim za tak liczne przybycie.Szanowni Goście, dziękuję, że jesteście z nami. Jak najgoręcej witam mieszkańców gminy Dąbrówka. To jest ten dzień, to święto, kiedy możemy być razem, gdzie możemy wspólnie przeżywać nadchodzące emocje.
List od ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka odczytał Sekretarz Stanu MON Tomasz Zdzikot: ?(?) Pamięć o wielkim dziele Obrońców Ojczyzny z września 1939 r. jest dla nas niezwykle ważna. Stanowią oni wzorzec niezłomności i poświęcenia dla kraju niezależnie od okoliczności. Dlatego organizacja wydarzeń takich jak dzisiejsze widowisko zasługuje na najwyższe uznanie. Przypominanie bitew i potyczek w formie rekonstrukcji jest bezcenną lekcją historii (?)?.
O godzinie 17 rozpoczęło się widowisko historyczne, które zgromadziło kilkutysięczną widownię. W rekonstrukcji zaprezentowano wycofujące się jednostki Polskiej Armii wsparte przez kompanię ze Zmotoryzowanego Batalionu Policji dowodzonej ówcześnie przez Jana Piwnika. Polskie oddziały przekraczały Pilicę na wysokości Nowego Miasta oczekując zmasowanego ataku przeważających i zdecydowanie lepiej uzbrojonych jednostek niemieckich. Mimo ogromnej przewagi wroga, mimo nalotów bombowych i ostrzału samolotów, oddział policji i żołnierze polscy przez kilka dni bohatersko bronili przeprawy, blokując siły niemieckie i dając jednocześnie czas na przygotowanie obrony Warszawy?- to wszystko zawarł w brawurowej narracji, reżyser rekonstrukcji profesor Andrzej Olejko. W spektaklu militarnym zadbano o wszystkie szczegóły poczynając od kostiumów uczestników walk, historycznego sprzętu a kończąc na świetnie dobranej muzyce czy spektakularnych efektach pirotechnicznych. O rozmachu inscenizacji najlepiej świadczy fakt, że na jej potrzeby specjalnie zbudowano most pontonowy. To wszystko sprawiło, że widzowie mogli się poczuć na polu walki, przeżywając napięcie jakie potęgowały liczne wybuchy. Wielu osobom łzy płynęły do oczu a ciało przeszywały ciarki. Także piękno scenerii ? nadbużańskie łąki i starorzecze Bugu dopełniały realizmu. Wojna widziana własnymi oczami dalece różni się od tej wyczytanej z książek. Te przeżycia pozostaną już w sercach na zawsze.
W wspaniałej inscenizacji wystąpiło ponad stu rekonstruktorów z całej Polski, którzy zostali nagrodzeni brawami oraz podziękowaniami wręczonymi przez wójta Radosława Korzeniewskiego, starostę Adama Lubiaka i dyrektor GCK Annę Maniecką. Natomiast za pomoc i osobiste zaangażowanie oraz wspieranie inicjatyw patriotycznych okolicznościowy ryngraf, otrzymał z rąk rotmistrza Andrzeja Michalika, Radosław Korzeniewski ? wójt gminy Dąbrówka.
Były też i akcenty współczesne, przez cale popołudnie można było podziwiać m,in. : symulator dachowania, patrol policji konnej, patrol motocyklowy, miasteczko ruchu drogowego, mobilny posterunek, pokazy specjalistyczne sprzętu policji rzeczne, Biura Operacji Antyterrostycznych. Swoje stanowiska miało również Biuro Edukacji Historycznej ? Muzeum Policji KGP z pokazem wyposażenia i mundurami policjantów z okresu międzywojennego, Wojsko Polskie. Nie zabrakło również ciekawych atrakcji dla dzieci i specjalnej strefy gastronomicznej, w której można było odzyskać siły i energię.
Ponadto prowadzona była charytatywna zbiórka dla 6-letniego Filipka z Brwinowa na kosztowną operację serca podczas której udało się zebrać ponad 2500,00 zł.
Trzeba podkreślić, że gdyby nie pomoc i zaangażowanie Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, nadkomisarza Krzysztofa Musielaka z Biura Edukacji Historycznej ? Muzeum Policji KGP, Ministerstwa MSWiA, Jednostki Wojskowej nr 3136 w Chełmnie pod dowództwem ppłk Krzysztofa Mikruta, 3 batalionu drogowo-mostowego z Chełmna pod dowództwem por. Andrzeja Kuczyńskiego, Żandarmerii Wojskowej, Komendy Stołecznej Policji, WOPR Legionowo, ZGK Dąbrówka a także strażaków z OSP Kuligów, Ludwinów-Józefów, Ślężany oraz pilota Jakuba Myśluka – zorganizowanie tak ogromnego patriotycznego widowiska byłoby wręcz nie możliwe.
Wyrazy uznania należą się również współorganizatorom uroczystości czyli Gminnemu Centrum Kultury w Dąbrówce z dyrektor Anna Maniecką na czele, Fundacji ?Skrzydła Chwały? i prezesowi Arturowi Wolskiemu oraz dla Biura Edukacji Historycznej ? Muzeum Policji KGP.
Warto także pamiętać, że ziemia Kuligowska wielokrotnie była scenerią historycznych wydarzeń. Innym doniosłym i ważnym dla historii Polski bojem, stoczonym prawie przed 100 latu była bitwa z 17 sierpnia 1920 roku. Wtedy to, właśnie pod Kuligowem odbyły się dramatyczne walki, podczas których legendarny dywizjon polskich ?Huzarów Śmierci?, złożony z policjantów policji konnej z Łodzi, Warszawy i Polesia przypuścił, okupioną ogromnymi stratami, szarżę na przeprawiające się przez Bug sowiecki oddziały artylerii. Ta całonocna bitwa była jednym z końcowych starć ?Cudu na Wisłą?, który doprowadził do odzyskania przez Polskę niepodległości po latach zaborów. Ten bohaterski czyn od 3 lat celebrowany jest przez lokalne władze i społeczność pod hasłem ?Huzarzy Śmierci w Kuligowie?. Czwarta, tegoroczna edycja z uwagi na 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej zmieniła formułę na ?Policjanci w obronie Ojczyzny w 1939 roku?.
Kultywowanie wszystkich historycznych wydarzeń jakie rozgrywały się przez laty na tej ziemi stanowi już tradycję gminy Dąbrówka i jest dowodem patriotycznego ducha jej mieszkańców, którzy jak zwykle, tłumnie zjawili się na uroczystościach. Szczególnie pocieszające było to, że licznie przybyła młodzież i dzieci, dla których udział w rekonstrukcji był wyjątkową lekcją historii narodu polskiego oraz historii ?małej ojczyzny?, w której na co dzień żyją.
Projekt ?Policjanci w obronie Ojczyzny. Wrzesień 1939?,
zostało dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata
2017 – 2022 w ramach Programu Dotacyjnego ?Niepodległa?.